Dünyanın En Eski Kabilelerinin Akıllara Durgunluk Veren Gelenekleri

0
7891

Dünyanın her tarafında, gençlik yıllarını tamamlayıp yetişkinliğe adım atan kişiler için düzenlenen birbirinden ilginç törenler ve ayinler bulunuyor. Ergenliğini tamamlayan bireylere ‘toplumumuza hoşgeldin’ demek için düzenlenen ve aslında her kültürde çok ciddi farklılar gösteren törenler bulunmakta. Birçok kültürde ise, cinsel olgunluğa erişmek, yetişkinliğe adım atmak ile özdeşleştiriliyor. Bu galeride derlediğimiz ayinleri gördükten sonra, sanırım bunlar gibi bir toplumda yaşamadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz.

1. Afrika’da yaşayan bir topluluk olan Fulalar’ın, yetişkinliğe adım atan ergenler için düzenlediği bir ‘kamçılama yarışması’ bulunuyor.

Gerçek bir erkek olduğunu kanıtlamak isteyen Fulalı gençler, başka kabilelerden yaşıtlarıyla kamçılama yarışmasına katılıyor. Temel kural şu: Çocuklar hiçbir şekilde korku belirtisi göstermemeli. Yarışmanın sonunda kimin kazandığına, dövüşü izleyen kabile üyeleri karar veriyor.

2. Etiyopya’da bulunan Hamar kabilesinde, eğer bir kişi evlenmek istiyorsa, ineklerin üzerinde atlanılan ilginç bir törene katılmak zorunda.

İlk olarak genç insan ailesinin gözleri önünde kırbaçlanıyor ve ardından dört kısırlaştırılmış ineğin üzerinden hızla koşuyor. Eğer başarılı olursa, kabilede kalmaya ve evlenmeye hak kazanıyor.

3. Brezilya’da bulunan Matis kabilesinin genç erkekleri, görüş kabileyetlerini arttırmak için gözlerine döktükleri bir zehrin ardından ava çıkmak zorunda.

Ava çıkmadan önce, bu gençler dövülüyor ve kırbaçlanıyor. Daha sonra, tahtatan yapılmış iğneler ile kendilerine zehir enjekte ediyorlar ki, bu işlem oldukça acı vericiymiş.

4. Kuzey Amerika’da yaşayan kızılderili Algonquin kabilesinin genç erkekleri, önce tenha bir yere götürülüyor, orada kefese konuluyor, ve ardından bu gençlere ‘wysoccan’ olarak bilinen çok güçlü bir uyuşturucu veriliyor.

Bu ayinin amacı, erkekliğe adım atan kişilere, çocukluk yıllarını unutturmak. Eğer kişi bu anıları hala unutmamış ise, verilen uyuşturucunun dozu arttırılıyor.

5. Yetişkinliğe adım atan kadınların cinsel birleşme yaşamasını önlemek için, klitoris dudakları birbirine dikiliyor.

Bu uygulama Afrika, Orta Doğu, ve Asya’nın bazı bölgelerinde gerçekleştiriliyor ve oldukça tehlikeli bir ayin olduğu biliniyor.

6. Bu ritüel bungee jumping yapmak gibi, ama kullanılan malzeme üzüm asması ve amaç, ölüm ile olabildiğince burun buruna gelmek.

Vanuatu topluluğunda yaşayan erkeklerin amacı, kafalarını zemine sürttürebilmek ve bunu yaparak hayatta kalabilmek.

7. Kenya ve Tanzanya’da yaşayan Maasai topluluğu, her 6-10 yılda bir savaşçılarını değiştiriyor.

Yeni nesil savaşçı yetiştirmek için oldukça sistematik bir yol takip ediliyor. Gençler önce sünnet ediliyor ve ardından kampa alınıyor. Kamptan başarılı bir şekilde ayrılmak için, gençlerin bir aslan öldürmesi gerekiyor. Aslanların öldürülmesinden rahatsız olan ilgili ülke hükümetleri, geçtiğimiz günlerde bu uygulamaya daha fazla izin vermeyeceklerini açıkladı.

8. Avustralya kıtası yerlilerinden olan Mardudjara kabilesinde, eğer genç bir insan erkek olarak kabul edilmek istiyorsa, bir takım işkencelere maruz kalmak zorunda.

İlk olarak gençler inzivaya çekiliyor, ve ardından yaşlı bir kabile üyesi göğüslerine oturuyor. Bu esnada, diğer bir kabile üyesi gençlerin sünnet derilerini kesiyor. Kesilen deriler gençlerin ağzına konuluyor ve hiç çiğnemeden yutmaları bekleniyor.

9. Matusa kabilesinin yetişkinleri, gençlerin ruhunda bulunan ve onların saflığını bozen kötü ruhları temizlemek adına oldukça ilginç bir ayin uyguluyor.

Bu işlemin bir diğer amacı da, gençlerin gerçek bir savaşçı olmasına yardım etmek. Tahta kamışlar gençlerin boğazına yerleştiriliyor ve gençler kusana kadar orada bekletiliyor. Daha sonra, kamışlar gençlerin burun deliklerine sokuluyor ve gençlerin dilleri kesiliyor. Yeterli miktarda kan akıtıldıktan sonra, gençlerin ruhunun temizlendiğine inanılıyor.

10. Antik Yunan toplumunda, genç bir erkek ile yaşlı bir adamın homoseksüel ilişkisi herkesin gözü önünde onaylanıyordu.

Bu ilişkinin onaylanması, genç adamın askeri kariyere hazır olduğunu da gösteriyordu.

11. Kenya’da yaşayan Okiek kabilesinin genç çocukları, önce sünnet ediliyor ve ardından yetişkinlerin giremediği bir alana götürülüyor.

Bu alanda, genç insanlar kil kullanarak kendi resimlerini yapıyor ve mitolojik olarak oldukça ünlü olan bir yaratık tarafından lanetleniyor. Kabile köyüne geri dönen gençler, artık bir yetişkin olarak kabul ediliyor.

12. Sambian kabilesi oldukça ilginç bir ‘arındırma’ geleneğine sahip

7 yaşına gelen erkek çocuklar, annelerinden alınıyor ve yalnızca yetişkin erkeklerin bulunduğu bir barakaya yerleştiriliyor. Bu çocuklar 10 yaşına geldiklerinde ise, burunları kanatılıyor, kusmaya ve sperm içmeye zorlanıyorlar. Böylece ruhlarındaki kötülüklerin temizlendiğine ve yetişkinliğe hazır olduklarına inanılıyor.

13. Mentawai Adaları’nda yaşayan yerli halk, üyelerin dişlerini sivriltiyor.

Bu kabilelerin inanışına göre, eğer bir insan kendi fiziksel görünüşünü beğenmiyorsa, bu insanın ölmesi an meselesi. Bu nedenle, fiziksel görünüşünü beğenmeyen kadınların dişleri sivriltiliyor ve daha güzel bir görüntü elde etmeleri sağlanıyor.

14. Avustralya’da yaşayan Aborijinler, genç erkeklerin yetişkinliğe hazır olup olmadıklarını test etmek için, gençleri 6 ay boyunca vahşi doğaya bırakıyor

Tek bir amaç var: Genç erkekler hayatta kalmak zorunda. 6 ayın sonunda kabileye geri dönebilen gençler, gerçek bir erkek olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz