En Uzun Süre Aç Kalabilen Hayvanlar.. Tam 10 yıl!

0
1638

İnsanlar hava şartlarına ve vücut dirençlerine bağlı olarak en çok birkaç gün susuz ve birkaç hafta yemeden yaşayabilir. Diğer yandan, açlık ve susuzluk eşiği insanlara göre onlarca kat daha fazla olan bazı hayvanlar var. Şaşırtıcı gelebilir ama bazı hayvanlar aylarca hatta yıllarca aç kalarak yaşayabilir. En uzun süre aç kalabilen 10 hayvanı listeledik…

1. Mağara Semenderi & Proteus Anguinus

Genellikle Avrupa’daki mağaralarda yaşayan Proteus Anguinus Olm, tek omurgalı etobur bir kraldır! Yılana benzer bir yapıya sahip bu mağara semenderinin boyu 20 ila 30 cm arasındadır. Gözleri derisinin altına gömülü bu hayvan aç kalma konusunda limitleri zorlayabilir. Hiçbir şey yemeden 10 yıla kadar yaşayabilen bu canlı, karaciğerinde depoladığı glikojeni ve lipitleri (yağ asitleri) kullanarak yaşamını sürdürür.

2. Köpek Balıkları

Derin suların hakimleri olarak bilinen köpek balıkları şaşırtıcı bir şekilde 8 ila 10 hafta boyunca tek lokma yemeden yaşayabilir. Aç kaldıkları bu dönemde avlanma yetenekleri gelişir ve daha da yoğunlaşır.

3. Yılanlar

Havaların soğumasıyla birlikte, (özellikle kış aylarında) yılanların metabolizması % 70’e varan oranlarda yavaşlar. Bu özellikleri sayesinde yiyecek kıtlığı olan zamanlarda aylarca aç kalarak yaşamlarını sürdürebilirler.

4. Örümcekler

Ördükleri muhteşem ağlarla bilinen örümcekler, ağlarına takılan avlarını hemen tüketmezler ve çoğu zaman ileri bir tarih için saklarlar. Ancak, stoklarında yiyecek kalmamışsa ve av için kıt bir sezondalarsa 3 ila 4 ay aç yaşayabilirler. Bazı örümcek türlerinin 1 yıla kadar aç kalabildiği bilinmektedir.

5. Develer

Zorlu çöl şartları söz konusu olduğunda develerden daha iyisi düşünülemez. 50 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bile 2 haftaya kadar aç ve susuz yaşayabilirler. Bu zaman zarfı içinde ağırlıklarının yaklaşık % 20 ila 25’ini kaybederler. İnsanlar vücut sıvılarının % 12’sini kaybettiklerinde ölürler ancak develer vücutlarındaki sıvının % 40’ını kaybetseler bile sağlıklı şekilde yaşamaya devam edebilirler.

6. Penguenler

Soğuk havalarda metabolizma hızı düşen bir diğer hayvan da penguenlerdir. Penguenler 2 ila 4 ay boyunca beslenmeden yaşayabilir. Erkek penguenler yumurtaların sıcak tutulmasından sorumludur. Bu esnada dişi penguenler ise avlanmak için açık sulara gider. Dişilerin av için çıktığı bu yolculuk kısa sürede tamamlanmaz ve erkekler uzunca bir süre yumurtalarının başında dişinin gelmesini aç karnına bekler.

7.Kurbağalar

Kurbağalar amfibiyen sınıfına giren hayvanlardır. Amfibiyen hem karada hem de suda yaşayabilen canlılara verilen genel isimdir. Boyları en çok 30 cm’e kadar uzayabilen bu hayvanlar çoğunlukla geceleri avlanırlar. Yaşadıkları bölgede yiyecek sorunu olduğu dönemlerde haftalarca hatta aylarca aç kalabilme kabiliyetine sahiptirler. Bazı kurbağa tülerinin 16 ay boyunca yemeden yaşayabildiği bilinmektedir.

8. Timsahlar

Bir diğer amfibiyen hayvan da timsahlardır. Timsahlar avlanmadıkları zamanlarda oldukça yavaş hareket ederler ve hatta çoğu zaman hiç hareket etmezler. Bu stratejileri gereksiz kalori yakmalarını engeller. Aylar boyunca beslenmeden yaşayabilir ve sabırla avlarını beklerler.

9. Dev Galapagos Kaplumbağaları & Chelonoidis Nigra

Bu kara kaplumbağaları, İspanyolca kaplumbağa anlamına gelen Galapago kelimesinden ismini almıştır. Galapagos Adaları ve Aldabra Adaları’nda yaşarlar. İlginçtir ki, bu dev kaplumbağalar yiyecek ve su olmadan 2 ila 3 yıla kadar yaşayabilirler.

10.Ayılar

Uzun süre aç kalabilen bir diğer hayvan da ayılardır. Ayılar soğuk mevsimler geldiğinde kış uykusuna yatarlar. Kış uykusunda geçirdikleri süre boyunca metabolizma hızları oldukça yavaşlar. Bu özellikleri sayesinde 100 gün boyunca bile rahatlıkla yemeden ve içmeden yaşayabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz