Dünyanın En Korkusuz Ve Saldırgan Hayvanları: Bunları Görürseniz Kaçın

0
704

Dünyanın en korkusuz hayvanı sizce hangi hayvan? Muhtemelen birçoğunuz aslan, kaplan ya da şahin diye düşünmüş olabilir. Ancak dünyanın en korkusuz hayvanı ne aslan, ne kaplan ne de şahindir. Bu hayvan bal porsuğudur.

1.

İlk olarak böylesine korkusuz bir hayvana neden bal porsuğu dendiğiyle başlayalım. Tahmin de edeceğiniz üzere bu hayvanlar balı gerçekten çok seviyor. Ayrıca iğnesi birçok hayvanı nakavt edecek arıların kovanına yaptığı baskınlarda zarar görmemesini sağlayan, kalın derisi ile bu ismi almıştır.
Sansargiller ailesinden gelen bal porsukları zorlu yaşam koşullarına aşırı derecede dayanıklı olmalarıyla da biliniyor. Sansargiller ailesinin en yırtıcı olanlarından olduğu gibi cesaretleriyle, inatçılıklarıyla ve zorlu yaşam koşullarına dayanıklıkları ile ün salmış bir hayvandır. Bal porsuğu, ratel ya da bilimsel adıyla mellivora capensis olarak anılan, kendini savunma şekliyle izleyenleri hayrete düşüren bir havyan cinsidir.
Elastik bir yapıda olan bal porsuklarının derisi oldukça kalındır. Elastik ve çok kalın olan derisi sayesinde aslanın ağzındayken bile hayatta, mücadelesini sürdürüyor ve pes etmek nedir bilmiyor. Aynı zamanda kalın derilerine güvenen bal porsukları zehirli arıların kovalarına çekinmeden saldırırlar. Derisinin kalınlığı sebebiyle arıların onu sokmasından etkilenmezler.
Bal porsuğu sahip olduğu özellikleri, yaptıkları ile adeta doğanın bir açığıdır. Zıplayabilen, yüzebilen, günde birkaç yüz kilometre şehirlerarası yol yapan bir hayvandır. Aynı zamanda bal porsukları, yavru bir fili anında öldüren kobra zehiri ile bir süre baygınlık geçirmekte, sonra uyandığında ise kalkıp kobrayı yemeye devam etmektedir. Eğer bal porsuklarıyla ilgili belgeselleri daha önce izlediyseniz, bu sahneleri görmüş olmanız gerekiyor.
Sadece Allah’tan korkan bal porsukları onun dışında makamı, mevkisi ne olursa olsun geri dönmeyen bir hayvandır. Ayrıca rakiplerine karşı kükrerken çıkardığı sesin yanında aslan kükremesi miyavlama gibi kalır. Hayvanlar aleminin en atarlı elemanı olarak bilinen bu tür küçük bir cüsseye sahip olsa da kuvvetli bir sesi ve kükremesi vardır.

Bu kadar korkusuz bir hayvanın sürü halinde dolaştığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak onlar sanılanın aksine tek takılırlar. Bu şekilde yalnız takılmalarının nedeni şiddetli geçimsizlik olabilir. Yalnızca çiftleşme zamanı partneriyle bir araya gelir, sonra geri döner. Ayrıca dişi bal porsuğu yalnızca bir yavru doğurabilir.
Korkusuz bal porsuklarının bir diğer özelliği ise Afrika’da yaşayan en etobur, etçil hayvanlardan biri olmasıdır. Av listesinde, kuşlar, kobra yılanları, fareler ve akrepler vardır. Kendilerinden küçük olan her şeyi kolaylıkla avlayabilir ve dakikalar içinde mideye indirebilirler. Yetişkin bir bal porsuğu günde 1 kilo kadar yiyecek tüketir. Ortalama kiloları ise erkeklerde 10, dişilerde ise 6’dır.
Saldırgan ve cesur bir hayvan olan bal porsuğu tahmin de edeceğiniz gibi kendisinden çok daha büyük ve vahşi olan hayvanlara bile çekinmeden dalaşabilir. 1 metre boyundaki timsahı bile rahatlıkla yiyebilir. En zehirli akrebi bile kuyruğundaki iğnesinden yemeye başlayabilirler.
Kendilerine iyi bakarlarsa 24 yıl kadar yaşayabilen korkusuz bal porsuklarının cüssesini merak ediyorsunuz. Öyle değil mi? Uzunlukları 55 ila 77 santimetre arasında değişen bal porsuklarının kilosu ise erkeklerde 9-16 kilo, dişilerde 5-10 kilo arasında değişmekte. Yani aslana, kaplana, timsaha kafa tutacak kadar büyük cüsseli hayvanlar değiller. Peki ama nasıl doğanın en vahşi hayvanlarına kafa tutabiliyorlar? Bunun nedeni olarak birçok kişi bal porsuklarının korku hormonlarının olmadığını iddia ediyor. Fakat bu kanıtlanmış değil. Ama küçük cüsseli bal porsuklarının kendilerinden kat ve kat büyük hayvanlara kafa tutmaları korku hormonlarının olmadığını kanıtlar nitelikte.
Bu korkusuz hayvanların yetişme ortamı ise başlıca ormanlar, nehir kıyıları ve çayırlardır. Bunların dışında tropik iklimler, kurak bozkırlar, kayalık tepeler, çöller de dahil olmak üzere birçok çeşitli ortamda yaşayabilirler.
Diğer hayvanlarla olan mücadeleleriyle ün salan bal porsuğu hayvanlar aleminin en tehlikeli elemanlarından biri olarak anılır ve bu 2004 yılında Guinness rekorlar kitabına adını yazdırmasıyla da tescillenmiştir. Bal Porsukları, 2004 yılında Guinness Rekorlar Kitabına dünyanın en korkusuz hayvanı olarak girmişler. Peki sizce onlar sahip oldukları bu unvanı hak ediyorlar mı? Sizi bilmiyoruz ama bizce sonuna kadar hak ediyorlar.

2.

Ancak dünyada tek korkusuz hayvanları tabii ki de bal porsukları değiller. Daha birçok korkusuz hayvan bulunmakta. Ama kabul ediyoruz hiçbiri bir bal porsuğu değil.
İlk sırada kokarca var. Kokarcaları korkusuz hayvanlardan biri yapan özellikleri son derece ilginç bir savunma sistemlerinin olmasıdır. Kokarcalar vücutlarında bulunan iki bezden düşmanın bulunduğu yöne doğru bir sıvı püskürterek kendilerini korurlar. Bu tehlikeli sıvıyı püskürtmek için düşmanın yüzüne doğru yönelir ve bu sıvı derinin şiddetli tahrişine, hatta bazen de geçici körlüğe sebep olur. Sıvının dayanılamayacak kadar kötü ve kalıcı bir kokusu vardır, ayrıca sülfür bileşikleri de içerir. Çok etkili bir savunma yöntemi olan bu sıvı sayesinde kokarcalar düşmanlarından gizlenmeye gerek duymazlar. Bunun yerine düşmanlara uyarı niteliğinde bir gösteri yaparlar. Çok belirgin olan siyah-beyaz renkleri bir düşmanı alt etmek için genellikle yeterli olur. Etkili savunma yeteneklerinin farkında olan kokarcalar ağır ve düşünceli hareket ederler. Rahatsız edilmedikleri sürece sakin kalmaya devam ederler. Arada durarak bir eşek arısının yuvasını keskin tırnaklarıyla kazır ve kurtçukları yerler. Ya da koşmaya başlayarak kaçan bir sıçanı, bir yılanı veya bir kurbağayı yakalar. Sürünen her türlü hayvan kokarcaya yem olur. Bu aç küçük etobur daha çok geceleri faal olduğundan insanlar tarafından ender görülür. Kokarca gündüzlerini dinlenmekle ve uyumakla geçirir. Peki kokarcalarla ilgili çoğu şeyi öğrendikten sonra sizce onlar dünyanın ikinci korkusuz hayvanı olabilirler mi?

3.

Su aygırı ya da hipopotam dünyanın en korkusuz hayvanlarından bir diğeri. Su aygırları devasa cüsseleri ve iri dişleriyle bu unvanı sonsuza kadar hak ediyorlar öyle değil mi? Dünyanın en büyük 3. memelisi olan su aygırları Afrika’da her yıl aslanlardan, leoparlardan ve timsahlardan daha fazla can kaybına neden olmaktadırlar. Yaklaşık 20 su aygırından oluşan sürüler halinde dolaşan bu dev hayvanların karada ve suda sabit olarak belirlenmiş egemenlik alanları vardır. Alanın işaretlenmesi, erkek tarafından dışkısını dairesel kuyruk hareketi ile fırlatmasıyla olur. Erkekler birbirlerine karşı kontrol alanlarını sert şekilde savunurlar. Birbirleriyle rekabet eden erkekler, can kaybıyla bitebilen ağır kavgalar yaparlar. Alanlarına giren diğer hayvanlar ve insanlara da aynı sertlikte karşılık verirler.

4.

Yanlış duymuyorsunuz, bok böcekleri de dünyanın en korkusuz hayvanlarından biri. Bu küçük dostlarımız tehlikeli olmaktan çok uzaklar. Fakat onlar dünyanın en güçlü canlılarından biri. Öyle ki erkekleri vücut ağırlıklarının yaklaşık 1,141 katından daha ağır nesneleri kaldırabilmektedir. Bu güç, 70 kilogramlık bir insanda olsaydı, yaklaşık 40 tonluk bir ağırlığa sahip olan Boeing 737 tipi yolcu uçaklarından 2 tanesini aynı anda taşıyabilirdi. İnanılmaz öyle değil mi?

5.

Şimdi ise deve kuşlarından bahsedeceğiz. Eminiz birçoğunuz deve kuşlarının listemizde olmasına şaşıracak. Bir kuş gibi görünmeyen büyük ve korkusuz deve kuşlarını hafife almamanızı öneriyoruz. Çünkü onlar çoğu arabadan daha hızlıdırlar. Öyle ki saatte 97.5 km hızla koşabilme yetenekleriyle dünyanın en hızlı koşan kuşlarıdır. Tehlike anında ise ya toprağa uzanarak saklanırlar ya da en iyi yaptıkları şeyi yaparak hızlıca kaçarlar. Köşeye sıkıştıklarında ise güçlü bacaklarıyla tekme savururlar. Özellikle yuvalarını korurken tehlikeli olan deve kuşlarının tırnakları bir bıçak kadar keskindir. Deve kuşlarına somut bir örnek verecek olursak, aslan ve sırtlan gibi çok sayıda vahşi hayvana kafa tutmuş olmalarıdır.

6.

Sıradaki hayvan ise korkusuz olmayı çok sayıda kişiye göre sonuna kadar hak ediyor. Bahsettiğimiz hayvan şişen engerek yılanı. Oldukça yapılı bir vücudu olan şişen engerek yılanı bir seferde en çok 156 yavru dünyaya getirebilir. Memeliler, kuşlar ve kertenkelelerle beslenen korkusuz yılan çok zehirlidir. Zehri yavaş hareket eden yılan bir insanın canını kolayca alabilir. Kolay kolay korkmayan şişen engerek yılanları tehlike anında vücudunu şişirir ve yüksek sesle tıslar. Bu ses; bir kere duyulursa, kolay kolay unutulmayacak bir sestir. Bazıları huysuz olur ve ufak provokasyonlarla saldırmaya başlar, hızlı ve güçlü bir şekilde ısırırlar. Çoğu şişen engerek kurbanı ise kendilerini sokan yılanı son ana kadar görmez. Bunun nedeni ise çok iyi kamufle olmalarıdır. Pusuya yatarak avlanan bu korkusuz yılanlar genelde kemirgenler, kuşlar, kara kurbağaları ve diğer yılanlar gibi pek çok omurgalı ile beslenirler. Kara kaplumbağalarını bütün olarak yuttukları bilinir ve Afrika kirpilerini de sıklıkla avlarlar. Küçük ve savunmasız avları da zehir enjekte etmeden yakalayıp yutabilirler ancak büyük avlarına saldırıp, hemen serbest bırakırlar ve zehir etkisini gösterene kadar izlerini sürerler.

7.

İnsana benzer hareketlerinden dolayı şempanzeleri izlemenin etkileyici ve keyifli olduğunu düşünüyorsanız, hemen bu fikrinizi değiştirin. Çünkü şempanzelerin hepsi düşündüğünüz gibi sevimli ve cana yakın değildir. Bu nedenle de bu türleri kesinlikle evcilleştirilmemelidir. Özellikle bölgelerini korumak için son derece korkusuz ve agresif olan şempanzeler oldukça tehlikeli olabilmektedirler. İnsanların sahip olduğu çoğu duyguya sahip olan bu korkusuz hayvanlar zaman zaman vahşi doğalarını da dışarıya vurmaktadırlar.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz