En İyi Psikolojik Filmler

0
776

Psikolojik filmler diğer film türlerinden ayrı bir yere sahiptir çünkü kaynağını genelde direk insan zihninin derinliklerinden alırlar. Seyirciyi Uzun süre etkisi altına alırlar ve olumlu ya da olumsuz olarak izleyici üstünde derin etkiler bırakırlar. Bunlardan bazılarını siz değerli okuyucularımız için derledik.

1. Kayıp Kız

Romandan uyarlama filmlerden biri de Kayıp Kız’dır. Filmde, karısının aniden ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın hikâyesi anlatılıyor.

2. Akıl Defteri

Jonathan Nolan tarafından yazılmış kısa hikâye “Memento Mori”den uyarlama psikolojik gerilim filmi, tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer almaktadır. Leonard Shelby, lüks yaşayan başarılı bir iş adamı görüntüsündedir. Ancak ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini nakit gerçekleştirir. Amacı karısının ırzına geçip öldüren adamdan intikam almaktır. Engeli ise tedavisi olmayan hafıza kaybı hastalığıdır.

3. Kuzuların Sessizliği

Clarice Starlin, akademiyi yeni bitirmiş genç bir FBI ajanıdır. Ajan Clarice, kurbanlarının derisini yüzen sapık bir katili yakalamakla görevlidir. Asıl görevi ise, katilin elinde bulunan kadını kurtarmaktır. Oldukça psikopat olan bu katile ulaşabilmek için ünlü Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşmak gerekir. Bunun için bir plan yapan Clarice, Doktor Lecter’dan bilgi alabilmek için onun güvenini kazanmalıdır.

4. Siyah Kuğu

Dünyada en çok konuşulan filmler arasında yer alan Siyah Kuğu’nun konusu şöyledir: Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, baş balerini değiştirmeye karar verir. İlk tercihi genç ve yetenekli bir balerin olan Nina’dır. Eski bir dansçı olan annesi ile beraber yaşayan Nina’nın güçlü bir rakibi vardır: Lily.

5. Trendeki Kız

Trendeki Kız, Paula Hawkins’in 2015’de yayınlanan ve Dünya çapında 2 milyondan fazla satan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. İşsizlik ve alkol sorunu olan genç kadın, günlerini tren yolculukları yapıp sorunsuz  çiftleri gözlemleyerek geçirmektedir. Genç kadın mükemmel çift olarak gördüğü bir çifti izlerken şahit olduğu cinayetle sarsılıyor.

6. Zindan Adası

“Departed-Köstebek” ile Oscar ödülü kazanan yönetmen Martin Scorsese’in yönettiği “Shutter Island-Zindan Adası”nda, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

7. Bay Hiç Kimse

Son 10 yılın en iyi psikolojik filmler listesinde bulunması gereken bir yapım… Bay Hiçkimse! Film, 2092 yılında dünya üzerinde yaşayan son ölümlü olan ve 117 yaşındaki Nemo adlı bir adamın hikayesine odaklanılır. Başrolde bulunan Nemo, küçükken bir çocukken bir peronda durduğunu anımsar. Bu sürede tren kalkmak üzeredir. Karar vermesi gerekmektedir. Ya annesi ile gidecek ya da babasıyla kalacaktır. Vereceği bu karar sonsuz sayıda olasılıkların doğmasına neden olacaktır.

8. Kimlik

Karanlık ve felaket kokan bir gecede ortaya çıkan bir kasırga o sırada farklı dertler peşinde koşan on yabancıyı bir araya getirir. Birbirini daha önce görmemiş olan bu on yabancı çeşitli sebepler nedeniyle bir otele sığınmak zorunda kalır. Bu izbe otelde dışarıdaki dünyayla iletişimini kaybeden bu yolcular kısa bir süre içerisinde çeşitli tuhaf durumlara tanık olmaya başlarlar. Kim olduğunu bilmedikleri bir güç, seri bir şekilde cinayetlere imza atmakta, hayatta kalmak anbean daha da zorlaşmaktadır.
Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici isimlerinden James Mangold tarafından çekilen korku ve gerilim türündeki film başarılı oyuncu kadrosuyla da ilgi çekiyor.

9. Guguk Kuşu

Guguk Kuşu, Jack Nickolson’ın adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği… Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyazperde’ye aktaran aktör, gerçekten üstün bir performans sergiliyor… Aykırı mahkumun sayrıl tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir… Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır.

10. Yedi

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz