Eski Eşyaları Yeniden Değerlendirmekten Çok Daha Fazlası Olan 12 Harika Kendin Yap Fikri

0
521

İngilizlerin yapmaya bayıldığı ve Amerika’yı da etkisi altına alan DIY (Do it yourself- Kendin yap) akımına aslında Derya Baykal’dan aşina sayılırız. Evinizde bulabileceğiniz ya da çok uygun fiyatlara satın alabileceğiniz eşyaları kullanışlı ve estetik hale dönüştürmekten fazlası olan bu çalışmalarla, kendi  mobilyanızı; aksesuarlarınızı yapabilir; hem de bu her şeyi satın almak zorunda olduğumuz çağda kendi kendinize bir şeyler üretmiş olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. İsterseniz bunu bir aile aktivitesi olarak da yapabilirsiniz.

1. Halat lamba yapımı

Marketten alabileceğiniz plastik topun üzerine tutkallı bir halde ince halatı çevresinden altı- yedi kat doluyorsunuz, ardından kurumaya bırakıp topun havasını indirerek içerisinden çıkartıyorsunuz.

2. Şarap bardağı rafı

Odun parçaşı ya da bir tahtayı alıp üzerine bir cm aralıkla çivi çakıyorsunuz.

3. Halatlı raf yapımı

Yapı marketlerde bulabileceğiniz bir rafın üzerine, kenarlarına ikişer delik açıp halatla bağlıyorsunuz. Tavana asarak sabitleyebilirsiniz.

4. Kitaplık divan

Şu herkesin evinde olan kitaplığı yan çevirip altlarına 6 tane ayak monte ettikten sonra, süngerinize bir kumaş geçirip zımbalıyorsunuz. Ve kitaplığınız divan oluyor. Bu kadar basit.

5. Amerikan servis yapımı

Bu inanılmaz basit ve masrafsız olan Amerikan servis altlıkları için ihtiyacınız olan tek şey taş ve silikon. İsterseniz boyutlarını büyüterek kapı paspası bile yapabilirsiniz. Yapı marketlerden bulabileceğiniz kauçuk bir paspası ve endüstriyel bir yapıştırıcı yardımıyla taşlarınızı dizebilirsiniz.

6.  Daldan askılık yapımı

7. Pamuk lamba

Kağıt lamba edindikten sonra, üzerine tutkal sürüp elyafla kaplıyorsunuz.

8. Banyo rafı

9. Dallardan lamba yapımı

Ormandaki dökülmüş ve kırılmış bir ağaçtan temin edebileceğiniz bu kuru dalları birleştirerek kendi avizenizi yapabilirsiniz.

10. Portmanto

Yine ihtiyacınız olan şeylerden biri market kasası, diğeri ise eski bir kapı ve bunları birleştirmek için bir matkap, tabi ki istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

11. Tahta merdivenden askılık yapımı

Marangoza yaptırabileceğiniz ya da bazı nalburlardan satın alabileceğiniz tahta bir merdiveni, altına kitap rafı tutucuyla duvara monte ederek askılık ya da portmanto olarak kullanabilirsiniz.

12. Market kasalarından dolap yapımı

Marketlerde ve pazarlarda bulabileceğiniz bu meyve kasalarını önce zımparalayıp ardından vernik sürdükten sonra, silikon yapıştırıcıyla ya da matkapla birleştirebilirsiniz. Arzu ederseniz boyayabilirsiniz de.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz