Filmlere Konu Olan Korkunç Bir Hayat Hikayesi: Kaçırılıp 7 Yıl Boyunca Bir Kutuda Tutulan Colleen Stan

0
966

Colleen Stan henüz 20 yaşındayken kaçırıldı ve 7 yıl boyunca bir kutuda tutuldu.

1.

19 Mayıs 1977 sabahı, 20 yaşındaki Colleen Stan Kuzey Kaliforniya’daki bir arkadaşının doğum gününe gitmek için Oregon’daki evinden ayrıldı.

2.

O dönem otostopla seyahat popülerdi ve pek çok kişi bunu yapıyordu. Colleen de arkadaşına otostopla gitmeye karar verdi. Yolun kenarında durup otostop çeken Colleen bir süre sonra bir araba bulabildi. Otostop o zamanlar çok daha normal görülen bir şeydi. Colleen de bunu birçok kez denemiş ve sorun yaşamamıştı.

3.

İlk yolculuğuyla o öğleden sonra küçük Kaliforniya kasabası Red Bluff’a vardı. Ardından ise yeniden otostop çekti. Bu kez duranlar genç bir çiftti; Cameron ve Janice Hooker. Colleen rahatça onların aracına bindi çünkü yanlarında küçük bir bebek de vardı. Yani çiftin güvenilmez olduğuna dair bir işaret yoktu. Aksine evli ve çocuklu olmaları Colleen’e güven verdi.

4.

Ancak bu yolculuk Colleen Stan için 7 yıl sürecek bir kabusun başlangıcı oldu. Çift Colleen’i istediği partiye götürmek yerine tenha bir bölgeye götürdüler. Janice ve Cameron onu seks kölesi olarak kullanmak için kaçırmayı planlıyordu. Colleen yıllar sonra kendi hikayesinin anlatıldığı gerçek suç belgeseli The Girl in the Box: The Kidnapping of Colleen Stan’de yaşadıklarını kendi cümleleriyle anlattı ve o yolculuk için şunları söyledi; “Bir benzin istasyonunda durduk. Tuvalete gittim. Orada içimden bir ses bana pencereden atlayıp arkama bakmadan kaçmamı söyledi. Ancak sesleri bastırdım ve arabaya geri döndüm.”

5.

Stan ne olduğunu anlamaya çalışıyordu ancak 23 yaşındaki Cameron Hooker ve eşi Janice Hooker onu Red Bluff, California’daki evlerine götürmeye başladılar. Bu sırada genç kızın ellerini de bağlayarak kaçmasını engellediler.

6.

Eve vardıklarında ise Colleen’i ellerinden bağladılar. Bodrum’da zincirlerle bağlanan Colleen’a fiziksel saldırıda bulundular, onu öldürebileceklerine inandırdılar. Ardından da Colleen ellerinden asılmış bir şekilde dururken çift onun altında seks yaptı.

7.

Bu kabus gibi geçen 7 yılın başlangıcıydı. Ardından ise Colleen’i kendi yataklarının altındaki tabut benzeri bir kutuda tuttular. Colleen Stan günün 23 saatini o kutuda geçiriyordu. Yıllar boyunca tecavüze, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldı.

8.

Yedi ay geçtikten sonra Colleen, Cameron’ın kendisine ait olduğunu ve ona ‘efendi’ olarak hitap ederek ona itaat edeceğini kabul ederek bir ‘köle sözleşmesi’ imzalamak zorunda kaldı*.

Cameron ise bu sözleşmeden sonra Colleen’i daha fazla manipüle edebildi. Onu “The Company” olarak bilinen uğursuz bir örgütün parçası olduğuna ikna etti. 2009 yılında bir röportaj veren Colleen şunları söyledi;

“The Company adlı çok güçlü bir uluslararası organizasyona ait olduğumuzu söyledi. Mafya benzeri bir örgüttü bu. Eğer kaçarsam ne olursa olsun beni bulacaklarını söyledi. Beni yakaladıklarında ise beni çarmıha gereceklerini ve günlerce orada bırakacaklarını söyledi. Psikolojik olarak son derece yıpranmıştım ve ona inandım. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra, evlerini temizlemek için günde bir saat kutudan çıkmama izin verildi.”

9.

Sözleşme imzalandıktan sonra, Colleen’e biraz daha özgürlük tanındı ve hatta bahçede çalışmasına veya yürüyüşe çıkmasına bile izin verildi. Ancak Colleen, ‘The Company’nin sözde gücünden o kadar korkmuştu ki kaçmaya veya yetkilileri uyarmaya çalışmadı. Bu süreçte Colleen, bir tarikata katıldığına inanan ailesini de birkaç kez ziyaret etti. Ailesi onu bir daha görmemek konusunda o kadar endişeliydi ki, nerede olduğu ve ne yaptığı konusunda onu çok fazla sorgulamadılar. 1981’de ailesini ikinci ziyaretinde Colleen Hooker’ı da yanında getirdi. Ailesi onun erkek arkadaşı olduğuna inanıyordu, hatta birlikte fotoğraf bile çektirdiler.

10.

Ancak, bu ziyaretten sonra Hooker, Colleen’e çok fazla özgürlüğe izin verdiğine inanarak kontrolünü bir kez daha sıkılaştırdı. Colleen, sonraki üç yılın çoğunu, Hooker’ın yatağının altındaki kutuda geçirecekti. 1983’te, Colleen’e bir kez daha özgürlük verildi ve hatta yerel bir motelde hizmetçi olarak çalışmaya da başladı. Ancak bu noktada işler değişti.

11.

Bundan kısa bir süre sonra Hooker, Janice’e Colleen’i ikinci eş olarak alma planlarından bahsetti. Ancak Janice bunu iyi karşılamadı. Ağustos 1984’te Janice, Colleen’e Hooker’ın aslında ‘The Company’nin bir üyesi olmadığını, bu örgütün peşinde olduğu korkusundan kurtulması gerektiğini söyledi.

12.

Bunu öğrenen Colleen ise sonunda kaçtı ve Hooker’ın yaptıklarını yetkililere anlattı. Hooker’a dava açıldı ve mahkemeye çıkarıldı. Nihayetinde Hooker 1984 yılında birden fazla adam kaçırma ve cinsel saldırı suçundan mahkum edildi. Hooker 104 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi 15 yaşından itibaren Cameron tarafından cinsel tacize uğramış ve işkence görmüş olan Janice ise Cameron Hooker’ın tüm yaptıklarını anlatıp, dokunulmazlık aldı. Ayrıca Hooker’ın işkence yaptığı ve öldürdüğünden şüphelenilen Marie Elizabeth Spannhake adlı başka bir kadın hakkında polise bilgi verdi. Cameron Hooker, 35 yıldır cezaevinde tutuluyor. Bununla birlikte, KCCR News tarafından yakın zamanda bildirildiği üzere, 2021’de bir şartlı tahliye ihtimali de var.Colleen Stan’in yaşadıkları bir filme konu oldu. The Girl In the Box filmi. Film 20 yaşındaki genç bir kadının yaşadığı inanılmaz 7 yılı anlatıyor.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz