Dünyanın Yaşayan Son Yamyam Kabilesi: Korowailer

0
9290

Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde yaşayan Korowailer, izole yaşamaya devam ediyor. Yaklaşık 3 bin yerliden oluşan kabilenin çoğu, hayatı boyunca ‘beyaz bir insan’ görmedi. Ayrıca Korowailer kabilesi hâlâ yamyamlığı sürdürüyor. İşte Korowailer kabilesi hakkında detaylı bilgiler…

1. Ağaç tepelerinde yaşamalarının sebebi; sellerden ve zararlı canlılardan korunmak olan kabile üyelerine bu şekilde düşmanları da erişemiyor.

2. Hâlâ taş devrinde gibiler. Üzerlerinde giysi yok. Ağaçların tepesinde yaşıyor, yaprak yiyor ve vahşi hayvanları avlayarak besleniyorlar.

Korowai kabilesi ilk olarak 2010 yılında nüfus sayımına dahil edildi. Yetkililer, sayımda 2 bin 868 kabile üyesine ulaşıldığını belirtti.

3. Evin inşasında tüm aile üyeleri çalışıyor, taşınma esnasında ise evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkes devasa merdiveni tırmanarak yuvaya kavuşuyor.

4. Yeni evi kutsamak için bir ateş yakılıyor ve orman selamlanıyor.

Hâlâ yamyam hayati sürdükleri için kötü bir üne sahipler ancak bu, mimari harika sayılabilecek ağaç evlerinin neredeyse gölgesinde kalıyor.

5. Korowailer, yalnızca kötü ruhları yediklerine inanıyor, bu nedenle başka herhangi bir nedenle insan öldürmüyorlarmış.

6. Korowai’lere yamyam denilmesinin nedeni insan yemeleri değil yakaladıkları bütün avlarını çiğ çiğ yemelerinden

Tam bir taş devri yaşayan bu insanlar, mızraklarının ucuna yonttukları taşları yerleştirerek olağanüstü birer avcı olmuşlar. Balık, kertenkele, yaban domuzu, bütün kuşlar, küçük memeliler, maymunlar ve yırtıcılar Korowai’ler için av kabul ediliyor.

7. Yaşadıkları çevreyi çok iyi tanıyorlar, atalarından kazandıkları deneyimler sayesindeyse yeteneklerini geliştirmişler.

8. Korowailer, ‘Khakhua’ olduğuna inandıkları erkekleri cadılıkla suçlayarak öldürüyorlarmış. 

9. Ölmek üzere olan kişiler, ölümlerinden sorumlu tuttukları bir erkeğin ismini kabile reisine fısıldıyor ve o kişi ‘Khakhua’ ilan ediliyormuş.

10. Kille sıvadıkları palmiye yaprakları ve ağaç kabuklarını çatı yapımında kullanıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz