Salgın Konulu 8 Kült Film

0
513

Ölümcül koronavirüsün bütün dünyayı sarması ve uygulanan karantina yasakları nedeniyle belirli bir zaman sokaklara çıkmaması gereken insanların evlerinde en fazla kullanmayı ettiği aktivitelerin başında kuşkusuz film izlemek geliyor.

Covid-19 virüsü hiç şüphesiz şimdilerde yaşanan olaylara benzerliği bakımından “salgın hastalık” konulu yapımlara olan ilgiyi de artırdı. Bu filmlerin en fazla dikkat çekeni, senaryosuyla koronavirüs salgınıyla büyük benzerlikler gösteren 2011 Hollywood yapımı ‘Contagion filmi.

Koronavirüs nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olanlar için bu filmleri izlemelerini tavsiye ediyoruz

1- Contagion (Salgın)

Hong Kong’da bir yarasanın domuzu ısırmasının sonrasında domuzdan insana geçen bir virüs salgınını konu alan 2011 yapımı ‘Contagion (Salgın)’ filmi kuşkusuz Koronavirüse benzerliği bakımından ilk başta yer alıyor.

Filmin senaristi Scott Burns, senaryoyu yazmadan önce çoğu bilim adamıyla görüştüğünü ve çoğunun yakın bir sürede bu tarz bir salgın olabileceğini ifade ettiğini ifade ediyor. Burns şu anda yaşananlar için “Ben o kadar şaşırmadım” diyor.

2- Outbreak

1995 yapımı film ebolaya benzer bir virüs salgınını konu ediniyor. Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Rene Russo gibi Yıldızların baş rollerde bulunduğu film, Netflixte oldukça izlenen bir film

3- 28 Days Later ve 28 Weeks Later(28 Gün Sonra ve 28 Hafta Sonra)

2003 Yılında çekilen ’28 Days Later’ filmi bütün dünyaya yayılan ve hastalık bulaşanların birer zombiye dönüştüğü bir hikayeye sahip. Normal zombi konulu filmlerinden farklı bir seneryoya olan filmin beğenilmesi nedeniyle 2007 Yılında ’28 Weeks Later’ isimli serinin devam çekildi.

4- 12 Monkeys

Terry Gilliam’ın başyapıt filmi 12 Monkeys seneryosunda, zamanada yolculuk yaparak geçmiş yıllara gönderilen ve o zamanda başlayan bir salgın hastalığı konu ediniyor. 95 yapımı filmin baş rollerinde iki biilindik isim Bruce Willis ve Brad Pitt’in oyunculukları görülmeye değer.

Bonus : Bu meşhur filmin yakın zamanda diziside yayınlanmaktadır.

5- Carriers Veba

2009 seneli Hollywood filmi ölümcül bir salgına karşı beraber karşı koyan 4 arkadaşın öyküsünü işliyor. Filmin senaryosu ve yönetmenliğini de Alex Pastor ve David Pastor bulunmaktadır. Filmin oyuncuları arasındaysa; Josh Hartnett, Chris Pine ve Lou Taylor Pucci bulunuyor.

6- World War Z

2013 yapımı filmin oyuncuları arasında yine Brat Pitt’i görüyoruz. Dev film 190 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Salgın filmleri dendiğinde akla gelen ilk filmlerden biri olan ‘World War Z’, Max Brooks’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlandı. Zombi salgını ortaya çıkan bir virüsün sonrasında hayatta kalmaya ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi konu ediliyor.

7- Flu

2013 Yılı Güney Kore yapımı Flu, vakalarını 36 saatte öldüren H5N1 virüsünün neden olduğu bir salgını konu alıyor. Salgın, Güney Kore’nin bir şehri olan Seul’e 20 kilometre uzaklıkta kalan bir kentde insan kaçakçılarının bir konteynırın içerisinde ölmüş mültecilerin bulmasıyla başlıyor.

8-Panic In The Streets

Kayseri kökenli bir Rum ailenin çocuğu olarak doğan Elias Kazancıoğlu adı yle İstanbul’da doğdu. Elia Kazan’ın büyük filmlerinden olan ‘Panic In The Streets’, 1950’li Yıllardaki bir veba salgınını konu ediniyor. Yapımda bir hekim ve polis beraber çalışarak New Orleans’da büyük ölümlere yol açan salgının kaynağını bulmaya çalışıyor. Ancak çiftin bunu yapmak için yalnızca 48 saatleri vardır.

Bu kült filmleri izlediyseniz film hakkındaki düşüncelerinizi bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz