Dünyanın En Korkusuz Hayvanı Diye Bilinen Bal Porsuğu’nun Sırrı Ne?

2
12919

Kendinden kat ve kat büyük cüsseli hayvanları gözüne kestirip av yapabilir. Bal porsukları hayvanlar aleminde çok ayrı bir yere sahiptir. Dünyanın en korkusuz hayvanı kabul edilen ve bunun hakkını da veren bu hayvanların neden böyle oldukları hakkında biraz araştırma yapdıktan sonra bulduklarımızı sizin için derledik.

Şunu söylemekte yarar var hala tam olarak bilinemiyor bizimkisi de tahmin niteliğinde kalıyor. Bilim insanları hala araştırma yapmaya devam ediyorlar.

Peki nasıl oluyor da bal porsukları doğada ki bütün hayvanları absorbe etmeyi başarabiliyor?

Uzmanlar bu fizyolojik mucizeye bir açıklama getiremediler ama kesin olan bir şey bu yaratıklar çok cesurlar.

Bal porsukları, toksin zehirlerinin etkileme gücüne karşı direnç sağlayan pan zehri barındırması onlara bağışıklık sağlamaktadır. Bu panzehir bal porsuklarının arı kovanına pervasızca kafalarını soktukları zaman arılardan aldıkları zehirlere, kobra ile mücadelesinde ısırıklar vasıtasıyla aldığı zehirlere ve daha birçok hayvan türünün enfekte ettiği zehirlere karşı dirençli olmalarını sağlar.

Bu yetenekleri belki de ölümsüz olduklarına inandırmıştır ama şu kesin korku hormonları yok bu hayvanların. Çünkü en sevdiği yiyecek her ne kadar arı balı olsa da bal porsukları önlerine gelen her şeyi yemeye çalışırlar. Yeri gelir aslana saldırır, yeri gelir kurda, yeri gelir leopara…

Bal porsukları yine de yenilmez değildirler, aslan ve leoparlara haliyle yem olurlar. Ancak bal porsukları kesinlikle kolay kolay teslim olmazlar, aslan ve kaplanları perişan dahi edebilirler. Bu yüzden bu yırtıcılar bal porsukları yerine kendilerine daha az enerjiye mal olacak hayvanları seçerler. Bal porsuklarının ise sağı solu belli olmadığı için kendisini kızdıran bir kaplanla bile hiç düşünmeden mücadele edebilirler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz