Geçmiş Dönemlerde Uygulanan Birbirinden Korkunç Tedavi Yöntemleri ve Gelenekler

0
3007

Bugün medeniyetin merkezi haline gelen Avrupa eskiden pekte normal bir yer değildi. Daha önceki içeriklerimizde de gördük tamam, tıp,bilim,sosyal hayal bugünkü kadar gelişmiş değildi. Ama adam yaptıkları öyle tuhaf şeyler varki hangi kafa ile bunları mantıklı bulmuşlar siz karar verin. Hadibeh.com sizin için bir araya getirdi.

1. Kan Alma Tedavisi

Bu tedavi 2000’li yıllara kadar popülerliğini korudu. Hasta olan kişiden kan alıyorlardı ama bu kan alma öyle bir kaç tüp falan değil, baya baya bir kandan bahsediyoruz. Hastanın kanı bayılana kadar alınırdı ve yatırılır iyileşmesi beklenirdi. Bunun birçok hastanın tedavisi olduğuna inanılırdı. Ve o dönemde en sık yasanan rahatsızlıklardan biri kansızlıktı yani bir çok hasta doğal olarak ölüyordu.

2. Yetersiz Hijyen

Orta çağda bazı ülkelerde su sadece hastalığa yol açan bir şey olarak görülüyor, bitler ise tanrının incileri olarak adlandırılıyordu. Bu yüzden yıkanmak ve kişisel temizlik Avrupa’da sık rastlanan bir durum değildi.

Bu inanç kraliyet ailesinde dahi geçerliydi ve hatta İspanya Kraliçesi Isabella’nın ömründe sadece 2 kere yıkandığı bilinir. Biri doğduğunda, biride evlenirken.

3. Ölüm Sonrası Fotoğraflar

Bugün düşündüğümüzde bu durumu çok garip, hatta korkunç olarak düşünsekte, hatıraları canlı tutabilmek adına eskiden Avrupa ölüm sonrası fotoğrafları oldukça popülerdi. Yukarıdaki resimdeki küçük kız aslında ölü.

4. Radyoaktif Güzellik Sırları

20. YY başlarında Radyasyon çok iyi bir şey olarak algılanıyordu. O yüzyıldaki radyasyon ile güçlendirilmiş yiyecek, içecek ve kozmetik ürünleri satılıyordu. Ve hatta suyu radyoaktif hale getiren, suda eriyen tabletler kullanıyorlardı. Süper kahraman olmak için herhalde ve tabi gel zaman git zaman güzellik yerine çöküntü, uzun ömür yerine ölümler olmaya başlayınca birde bakıyorlar ki radyoaktif ürünler kullanan herkesin kırkı çıkmış inat edip devam edenler de olmuş. Artık neyin kafasıysa…

5. Öksürük Şurubu Olarak Eroyin

İlginç bir şekilde heroin 100 yıl önce bir ilaç olarak görülüyor ve bir sürü türevleri eczanelerde ilaç olarak satılıyordu. Morfine alternatif olarak kullanılan heroinin, kullanıldığında vücutta morfine dönüştüğünü fark etmek tabiki biraz zaman aldı. Fark edilene kadarda milyonlarca insan hatta çocuklar heroini öksürük şurubu olarak kullandı. 1924 de olay tam olarak anlaşıldı ve yasaklandı. Sadece Almanya’da yasaklanması 50 yıl daha gecikti. Artık kafasımı hoşlarına gitti yoksa ilaç firması Bayern’in mi işine gelmedi bilmem?

6. Tuvalet Kağıdı Olarak Taş Kullanmak

Hepiniz bu içeriğe sırf bu resimi merak ederek geldiniz kabul edin, çok üzücü ki birçoğunuz tarihi bir bilgiyi okumak yerine acaba bu resim ne iş diyerek geldiniz 🙂 Neyse tuvalet kağıdının icadından önce insanlar birçok şey kulandı, bitkiler, mısır koçanları, koyun yünü, Hindistan cevizi kabuğu, sünger falan. Ama eski Yunan’lılar bunlar varken, taş, kaya parçası, çömlek parçaları kullandılar. Şimdi durup biraz düşünelim; çok daha önceki yıllarda bile mantıklı şeyler kullanılırken neden, taş yani insan poposuna acımaz mı? Ya tırtıklıysa 🙂 Yaprak kullan nazik olur en azından. Sizce niye sizin bir cevabınız var ise yorumlara yazında okuyalım…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz