Dünyanın En Çılgın 10 Karnavalı

0
1251

Her yıl düzenlenen ünlü karnavallar dünyanın her yerinden turistlerin katılımlarıyla kutlanıyor ve bu karnavallar kutlandıkları bölgenin önemli turizm etkinlikleri arasında yer alıyor.  Gece gündüz durmadan günlerce devam eden dünyanın en çılgın karnavallarını milyonlarca kişi izliyor.  Dünyanın en ünlü ve en çılgın karnavalları arasında en bilineni ise tabii ki sambanın başkenti Rio’da gerçekleşen Rio Karnavalı.

1. New Orleans Mardi Gras Karnavalı

Birleşik Devletler’in Louisiana eyaletinin New Orleans kentinde gerçekleşen Mardi Gras Karnavalı, dünyanın en ünlü karnavalları arasındaki yerini alıyor. Hristiyanlık’taki büyük perhiz dönemine hazırlık için yapılan New Orleans Karnaval sezonu, Noel’den sonraki on ikinci gecede yani 6 Ocak’ta başlıyor.

Karnavalda balolar, geçit törenleri ve “Kral Keki” partileri düzenleniyor ve eğlenceler, büyük perhizin başlangıcı olan Salı gününden iki hafta önce başlayarak perhizin ilk Çarşambası’na kadar devam eder. Kış sezonunda yapılan bir karnaval olduğu için, hava yağışlı olmazsa her gün bir tane büyük geçit töreni düzenlenir. En büyük ve en gösterişli karnavallar ise son beş gün içinde düzenlenir. Karnavalın son haftasında da, küçüklü büyüklü bir çok etkinlik tüm New Orleans ve çevresinde kutlanır.

2. Münih Fasching Karnavalı

Mühin Fasching Karnavalı’nın ismi, Ortaçağd’aki “vaschnc” kelimesinden geliyor. Bu kelime günümüzde, oruç tutma yani Hristiyanlık’taki Büyük Perhiz anlamına geliyor. Karnavalda geçmişin danslarını ve geleneklerini yansıtmak amaçlı değişik kostümlerle düzenlenen danslar ve geçit törenleri yapılıyor. 19. yüzyılın başlarına kadar bu kutlamalar hep açık alanlarda yapıldı. İlk olarak 1829 yılında düzenlenen Fasching Balosu’ndan sonra çeşitli balolar bu karnaval kapsamında düzenlenmeye başlandı.

3. Köln Karnavalı

Almanya’nın Köln şehrinde her sene düzenlenen Köln festivali, Kasım ayının 11. günü saat 11’i 11 geçe başlar. Karnaval ruhu, Noel’den önceki dört hafta ve Noel’de ertelenir; fakat sonrasında yeni yılda tekrar kutlanılmaya devam eder. Büyük perhizden önceki Salı günü, şehir merkezindeki sokaklar tamamen eğlenceye açılır. Tüm festival boyunca Köln sakinleri balo kıyafetleriyle dışarı çıkar ve eğlenirler.

4. Nice Karnavalı

Fransa Riviera’da bulunan Nice’de yapılan Nice Karnavalı, Brezilya ve Venedik karnavallarıyla beraber, dünyanın sayılı büyük karnavallarından biri ve her yıl Şubat ayında düzenlenir. Her yıl bu festival için Nice’e 1 milyonun üzerinde ziyaretçi gelir. İki hafta boyunca devam eden bu karnaval Büyük Perhiz’in başlangıcı olan Salı günü sona erer ve birçok geçit töreni, çocuklar için ücretsiz etkinlikler ve diğer aktivitelerle beraber oldukça renkli bir karnavaldır. Nice Karnavalı, tarihte ilk kez 1294 yılında kutlanıldı.

5. Quebec Kış Karnavalı

Quebec Kış Karnavalı, Kanada’nın Quebec şehrinde kutlanır. Bu karnaval, kış lunaparklarını kapsıyo ve bu aktivitelerin içinde, kayak, kar raftingi, buzdan heykel yapma, kızak kayma gibi aktiviteler yer alıyor. Genellikle Şubat ayında yapılan bu karnaval, Şubat’ın 1’i ile 17’si arasında düzenleniyor ve şehir genelinde açık ya da kapalı alanlarda büyük küçük bir çok parti ve balolar karnavala renk katar.

6. Rio Karnavalı

Brezilya’nın Rio de Janerio kentinden düzenlenen bu festivali duymayan yoktur.  Dünyaca ünlü Rio karnavalı her yıl düzenleniyor ve bu karnavala günde yaklaşık 2 milyon insan katılıyor. Bu karnavalın katılımcılarını ise Rio’da bulunan samba okulları oluşturuyor.  Samba karnaval enstrümanları da bu karnavalın en önemli parçalarından biri. Dansın ve müziğin dayanılmaz cazibesi sokaktaki milyonlarca insanı da kendi içine çekip büyük bir coşkuyla herkesi adeta eğlenceye davet ediyor. Rio’daki karnavalların kökeni ise 1723 yılına dayanıyor.

7. Salvador de Bahia Karnavalı

Guinness Rekorlar kitabına göre, Salvador de Bahia Karnalı dünyanın en büyük karnavalı. Bir hafta boyunca devam eden karnavala yaklaşık 4 milyon kişi katılıyor ve karnavalın yapıldığı sokakların, meydanların ve caddelerin uzunluğu 25 kilometreyi bulabiliyor. Bu karnaval, 65 radyo istasyonu, 75 dergi, 139 video yapımcısı, 21’i uluslararası olmak üzere 97 gazete, 14 televizyon kanalı ve 168 internet sitesi aracılığıyla 135 ülkede yayınlanıyor.

8. Santa Cruz de Tenerife Karnavalı

Bu karnaval her yıl Şubat ayında, Kanarya Adaları’nın en büyüğü ve başkenti olan Santa Cruz de Tenerife’de kutlanır.  Dünyanın her yerinden ziyaretçiler bu karnavalı görmek için Santa Cruz’a gelir.  Rio Karnavalı’ndan sonra, dünyanın en ünlü ve en çok bilinen ikinci karnavalı olarak bilinen bu karnavalda eğlenceler, karnavalın açılış geçidinden önceki Cuma akşamı başlar ve bir sonraki günün sabahına kadar devam eder. En fazla katılımcıya da bu günde rastlanır. Rengarenk elbiseler giymiş yüzlerce insan sokaklarda eğlenir ve eğlenceler, Paskalya öncesi perhizin ilk Çarşambası’na kadar sürer. O gün, Santa Cruz de Tenerife’de “entierro de la sardina” (Sardalyanın Defni) adlı bir gösteri olur ve bu etkinlikle birlikte karnaval sona erer.

9. Trinidad Karnavalı

Brezilya’nın Rio de Janerio kentinden düzenlenen bu festivali duymayan yoktur.  Dünyaca ünlü Rio karnavalı her yıl düzenleniyor ve bu karnavala günde yaklaşık 2 milyon insan katılıyor. Bu karnavalın katılımcılarını ise Rio’da bulunan samba okulları oluşturuyor.  Samba karnaval enstrümanları da bu karnavalın en önemli parçalarından biri. Dansın ve müziğin dayanılmaz cazibesi sokaktaki milyonlarca insanı da kendi içine çekip büyük bir coşkuyla herkesi adeta eğlenceye davet ediyor.  Rio’daki karnavalların kökeni ise 1723 yılına dayanıyor.

10. Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı, İtalya’nın Venedik kentinde her yıl düzenlenen bir karnaval. Paskalyadan 40 gün önce başlar ve Büyük Perhiz’in başlangıç günü olan Salı günü ya da Paskalya öncesi perhizin ilk çarşambası biter. Her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi bu karnavalı görmek için Venedik’e gidiyor. Bu karnavalın en önemli etkinliği, karnavalın son haftasında düzenlenen en iyi maske yarışması olarak bilinir.  Bu yarışmada uluslar arası kostüm ve moda tasarımcılarından oluşan bir juri, en iyi maske ve kostümü seçer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz