Erken Yaş ile 30 Yaşından Sonra Anne Olmanın Çocukların Zekası Üzerinde ki Etkisi

0
968

Çoğumuzun bildiği anne olmanın en iyi yaş aralığı 20 ile 30 yaş arası olduğudur ancak yapılan bir araştırma göre ise anne ne kadar olgun olursa çocuğun zekasının da o derece doğru orantılı olduğu.

30 yaşından sonra çocuk sahibi olanların bebekleri daha zeki oluyor. Bu araştırmaya gelin daha yakından bakalım.

30 yaş üzerindeki kadınlarda yapılan araştırmalar genellikle anne olmanın risklerini kapsıyor. Buna nazaran annenin daha olgun olması çocuğun zekasıyla doğru orantılı daha zeki oldukları gözlemlenmiş.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre annenin çocuk sahibi olduğu yaş ile çocukların zeka gelişimi arasında bir bağlantı var.

18 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, ilk çocuklarına 30-39 yaş arası arasında sahip olan annelerin çocuklarının daha zeki olduğu tespit edildi.

Araştırmada 30’lu yaşlarında doğum yapan annelerin çocukları, genç annelerin çocuklarına göre bilişsel testlerde daha yüksek puanlar aldı .

Bilişsel testlerde en yüksek puanları 35-39 yaş arasında doğum yapan annelerin çocukları alırken, ikinci en yüksek not ise 30-34 yaş aralığında doğum yapan annelerin çocuklarına ait.

İsveç’teki bir başka çalışmada ise, 40-44 yaş arasındaki annelerden doğan çocukların, 20’li yaşlarında doğum yapan annelerin çocuklarından daha iyi gelişim gösterdiği belirlendi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz