Dünyanın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz ?

0
1312

Dünya kendi ekseni etrafında yaklaşık 1600 km, güneş etrafında ise yaklaşık 105.000 km hızla döner.

Peki Dünya bu kadar hızlı hareket ederken biz neden hissetmeyiz ? Aslında bu sorunun cevabı oldukça açık. Dünya dönerken içinde bulunduğu tüm cisimleri ve hava kütlesini de aynı hızda döndürür.

1.

Etrafında bulunan gök cisimleri de çok uzağında olduğu için kıyaslama yapamadığımızdan Dünya’nın dönüşünü hissedemeyiz.

Camları olmayan bir uçakla yolculuk ettiğimizi düşünelim. Saatte 850 Km hızla hareket ediyoruz ama dışarıda dağları, nehirleri göremediğimiz için kıyaslayacak hiç birşey olmaz. Böylece uçtuğumuzun farkına varmayız. Dünyanın dönüşü de tıpkı camları olmayan bir uçakta yolculuk yapmak gibidir. Bizler de Dünya’nın hızı ile döndüğümüzden Dünya’nın bu inanılmaz hareketlerini hissetmeyiz

2.

Dünya dönerken ses çıkarır mı ?
Atmosfer içinde hareket eden her şey gibi Dünya’da hareketi esnasında ses çıkarır. İnsan kulağının işitebildiği, algılayabildiği ses 20 hz ile 20 khz aralığındadır. Bu nedenle biz çevrede doğa olaylarından kaynaklanan seslerin çoğunu duymayız. Dünya da dönerken çıplak kulakla duyamayacağımız frekansta bir ses çıkarır. Dünya’nın sesini duymaya çalışmak, gece yatarken ağzımızın içindeki bakterilerin sesini duymaya çalışmak gibidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz