Erken Teşhiste Diyabetin 8 Belirtisi

0
1255

Çok ciddi komplikasyonlara neden olan diyabetin erken teşhisinde en önemli belirtiler nelerdir hadi hep beraber bir bakalım.

Diyabet, yani şeker hastalığı, insülin hormonu üretiminin herhangi bir nedenle yetersiz hale gelmesi, üretimin hiç olmaması veya vücut dokularının insüline karşı duyarsız hale gelmesiyle kendini gösterir. Diyabet belirtileri nelerdir?

1. Ani ve istemsiz kilo kayıpları

Vücut, aslında glikozdan alması gerektiği enerjiyi elde edebilmek için kas ve yağ dokularını yıkmaya başlar. Bu durum da hastalarda ciddi kilo kayıplarına sebep olur.

2. Doymak bilmeyen yeme ve açlık hissi

Diyabetliler yeterli insülini üretemediği için kaslar ve organlar enerji kaybeder. Eneri kaybını geri kazanmak için sürekli açlık hissi oluşur o yüzden sürekli yemek isteriz.

3. Ağız kuruluğu ve sık sık su içme

Vücudun dehidrasyona uğramasının sebeb yani susuz kalmasının sebebi, kan şekerinin yükselmesiyle birlikte böbrekler, vücutta bulunan fazla şekeri atmaya çalışır. Bu yüzden vücut susuz kalır.

4. Haddinden fazla idrara çıkma

Vücudun insülin üretmekte sıkıntı yaşamasından ve kandaki fazla şekerin idrara karışmasından dolayı özellikle gece sürekli tuvalete çıkmasına neden olur.

5. Uyku hali ve üzerine çökmüş yorgunluk

Sürekli hücrelerinde enerji kaybı olduğu için ve geceleri uykuları bölündüğü için uykulu ve yorgun olurlar.

6. Bulanık görme

Retina da bulunana damarlar kan şekerinizin çıkması veya düşmesi halinde olumsuz etkilenirler. Bunun sonucunda ‘diyabetik retinopati’ denilen bir hastalık çıkabilir. Özellikle diyabetin ilk dönemlerinde, bulanık görme problemiyle oldukça sık karşılaşılır. Bunun sebebi ise retinopati değil, kandaki glikoz seviyesinin yükselmesidir.

7. Ellerde ve Ayalarda uyuşmalar

“Diyabetik nöropati”; hastaların ellerinde, ayaklarında ve bileklerinde uyuşmalara sebep olabilir.

8. Ciltteki yaralarının geç iyileşmesi

Diyabetli kişilerin vücudunda, özellikle de bacaklarında ve ayaklarında yer alan yaralar, kronik bir hale gelebilir ve oldukça geç iyileşebilir. Bacak sinirlerinde yaşanan problemler sonucunda ortaya çıkan bu yaralar, kan şekerinin kontrol altına alınmasıyla hafifletilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz