Ella Harper: Ucube Sirklerinde Mahvolan Bir Hayat (Deve Kız)

0
5903

Ella Harper 5 Ocak 1870 tarihinde ABD’nin Kuzey Carolina Eyaleti’nin Hendersonville ilçesinde doğdu. Konjenital genu recurvatum olarak bilinen ortopedik bir rahatsızlıktan dolayı ayakları ters bir şekilde bükülmüş olarak dünyaya geldi.

Bu rahatsızlıktan dolayı Deve Kız lakabı takılan Ella, yoksulluk ve iş bulamamasından dolayı ona tek kapı açan yer sirkler oldu. WH Harris Nickel Plate Sirki ile çalışmaya başlayan Ella genellikle sahnelerde bir deve ile birlikte sahne alıyor ve insanları eğlendiriyordu.

1.

Ella her ne kadar düzgün bir iş yapmak istese de, görünümü nedeniyle sadece sirklerde iş bulabildi. 1886’da sirklerde çalışmaya başlayan Ella, 1905 yılında bir öğretmen olan Robert Savely ile evlendi.

1906 yılında bir kızları oldu ama yaşamadı. Ella o dönemde sirklerin altın yıldızına dönüştü. Ziyaret ettiği her şehrin her yerel gazetesinde yer alır hale geldi. Sergilenecek en iyi insan garipliklerinden biri olarak lanse edildi.

Bu rahatsızlığa sahip başka insanlar da vardı, örneğin Robert Huddleston gibi, fakat hiçbiri Ella Harper kadar meşhur olmadı. Ancak ne Ella Harper ne Robert Huddleston meşhur olmak için değil mecbur oldukları için Freak Show‘larda (Ucube Sirklerinde) sahne aldılar.

2.

Ella Harper’ın hayatı insanları eğlendirmek ve dalga konusu olmakla geçti, hiçbir zaman normal bir insan gibi değer görmedi ve 19 Aralık 1921 tarihinde 51 yaşında iken kolon kanserinden hayatını kaybetti.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz