Evde Kendi Saçını Kesmek İsteyen Erkeklere: Saç Kesim Rehberi

0
1020

Birçok erkek saç kesimi için kuaför ve berberlerin yolunu tutsa da evde saç kesmek, sanıldığı kadar zor değil. Birkaç detaya dikkat ettiğiniz sürece siz de evde harika saç kesimleri yapabilir, berber ve kuaförlere veda edebilirsiniz.

Neler Lazım?

İlk olarak malzemeleri hazırlamakla başlıyoruz! İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde: Portatif bir ayna, havlu, saç makası, tıraş makinesi, saç şampuanı, saç kremi. Konu saç kesmek olduğunda doğru bir tıraş makinesine sahip olmanız oldukça önemli. Bu nedenle tıraş makinesi seçmenin incelikleriyle devam ediyoruz!

Tıraş makinesi seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Saç kesimi için tıraş makinesini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bıçakların işlevselliği. Zamanla körelen bıçakların eski performansını gösteremeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle değişebilir bıçaklı bir tıraş makinesi tercih etmek, uzun ömürlü bir kullanım için şart. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tıraş makinesinin pil ömrü. Rahat ve uzun bir kullanım için pil ömrünün 2 saatten fazla olması oldukça önemli. Tabii dilerseniz kablolu modeller tercih edebilir, prize yakın bir yerde saçlarınızı kesebilirsiniz. Ek olarak makinenin yıkanabilir özellikte olması da etkili bir temizlik için şart.

Hazırlık

Şimdi sıra saç kesimi için hazırlıkta! Saçlarınızı güzelce şampuanlayın ve durulayın. Ardından saç kremiyle bakım yapın ve tekrardan durulayın. Saçlarınızı temizledikten sonra bir havlu yardımıyla kurulayın ve fazla suyunu alın. İnce bir tarak ya da fırça kullanarak saçlarınızı tarayın. Saçlarınızı taradıktan sonra saçlarınızı ortadan ayırın ve kulaklarınızla orta çizgi arasında kalan kısmı aşağıya doğru tarayın.
Saçlarınızı kesmek için rahat bir ortam bulun. Bu işlemi ilk defa uyguluyorsanız birkaç saatinizi alabileceğini unutmayın. Bu nedenle rahat edebileceğiniz bir ortam yaratmanız şart. Ek olarak karşınıza ve arkanıza bir ayna yerleştirmek, çok daha kolay bir şekilde kesim yapmanızı sağlar. Dilerseniz bir arkadaşınızdan yardım alabilir, başınızın arkasında bir ayna tutmasını rica edebilirsiniz.

Kesim uzunluğunu belirlemek

Tıraş makinesinin aparatlarını kullanarak saç kesim uzunluğunu belirleyin. Genellikle 3 ila 13 mm arasındaki uzunluklar, basit bir saç kesimi için ideal olacaktır. Eğer tıraş makinenizin kulak arkası için farklı aparatları bulunuyorsa bu aparatları kullanabilir, kulaklarınızın arkasını kolay bir şekilde tıraş edebilirsiniz. Kesime başlamadan önce tarak aparatını kesme başlığına, dişleri yukarı bakacak şekilde takmayı ve alt mandalı kesme başlığının alt ucuna bastırarak sabitlemeyi unutmayın.

Arka ve yan kesim

Evde saç kesimi için önce arka ve yan kesimle başlıyoruz! Bu bölgeleri keserken makinenizi düşük ayarda kullanmaya özen gösterin. Bu sayede saçlarınızı azar azar kesebilir, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Düşük numaralı bir başlık takın ve makinen bıçağının ucuyla yanlarınızı aşağıdan yukarıya doğru kısaltın. Yukarıya çıktıkça makinenin bıçağını eğerek yumuşak bir geçiş elde edin. Saçın çıkış yönünün tersine gitmeye özen gösterin. Böylelikle daha düzgün bir kesim elde edebilirsiniz.
Şimdi sıra arka kesimde! Tıpkı yanlarda yaptığınız gibi aşağıdan yukarıya doğru ilerleyerek saçlarınızı kesin. Bu noktada başınızın arkasına yerleştirdiğiniz aynadan yardım almayı ve yumuşak bir geçiş için her kesimden sonra makinenin ucunu hafifçe kaldırmayı unutmayın.

Üst kesim

Dilerseniz uygun bir başlık takarak saçlarınızın üst kısımlarını da makineyle kesebilirsiniz. Ancak makine yerine makas kullanmak, daha düzgün ve hacimli bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Saçınızın üst kısmını kesmeden önce tarakla parçalara ayırın. Ayırdığınız her bir parçayı teker teker ve azar azar kesin. Böylelikle olası kazaları minimuma indirebilirsiniz. Saçınızın tam tepesini keserken diğer bölgelere göre çok daha hassas olmanız gerektiğini unutmayın.

Son rötuşlar

Sıra geldi son rötüşlara! Favorilerinizi saç kesme makası ya da tıraş makinesiyle dilediğiniz uzunluğa getirin. Eğer favorilerinizi uzun bırakacaksınız kulak memenizle aynı hizada kesebilirsiniz. Kısa favoriler içinse elmacık kemiklerinizin hemen altındaki çukurun hizasında kesmeniz yeterli. Ensenizi kısaltmak içinse saç tıraşı ya da sakal tıraşı makinesini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yatay bir çizgi belirlemek ve bu çizginin altında kalan kısımları ense köküne kadar tıraş etmek. Saç kesiminizi bitirdikten sonra saçlarınızı şekillendirmeyi unutmayın. Böylelikle hoşunuza gitmeyen kısımları hemen görebilir, hızlıca düzeltebilirsiniz.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz