Dünyanın Gizli Güçlerinden Biri Olan İran’daki 10 Tuhaf Yasak

0
37772

Dünyada şuanda devam eden siyasi çekişmeler göz önüne alındığında, İran’ın yıldızı Batı dünyası ile bir türlü barışmıyor. Bunda gerek, İran’ın siyasi tavrı, gerek yaşam biçimi gerekse başka sebeplerden dolayı uzun yıllardır bu durum sürüp gidiyor. Bulunduğu coğrafyanın önemli kültürlerinden olan İran, özellikle 1979 İslam Devrimi ile sosyal hayatta vatandaşları için getirdiği pek çok ilginç yasağıyla dikkat çekiyor. Son zamanlarda bu yasaklara karşı karşıt görüşler artsa da, yasakları çiğneyenlere çok ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

10. ‘Batı müziği dinlemek yasak’

Dünyaca ünlü sanatçıların şarkıları İran gençleri tarafından oldukça sevilse de, İranlı yöneticiler tarafından aynı şekilde benimsenmiyor. Bu sebeple de batı müziği, İran radyo ve televizyon istasyonlarında yasaklı parçaların başında geliyor. George Michael, Eric Clapton gibi şarkıcıların eserlerinin ülkeyi yozlaştırdığı ve ahlaksızlığa ittiği düşünülüyor. Özellikle Justin Bieber, ülke yöneticilerinin en çok istemediği ünlülerin başında geliyor.

9. ‘Harry Potter’ için de pek iyi şeyler düşünülmüyor

Harr Potter’da İranlı yöneticiler için hoş görülmüyor. İslam’ın öğretileriyle çeliştiği gerekçesiyle Harry Potter serisinin filmleri ve kitapları İran’da yasaklı yayınların başında geliyor. İranlı makamlara göre film, iman edenlerin karanlık taraflara geçmesini belirlemeye çalışan şeytani güçlerin, doğrudan etkisi altında yazıldığını öne sürüyorlar.

8. Google ve G-mail’e erişim

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da İran’da yasak olanlardan. Bunun nedeni ise sakıncalı yayınlarla mücadele olarak gösteriliyor. Genel olarak İran’da internet erişimi konusunda geniş bir sansür uygulanıyor. Sansürlenen sitelerin arasında cinsellik ve siyasal eleştiri içerenlerin yanı sıra, kadın hakları ve toplumsal iletişim ağları da göze çarpıyor.

7. Eşcinsellik

Eşcinsellik, dünyada ki pek çok modern ülke de dahil birçok yerde tartışılan bir mevzu olarak biliniyor. Bu durumun İran’da normal karşılanması zaten beklenemezdi.

İran’da eşcinsellik konusunda keskin bir tutum hakim. Buna göre, eşcinselliğin insanlığa ve insan ruhuna karşı suç teşkil ettiği düşünülüyor.

Eğer İran’da aynı iki erkek birbirine karşı duygusal bir eğilim gösterirse sert bir şekilde infaz edilirken, kadınlar ise 100 kırbaç cezasıyla karşılaşıyorlar.

Eğer aynı kadınların bu eylemi dört kez gerçekleştirmeleri durumunda ise sonları idam oluyor.

6. Da Vinci şifresinden uzak durulması gerekiyor

Dan Brow’ın rekorlar kıran kitabı Da Vinci dünya çapında birçok kişi tarafından ilgiyle okunmaya devam ediyor. Fakat Da Vinci Şifresi, İranlı liderler tarafından Tanrının tarihini tasvir ettiği gerekçesiyle yasaklanmıştır.

5. Dar kot pantolon

Günümüzde kimileri için rahatlığı, kimileri için ise moda olması sebebiyle sıklıkla giyilen dar kot pantolonlar da İran’da yasak. Batı dünyasında moda olan pek çok İran’da kısıtlanıyor ya da yasaklanıyor.

Bunun birinci nedeni olarak, dar pantolonlar eşcinselliğin bir işareti olarak görülüyor, yani giyenin cezai yaptırımlarla karşılama olasılığı oldukça fazla.

İkincisi ise, dini liderler tarafından bu giysi tarzının aşırı derecede cinselliği ve kibri çağrıştırdığını, dolayısıyla yerel geleneklerle ters düştüğü iddia ediliyor. 

Bundan dolayı da, dar kot pantolon giyen kadın veya erkekler görüldükleri yerde uyarılıyor, uyarılara aldırmamaları durumunda ise cezayla karşılaşıyorlar.

4. Cansız vitrin mankenleri ve de heykeller

Heykeller, modeller, oyuncak bebekler ya da cansız vitrin mankenleri, insan vücudunun tasvirleri olarak görülüyor. Birçok Arap ülkesinde ve İran’da bu durum putperestlik olarak karşılanıyor. Bu kural yöneticilerin en çok dikkat ettikleri konuların başında görülüyor ve toplumda sıkı bir denetim uygulanıyor.

Öyle ki, en popüler oyuncaklardan olan Barbie bebekler, Batı özentisi oldukları gerekçesiyle yasaklanırken, cansız vitrin mankenlerinin vücutlarının kıvrımlarını belli edecek şekilde giydirilmelerine kesinlikle izin verilmiyor.

3. Rap müzik bile yasak

İran Resmi Haber Ajansı’na göre, Kültür ve İslami İrşat Bakanlığı Müzik denetleme Başkanı Muhammed Daşkoli, tiyatro sanatçılarına yaptığı konuşmada; “müziğin önemli bir sanat dalı olduğunu ancak rap müziğin toplumda ahlaksızlığa yol açtığını” dile getiriyor.

Rap yapan sanatçıların şarkılarında çirkin ve müstehcen kelimeler kullanıldığını ifade eden Daşkoli, Bunun İran’daki kanunlara aykırı olduğunu ve yasaklandığını belirtiyor.

2. Bilardo da…

Rap bile yasak demiştik ya, daha ne olabilir derken bilardonun da yasak olduğunu öğreniyoruz. Nedeni ise, bilardo salonlarının genelevler gibi Batı kültürünün gençleri yozlaştırdığı mekanlar haline geldiği belirtiliyor. Bundan dolayı da bilardonun da tıpkı alkol gibi zararlı olduğu düşünülerek İran yönetimi tarafından yasaklandı.

1. Doğal olarak ‘dans etmek’ de mümkün değil

Birçok şeyin yasak olduğu İran’da dans etmenin serbest olmasını düşünmek saçmak olurdu. Bunun sebebiyle ülke de, başta zumba olmak üzere aerobik, bale ve hip hop gibi danslar İran kültürüne aykırı olduğu gerekçesiyle spor salonlarında uygulanması yasaklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz