Dünyada İlk: İskoçya Kadın Hijyen Ürünlerini Herkese Ücretsiz Olarak Dağıtacak

0
424

Gelir eşitsizliğinden dolayı, bazı ülkelerde kadınlar hijyen ürünlerine erişim sağlayamıyor.

1.

Dünyanın pek çok ülkesinde kadınlar regl dönemlerinde hijyen ürünlerine maddi sebepler nedeniyle erişim sağlayamıyor. Bu konuda ise uluslararası kadın dernekleri çalışmalar yürütüyor.

2.

Genel görüş ise; lüks değil zaruri bir ihtiyaç olan hijyenik pedlere erişimin ücretsiz olması yönünde. İskoçya ise kadın hijyen ürünlerinin bedava dağıtılmasına yeşil ışık yakan ilk ülke olmuştu

3.

Birleşik Krallık’a bağlı özerk ülkede parlamento teklifinin yasalaşması için ilk oylama geçtiğimiz Şubat ayında yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise yasa onaylandı

4.

İskoçya, kadın hijyen ürünlerini herkese ücretsiz dağıtan ilk ülke oldu. Sıhhi Ürünler (Ücretsiz Tedarik) Yasası, İskoçya’daki insanlara okullar ve işyerleri dahil olmak üzere çeşitli kamu binalarında sıhhi ürünlere özgürce erişim için yasal hak verecek. Yasaya göre eczane ve gençlik kulüpleri gibi halka açık alanlarda tampon ve hijyenik ped gibi ürünleri kadınlar para ödemeden alabilecek.

5.

Bu yasa tasarısı önerisi, yoksulluk ve bunun insanların yaşamları üzerindeki derin etkisi konusunda farkındalık yaratmak için çalışan İskoç İşçi Partisi milletvekili Monica Lennon tarafından sunulmuştu

6.

Bu kararın mali yükünün ise yaklaşık 31,24 milyon dolar olacağı düşünülüyor. Ancak bazı muhalif politikacılar, gerçek maliyetin bu miktarın çok çok üstünde olacağı görüşünde

7.

Yasa tasarısını sunan Monica Lennon, konu hakkında şunları söyledi; “Dönem ürünlerine ücretsiz erişim, İskoçya’nın birçok yerinde hali hazırda gerçekleşiyor. Ancak bu mevzuat, şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi yerleştirecek ve daha da genişletecek. Adet dönemi ürünlerine erişim herkes için güvence altına alındıktan sonra, sonraki adımlarımız, genel olarak kadın sağlığının İskoçya’daki siyasi gündemde üst sıralarda kalmasını sağlamak ve menstrüasyonla ilgili tüm damgalanmaları sona erdirmek olmalı. Bu da tüm okullarda regl dönemi eğitimi ile başlamalı.”

8.

İskoçya Hükümeti, bu yasaya öncülük eden ilk kararı 2018’de vermişti. 2018’de 5,2 milyon sterlinlik finansman sayesinde okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde tamponlar, pedler ve bazı yeniden kullanılabilir ürünler ücretsiz olarak dağıtılıyordu. Ancak yeni yasayla hijyen ürünlerine herkesin ücretsiz erişme imkanı olacak. Lennon, yasanın corona virüsü salgını döneminde daha da önemli hale geldiğini belirterek “Regl, pandemide durmaz. Bu nedenle, halkın tampon, ped ve yeniden kullanılabilir ürünlere erişimini sağlamak hiç bu kadar önem arz etmemişti” dedi.

Plan International UK’in istatistiklerine göre, Birleşik Krallık’ta 14-21 yaş arası her 10 kişiden biri adet ürünlerini alamıyor.

Bu durumun ise henüz okul çağında olan genç kızların umutları üzerinde yıkıcı bir etkisi var. Çünkü regl dönemlerinde hijyen ürünleri alamadıklarında eğitimleri aksıyor, özgüvenleri bile etkileniyor.

İskoçya, kadın hijyen ürünlerine erişim sağlayan ilk ülke. Ancak umuyoruz ki bu son olmaz ve bu uygulama başka ülkelere de örnek olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz