Dünyanın EN Sıra Dışı 11 Ailesi – Türkiye’de Böyle Bir Şey Olamaz

0
1605

Aile, kutsal bir çatıdır. Dünya çapında aile kavramı farklılık gösterse de belli başlı kalıplar etrafında şekillenmektedir. Ancak biraz sonra bahsedeceğimiz aileler ezber bozuyor. Çünkü onlar hem dış görünümleri hem de aile ilişkileriyle çok başkalar. İşte karşınızda dünyanın en sıra dışı aileleri.

1. Brett Ailesi 

 Bir diğer kalabalık ailede sıra. İskoçya’da yaşayan Brett ailesinin 11 çocukları var. Alexis ve David Brett çiftinin 10 erkek çocuklarından sonra bir kız çocukları olmuş. Dağlık bir bölgede yaşayan aile, kız çocukları olduğu için hem şaşkın hem de mutlu. Bebeğe Cameron ismini veren aile, artık çocuk sahibi olmayacaklarını ve ailelerinin tamamladığını söylemiş. Makinist olarak çalışan David Brett, Cameron’un yaşları 2 ila 17 arasında değişen kardeşlerinin üzerinde müthiş bir etkisi olduğunu söyleyerek, ‘Cameron’un yanında daha iyi davranıyorlar, uyuduğu zaman sessiz olmaya çalışıyorlar. Cameron’u tutmaya ve beslemeye yardım etmek istiyorlar. Bu harika’ ifadelerini kullanmış. Peki siz Brett ailesi gibi kalabalık bir ailenizin olmasını ister miydiniz?

2. Vampir Ailesi

 Vampir ailesi de olur mu demeyin. Çünkü Goth meraklısı çift Aro Draven ve Lia Benninghoff alışık olduğumuz ailelerden çok farklılar. Onlar bir buluşma sitesinde tanışmışlar ve ilk buluşmalarından üç hafta sonra nişanlanmışlar. 38 yaşındaki Draven, ilan edilmiş bir vampir ve iddiaya göre 20 yaşındaki nişanlısını elbette rızasıyla dönüştürmüş. Çift, her hafta samimi bir törenle birbirlerinin kanını içiyor ve aynı zamanda bir bardak domuz kanıyla yıkanmış çiğ bifteğin de tadını çıkarıyor. Hiçbir şey büyük, eski bir hayvan kanı bardağı kadar romantik olmaz, değil mi? İşsiz Draven’ın önceki ilişkilerden 5 çocuğu var. Aynı zamanda vampir olup olmadıklarına dair haber yok. Çift, 2013’ten beri internette ve çeşitli dergilerde yayınlanmış hikayeleriyle ılımlı bir ün kazanmışlar.

3. Deaves Ailesi

Tüm Avustralya’nın konuştuğu tuhaf Deaves ailesinde sıra. 30 yıl önce eşinden ayrılan ve bu evlilikten bir kızı dünyaya gelen John Deaves daha sonra ailesi ile olan bütün bağlarını koparmış. Babasını bulma ümidi ile araştırmaya başlayan kızı uzun araştırmalar sonunda babasının izine ulaşmayı başarmış. Tanıştıktan bir hafta sonra aralarında farklı bir yakınlaşma olduğunu söyleyen ve daha sonra büyük bir aşk yaşamaya başlayan baba-kız, ilerleyen zamanda bir de çocuk sahibi olduklarını söylemiş. Yasal olmayan ilişki yaşadıkları için gözaltına alınacağını bildiklerini söyleyen baba ile kızı normal mutlu yaşantılarına ve ilişkilerine devam etmek istediklerini belirtmişler.

4. Ziona Chana Ailesi

Hindistan’ın Mizoram eyaletindeki Baktawng köyünde yaşayan Ziona Chana’nın tam 39 eşi, 94 çocuğu, 14 gelini ve 33 torunu var. Chana ailesi ise 180 kişilik ailesi ile 4 katlı ve 100 odalı evinde aynı çatı altında yaşıyor. Ailenin tüm erkekleri marangozlukla uğraşıyor. Ailenin babası konumundaki Ziona ise bir gün tüm dünyayı Hz. İsa ile birlikte yöneteceklerine inanan ve yaklaşık 4 bin üyesi bulunan Chana isimli aile mezhebinin lideri. İlk evliliğini 17 yaşında yapan Ziona, bir keresinde bir yıl içinde 10 kez evlenmiş. Ziona’nin evinde ise özel bir odası bulunuyor ve geceyi sıraya göre eşleri ile geçiriyor. O gece Ziona ile aynı yatağı paylaşmayan diğer eşler ise yurt şeklindeki odada bir arada uyuyor. Evde, sıradan bir öğünde 30 tavuk ile 100 kilo pirinç pişiriliyor, 60 kilo patates soyuluyor. Ev işlerine liderliği, Chana’nın ilk ve en yaşlı eşi 69 yaşındaki Zathiangi yapıyor. Son olarak evde, marangoz atölyelerinin yanı sıra ailenin doyması için ahırlar, kümes çiftliği, çeltik tarlası, sebze bahçeleri bulunuyor.

5. Bannon Ailesi

Amerika, Chiacoga’da yaşayan Bannon ailesi de alışık olduklarımızdan farklı. Linda ve oğlu dünyaya kolları olmadan dünyaya gelmişler. Genetik problemlerden dolayı dünyaya kolları olmadan gelen anne ve oğlu hayata kendilerini kapatmak yerine herkes gibi yaşamayı seçmişler. Günlük ve kişisel işlerini halletmek için ayaklarını kullanan Bannon ailesi spor yapmaktan da çok büyük zevk alıyorlar. Özellikle Tim, atletizmden yüzmeye kadar birçok sporu başarıyla yapıyor.

6. Russell Ailesi 

 Uzun saçlarıyla adeta Rapunzen ailesi olan Russell ailesiyle videomuza devam ediyoruz. Amerika, Chicago dışında yaşayan Terelynn Russel’in saçları DNA yapısından dolayı hızlı uzuyor. Kızları da anneye çekmiş. Boyundan uzun saçları bulunan anne saçlarını 6 metreye kadar uzatmış. 43 yaşındaki annenin şimdilerde 2 metreye yakın saçları bulunuyor. Evde ise saçlar için kurallar konulmuş. Özellikle soba etrafında ve mutfakta saçlar toplu olması şart.  Uzun saçların bakımı da zor. Çok miktarda şampuanla yıkanan saçlar dışarı çıkmadan önce bir saat kurutuluyor ve 6 metrelik iple bağlanıyor. Peki siz Russell ailesi gibi uzun saçlı bir aileniz olsun ister miydiniz?

7. Stephanie Seymour

 Stephanie Seymour Amerikalı model ve oyuncu. Geçtiğimiz yıllarda ise ünlü Amerikalı model ve aktris Stephanie Seymour’u plajda paparazziler genç bir erkekle sarmaş dolaş görüntülemişler. Stephanie Seymour’u genç bir erkekle sarmaş dolaş görüntüleyen paparazziler tam muhteşem bir haber yakaladıklarını düşünüyorlarmış. Ancak fotoğraflara dikkatli bakınca Seymour’un yanındaki genç erkeğin oğlu Dylan Thomas Andrews olduğunu fark etmişler. Anne-oğlun sahildeki samimi tavırları ise bazı kişiler tarafından eleştiri almış.

8. Kulkarnis Ailesi 

 Dünyanın en uzun ailesiyle tanışmaya hazır mısınız? Hindistan’da 4 kişilik Kulkarnis ailesi, 8 metre boy ile görenleri şaşırtıyorlar. 52 yaşındaki baba Sharad Kulkarni 2.21 santimetre boya sahip iken, 46 yaşındaki eşi Sanjot 1.91 santimetre uzunluğunda. Ailenin 22 yaşındaki kızları Mruga 1.97 ve 16 yaşındaki Sanya ise 1.93 santimetre boyunda. Hindistan’da yaşayan aile günlük hayatlarını kolaylaştırmak için evlerini ona göre dizayn etmişler. Kulkarnis ailesi günümüz modern dünyasının dev ailesi olarak kabul ediliyor.

9. Bunker Ailesi

 Siyam ikizleri Chang ve Eng Bunker kardeşlerin tuhaf hikayesi gören duyan bilen herkesi şaşırtıyor. Chang ve Eng Bunker kardeşler, 11 Mayıs 1811 tarihinde dünyaya gelmiş. Çinli bir baba ve yarı Çinli yarı Malezyalı bir annenin çocukları olarak, o zamanlarki ismiyle Siyam, şimdiki ismiyle Tayland’da dünyaya gelmişler ve sağ-sol isimlerini almışlar. Ebelerin çoğu lanetlenme korkusuyla onlara dokunmayı reddetmiş ve kral ikizleri ölüme mahkum etmiş. Fakat şansları yaver gitmiş ve ne anneleri onları terk etmemiş, ne de kral bu kararını gerçekleştirmiş. Tek vücut olarak hareket etmeyi, koşmayı, zıplamayı ve yüzmeyi öğrenmişler. İngiliz bir tüccar olan Robert Hunter’ın onları keşfetmesi ve annelerini oğullarının geleceğinin Siyam’ın ötesinde yattığına inandırması da aşağı yukarı bu zamanlarda gerçekleşmiş. Daha sonra Ed ve Chang ekiple dünyayı dolaşıp, yorucu gösteriler yapmışlar. İlk başta sahnede saatlerce durup izleyicilerin meraklı bakışlarına maruz kalan ikizler daha sonra akrobasi gösterilerine de katılmaya başlamışlar. Daha sonra New York’lu Dr. James Calloway ile tanışmışlar ve doktorun talimatıyla dinlenmeye başlamışlar. Bu süreçte ise gönüllerini Adelaide ve Sarah adındaki kız kardeşlere kaptırmışlar. 1843 yılında dünya evine girmişler ve Adelaide yedi, Sarah dokuz çocuk dünyaya getirmiş. İkizlerin sahip olduğu toplam çocuk sayısı kısa sürede 21’i bulmuş ve iki kardeş arasında problemler evlendikten sonra yaşanmaya başlamış. Dünyaya siyam ikizleri terimini kazandıran Chang ve Eng, 1874’ün Ocak ayında ise 63 yıldır paylaşmakta oldukları yataklarında yaşamlarını yitirmişler. Chang beyninde oluşan pıhtı nedeniyle, Eng de kardeşini gördükten sonra şok geçirerek hayatını kaybetmiş. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü siyam ikizleri olan Chang ve Eng, dünyaya tıpkı geldikleri gibi birlikte veda etmişler.

10. Ulaş Ailesi 

 Dünyanın en ilginç ailelerinden bahsedeceğimiz yazımıza Türkiye’de yaşayan Ulaş ailesiyle başlıyoruz. Hatay-Kırıkhan’da yaşayan Ulaş Ailesi’nin 6 çocuğu dört ayak üstünde yürüyor. Bu şekilde yürümelerinin nedeni ise genetik bir bozukluk. Kardeşlerin kimisi sadece dört ayak üstünde yürüyebilirken, kimileri kısa bir süre için ayakları üzerinde durabiliyormuş. Beş kardeş de dizleri ve boyunları bükük, çok kısa bir süre için dik durabiliyorlarmış. Bilim insanları, Ulaş kardeşlerin durumunun, üç milyon yıl önce dört ayak üstünde yürüyen bir insanımsı iken, arka iki ayağının üstünde kalkan insanın ataları hakkında çok kıymetli ipuçları vereceğini umuyor. Bazı araştırmacılar, genetik bir bozukluğun Ulaş kardeşlerin ‘ters evrim’ geçirmesine sebep olduğunu düşünüyor; bazıları ise, genetik bir bozukluğun beyinde hasara sebep olduğunu ve ‘ayakları üzerinde yürüme’ yetisinin kaydolacağı bölgeyi körlettiği görüşünde. Ancak hepsinin ortak görüşü altı kardeşin ‘ayı yürüyüşü’ adı verilen duruşunun, bilim insanlarına ‘maymunumsu’ atalarımızın duruş ve yürüyüşü hakkında çok kıymetli bilgiler temin edeceği.

11. Brittney ve Abby Hensel 

Sırada yapışık ikiz kız kardeşler var. Birçoğunuzun da bildiği gibi ikiz kardeşler her zaman birbirlerine çok yakın olmuşlardır. Ancak Abigail ve Brittany kardeşler kelimenin tam anlamıyla birbirlerine çok yakınlar çünkü onlar yapışık ikizler. 2 baş ve 1 gövdeye sahip bu ikizler aynı zamanda 2 kalbe, 2 akciğere, 2 mideye kısacası ikisi de farklı organlara sahipler. Dünyaya tek bir vücutta gelen bu 2 genç kız bunun dezavantajlarını gözardı ederek hayata dört elle sarılmışlar ve diğer insanlar gibi yaşamaya başlamışlar. Üniversiteden mezun olarak öğretmen olan bu başarılı ikiz kardeşler aynı zamanda araba kullanabilmekteler. Bunun dışında ikiz kardeşler geçtiğimiz yıllarda günlük hayatlarının konu edinildiği bir televizyon şovu da katılmışlar. Hayattan asla vazgeçmemiş Abigail ve Brittany kendileri gibi birçok kişiye yaptıklarıyla umut kaynağı olmaktalar.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz