En İyi 5 Viski Markası

0
1766

5.Macallan

Macallan viskilerinin yapıldığı İskoçya’daki Easter Elchies House, 1700’de yapılmış. Sprey Nehri’nin kenarındaki bu kale, çevresindeki doğal güzelliklerle de muhteşem bir yer. Oraya gidip malt viski çeşitlerinden tatma imkanınız varsa ne mutlu… Yoksa da özel üretim altı çeşitleri var: Sherry Oak, The 1824 Series, Fine Oak, The 1824 Collection, Limited Releases. Şunu da söylemeden geçmek olmaz; The Macallan viskiden hoşlanmayanları bile baştan çıkarabilir.

4.Glenlvet

Glenlivet viskilerinin hikayesi 500 milyon yıl önce İskoçya’daki bir volkanik dağın patlamasına kadar gidiyor. Biz o kadar gerilere gitmeyeceğiz. Ama şunu belirtmekte fayda var, Glenlivet dünyadaki en ünlü malt viski markalarından biri. En çok tüketileni 12 yıllık olan seri. Soluk altın rengindeki bu seride meyve notaları hissediliyor. Nispeten yumuşak bir tadımı var.

3.Glenfiddich

Glenfiddich’in tarihi ise bir aile hikayesine dayanıyor. 1887’de William Grant kendi damıtım evini kuruyor ve yıllar geçtikçe bu ev İskoçya’nın en iyi malt viski markalarından birine dönüşüyor. 12 yıllığı armut, 15 yıllığı bal, 21 yıllığı incir tatları var. Bunların haricinde Vintage Reserve serilerinin de meraklısı çok. Türkiye’de en bilinen malt viski markalarından olduğunu söylemek mümkün. Not: Glen İskoçça vadi anlamına geliyor. Glenfiddich de Fiddich nehri kenarında damıtıldığı için bu ismi almış.

2.Lagavulin

Bir diğer İskoç malt viski olan Lagavulin, “değirmenin yanındaki çukur” anlamına geliyor. Tarihi 1816’ya giden bu içki, pek çok popüler kültür ürününde de rol almış. Mesela 2002 yapımı 28 Days Later filminde bahsi geçerken, NBC’nin Necessary Roughness dizisinde hediye olarak verildiği görülür.Sadece yoğun isli kokusu bile viski meraklılarının başını döndüreceği kesin!

1.Hibiki

Japonların en prestijli viski markalarından olan Hibiki, ekşi-tatlı bir aromaya sahip. 17 yıllık Hibiki’nin çeşitli ödülleri de bulunuyor. Suntory firması tarafından üretilen bu viskinin 21 yıllık olanı da 2010 yılında Whisky Magazine tarafından “Dünyanın en iyi viskisi” seçilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz