Dünyanın En İyi Keskin Nişancısı; Simo Hayha!

0
2525

Rus keskin nişancılarını dahi tir tir titreten, 700 küsur düşman askerini dürbün kullanmadan öldürerek tarihin en büyük keskin nişancısı olarak ün yapmış Simo Hayha kimdir?

Dünya Savaşı sırasında birçok keskin nişancı ön plana çıktı. Bunlardan bazıları Sevastopol filminde konu alınan kadın keskin nişancı Lyudmila Pavlichenko veya Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi. Ancak bu içerikte aralarında en zor durumda olup en fazla düşman askeri öldüren Simo Hayha’dan bahsedeceğiz.

Savaş Öncesi;

Simo Hayha, Finlandiya-Rusya sınırına yakın Rautjarvi kasabasında, 17 Aralık 1905 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1925 yılında, 20 yaşındayken askerlik hizmetini veren Hayha, askerde atıcılık yeteneği ile başarılar elde etti, birçok ödül kazandı. Askerlikten sonra kasabasına dönen Hayha eskisi gibi çiftçiliğe devam etti ve zaman zaman avcılık yaptı.

2. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında, 30 Kasım 1939 tarihinde Finlandiya ve Rusya arasındaki Kış Savaşı patlak verdi. Simo Hayha boş boş beklemek yerine vatanını savunmak için bu savaşta yer almak isteyince orduya başvurdu.
Ve Hayha, 6. Bölük 34. Piyade alayında Kızıl Ordu’ya karşı görev almaya başladı.

Hayha’nın Taktikleri;

Hava sıcaklığı -30 ve -40 derecelerde seyreden bu ormanda beyaz kamuflajı ile yerini alan Hayha günde ortalama 7 düşman askeri, 21 Aralık tarihinde ise tam 25 düşman askeri öldürerek kayda değer başarılar elde etmeye başladı. En sevdiği pusu noktası içi boşalmış ağaç kütükleri olan Hayha zaman zaman ağzından çıkan buharların belli olmaması için ağzını karlarla doldurdu.

Simo Hayha bu savaşta Rus yapımı Mosin-Nagant tüfeği ile dürbün kullanmadan savaşıyordu. Çünkü dürbün kullanırsa kafasını daha yukarı kaldırması gerekiyor, bu da kendisini daha kolay bir hedef haline getiriyordu. Diğer bir sebebi ise dürbüne vuracak ışığın yansıma yüzünden yerini belli edecek olmasıydı. Nitekim Simo Hayha keskin nişancılara karşı bir savaş veriyordu ve zekice taktikleri ile en iyi şekilde önlemlerini almıştı.

Rusların Korkulu Rüyası;

Bir süre sonra birçok düşman askeri öldüren Hayha, Rusların korkulu rüyası haline geldi. Ruslar, düzinelerce askerinin ormanda hayalet gibi bir adam tarafından öldürüldüğünü görünce bir takım önlemler almaya başladı. Özel bir birlik oluşturan Ruslar, Simo Hayha’yı bir an önce ortadan kaldırmak istedi.

Ancak nafile, kütüklerin içinde sabırla bekleyen Hayha bu özel birliğin hepsini öldürdü. Rusların Beyaz Ölüm lakabını taktığı Simo Hayha çok kısa zamanda yüzlerce Rus askeri öldürmüştü. Ruslar bu sefer işi daha ciddiye alarak Hayha için Anti-Sniper isimli özel bir birlik oluşturdu.

Bu keskin nişancılardan oluşan grubun da hepsini öldüren Hayha toplamda 700 küsur Rus askeri öldürdü. Artık bu savaşta Simo Hayha’yı öldürmeye gitmek ölüme gitmek gibiydi. Rus askerler korkmuş ve Hayha ile karşı karşıya gelmekten çekinmişlerdi. Rusların artık tek çaresi keskin nişancılar ile birlikte top atışlarını da kullanmaktı. Ruslar, Simo Hayha’nın olabileceğini tahmin ettiği yerleri top atışına tuttular ve en sonunda bir Rus askeri 6 Mart 1940 tarihinde Simo Hayha’yı çenesinden vurmayı başardı.

Hayha Finler tarafından bulunduğunda ağzı parçalanmış ancak ölmemişti. Hastaneye yatırılan Hayha 13 Mart günü gözlerini açtı ve tam o gün Finlandiya ve Rusya, Moskova Barış Antlaşması’nı imzaladı ve Kış Savaşı böylece sona erdi.

Herkes Simo Hayha’nın öleceğini düşünüyordu ancak Hayha uzun bir tedavi ve ameliyatlardan sonra ayağa kalkmayı başardı.
Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından Asteğmenlik rütbesine terfi etti. Finlandiya Askeri tarihinde hiç kimse bu kadar hızlı bir terfi alamamıştı.

Savaştan Sonra;

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geyik avcısı ve köpek yetiştiricisi olarak hayatına devam eden Simo Hayha, Finlandiya Cumhurbaşkanı Urho Kekkonen ile arkadaş bile oldu ve beraber birçok kez ava çıktılar.

1998 yılında Simo Hayha’ya nasıl bu kadar iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda, ”Sadece pratik yaparak” cevabını verdi.
Diğer bir soruda ”Öldürdüğün kişiler için hiç pişmanlık duydun mu?” sorusuna, ”Ben sadece görevimi ve bana söyleneni yaptım.” cevabını vermiştir.

Simo Hayha 1 Nisan 2002 tarihinde, 96 yaşında iken Finlandiya’nın Hamina şehrinde hayatını kaybetmiştir.

Simo Hayha’nın hayatı ile ilgili birkaç kitap yazılmıştır ancak Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi Hollywood tarafından Simo Hayha’nın bir filmi yapılmamıştır. Umarız ilerleyen zamanlarda Hollywood veya Netflix tarafından bir filmi yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz