Etiyopya Kabilesi’nin Güzellik Sembolü: Dudak Genişletme

0
1705

Afrika’da hâlâ varlığını sürdüren ilkel kabilelerin en akıl almaz örnekleri, kıtanın kültürü en zengin ülkelerinden biri olan Etiyopya’da yer alıyor. Kadınların dudak genişletme geleneği ise; güzellik ve saygı sembolü.

1.

Güney Afrika’da çoğunlukla Mursi, Surma ve Sara kabilelerinde uygulanan dudağa ahşap disk yerleştirme, daha çok 15-16 yaşına gelen kızlarda görülüyor. Anneleri tarafından dudakları kesilen kızlar anlamı pek bilinmeyen ahşap disklerle ağızlarını büyütüyor.

2.

Mursi kabilesinde sadece kadınlara has dudak genişletme uygulamasının asıl nedeni bilinmiyor. Kabile içerisinde güzellik ve saygı sembolü olan bu uygulama aslında kadınlara ilerleyen yaşlarda büyük zorluklar yaşatıyor.

3.

Kimileri güzellik amacıyla taktığını söylerken kimileri “Başlık parası fazla olan kadının dudağındaki disk büyük olur” diyor. Ahşap disklerin ayrıca köle ticaretini engellemek amacıyla uygulandığı düşünülüyor.

4.

Aynı zamanda kulaklarını da genişleten Mursi kabilesi üyeleri, vücutlarında da derin yaralardan desenler oluşturuyorlar.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz