Dünyanın En Yalnız Canlısı 52 Hertz Balinasının Hikayesi!

0
2976

Dünyanın En Yalnız Canlısı 52 Hertz Balinasının Hikayesi! Yalnızlık Allah’a mahsustur demişler. Bizler her ne kadar zaman zaman kafamızı dinlemeyi sevsek de yalnız yapamayız. Bu tabii ki çoğu hayvan için de geçerli, onlarda da arkadaşlık ve duygu kavramları oldukça fazla. Bazı hayvanlar ise biz insanlarda olduğu gibi engelli doğabiliyor. Bu bahsedeceğimiz olayın kahramanı ”Balina 52 Hertz’‘in bu durumunu ise engelli olarak tanımlayabiliriz.

1.

52 hertz balinası

52 Hertz şu ana kadar hiç görülmedi, hatta erkek mi dişi mi ya da ne tür bir balina olduğu hakkında hiç bir fikir yok. Bilim adamları yalnızca 52 Hertz’in çıkardığı sesi kaydedebildiler. Mavi veya kambur balinalar sıra dışı bir durum olmadığı sürece 15 ile 20 hertz arasındaki bir şiddetle ses çıkarır ve iletişim kurarlar. Bu iletişim neticesinde tıpkı bizler gibi anlaşarak hayatlarını devam ettirirler.

Ancak 52 Hertz isimli bu balina ismini aldığı 52 hertz şiddetinde bir ses çıkarıyor, hatta onun için ses çıkarmaktan öte şarkı söylüyor diye belirtiyor bilim adamları. Bu şiddet ile ses çıkartan 52 Hertz diğer balinalar tarafından duyulamıyor veya anlaşılamıyor. Bu da onu yalnız bir balina yapıyor.

2.

52 hertz balinası

Büyük Okyanus’ta yaşamını sürdüren 52 Hertz dünya çapında ”Dünyanın En Yalnız Balinası” olarak tanındı. Hakkında filmler çekildi, şarkılar yapıldı, şiirler ve sanat eserlerine konu oldu, insanlar 52 hertz dövmeleri yaptırdı. Dünya çapında yalnızlığın sembolü olarak kabul edildi 52 Hertz!

İlk olarak 1989 yılında ABD Deniz Kuvvetleri vasıtasıyla tespit edildi. Denizaltında tuhaf sinyaller alan görevliler bu sesin bir balinaya ait olduğunu anlasalar da bir farklılık olduğunun farkına varmışlardı. Daha sonra araştırmacılar uzun yıllar boyunca balinanın sesini defalarca kaydetseler de kendisine dair bir iz ve görüntü bulamadılar.

3.

52 hertz balinası

Şimdilerde 52 Hertz ile ilgili bir belgesel daha yapılmak isteniyor. Hatta son zamanlarda doğa için attığı adımlarla adından söz ettiren ünlü Hollywood yıldızı Leonardo Di Caprio bu belgesel için 300 bin dolar destek sağladı. Fakat bu belgesel galiba biraz samanlıkta iğne aramaya benzeyecek. Yine de umalım bu hüzünlü hikayenin baş kahramanı yalnız balinaya ulaşmayı başarırlar. Yanındayız 52 Hertz!

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz