Geç Kalınırsa Sonuçları Kötü Olabiliyor! Sakın Ertelemeyin

0
1407

Prostat büyümesi erkeklerin hayatını zorlaştıran bir hastalık olmaya devam ediyor. İlerleyen yaşlarda görülme sıklığı da artan prostat büyümesi hastaların fiziksel sağlığının yanında psikolojilerini de olumsuz etkiliyor. İş, sosyal ve cinsel yaşamlarını etkileyen prostat büyümesi tedavisinde son yıllarda lazer tedavi yöntemi ile daha iyi sonuçlar elde ediliyor.

1. Ağrı ve kesi olmadan prostat büyümesi tedavisi mümkün mü?

Prostat hastalığının tedavisi lazer teknolojisindeki ilerlemeler sonucunda geliştirilen HoLEP yöntemi ile ağrısız, kesisiz ve kansız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Berkan Reşorlu, iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan HoLEP yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

2. PROSTAT BÜYÜMESİ TEDAVİSİNE GEÇ KALINMASI BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLABİLİYOR

Zayıf idrar akımı, kesik kesik idrar yapma, idrarını tam boşaltamama hissi, sık idrara gitme, gece idrara kalkma, ani sıkışma hissi ve idrardan kan gelmesi prostat büyümesinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. İlerlemiş ve müdahalede gecikilmiş prostat büyümesi vakalarında, hastanın yaşam konforunun bozulmasının yanı sıra böbrek yetmezliği gibi ciddi problemler de ortaya çıkabilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİ TEDAVİSİ HASTANIN DURUMUNA GÖRE BELİRLENİYOR

İyi huylu prostat büyümesinde uygulanacak tedavi yöntemleri, uzman hekim tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Hastanın şikâyetlerinin şiddetine bağlı olarak uygulanabilecek takip, ilaç tedavileri, girişimsel ve cerrahi tedaviler bulunmaktadır. Eğer hastada BPH belirtileri hafif düzeyde görülüyorsa takip edilmekte, orta düzeyde görülüyorsa ilaç ve girişimsel yöntemler kullanılmakta, ileri düzeyde görülüyorsa cerrahi yöntemlere (ameliyat) başvurulmaktadır.

HASTALIĞIN TEKRARLAMA RİSKİ YOK DENECEK KADAR AZDIR

Bu tekniğin TUR ve Greenlight gibi diğer kapalı prostat ameliyatlarına göre sağlamış olduğu önemli üstünlükleri bulunmaktadır. HoLEP ameliyatında prostat dokusunun kapsülü dışında kalan kısmının tamamı çıkarıldığı için hastalığın tekrarlama riski neredeyse yok denecek kadar azdır. TUR ve Greenlight gibi kapalı yöntemlerle yapılan ameliyatlarda prostat dokusunun tam olarak çıkarılamaması nedeniyle sonuçlar özellikle büyük prostatlarda HoLEP kadar başarılı olamayabilmektedir. Bu ameliyatlarda kalan prostat dokusu zamanla büyüyebilmekte ve bir süre sonra tekrar benzer şikayetlere sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz