Doğanın ‘En’ leri İle Karşınızdayız! Dev Köpekler, 8.848 Metrelik Dağlar, 9.000.000 km² Çöller!

0
726

Doğanın ‘En’ leri İle Karşınızdayız! Dev Köpekler, 8.848 Metrelik Dağlar, 9.000.000 km² Çöller! Doğa her yönüyle büyüleyici. Milyonlarca yılda oluşan yer şekilleriyle, insanların doğa üstündeki çalışmalarıyla ve canlıların çağlar boyunca kazandığı birbirinden farklı milyonlarca özelliğiyle…

1. Dünyanın En Büyük Nehri (Nil Nehri-Afrika)

Nil nehri, Dünyanın en uzun nehridir (6.650 km). Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri.

2. Dünyanın En Uzun Demiryolu Tüneli (Seikan – Japonya – 53,9 km)

Japonya’da Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlayan ve 53.85 kilometrelik demiryolu tünelidir. Dünyanın en uzun demiryolu tüneli olup 23.3 kilometresi denizin altından geçmektedir. Tünel en derin yerinde deniz seviyesinden 240 metre aşağısında ve deniz dibinden ise 100 metre derinlikte yer almaktadır.

3. Dünyanın En Büyük Mağarası (Carlsbad Mağarası – New Mexico / ABD)

Amerika Birleşik Devletleri New Mexico eyaletinde, Carlsbad şehri yakınlarında bulunan, 3.734 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal parktır.

4. Dünyanın En Uzun Köprüsü (Akashi – Japonya – 1.990 m)

Japonya’da, Kobe şehri ile Avaci adasını birbirine bağlayan, dünyanın en uzun asma köprüsüdür. 1991 metre uzunluğundadır, en yüksek noktası 282,8 metredir.

5. Dünyanın En Eski Arabası (1886′da Karl Benz Tarafından Yapıldı.)

6. Dünyanın En Soğuk Yeri (Vostock II / -89,2 Co)

Vostok Gölü, Antarktika’nın 140’tan fazla sayıdaki buzaltı gölünün en büyüğüdür. Rusya’nın Vostok İstasyonu’nun altındadır. Doğu Antarktik Buz Tabakası’nın orta bölgelerinde bulunur. Buz tabakasının yüzeyinin rakımı 3488 metredir, göl ise buz yüzeyinin 4000 metre kadar derininde yer almaktadır ve bu da deniz seviyesinden 500 metre daha derinde olduğu anlamına gelmektedir.

7. Dünyanın En Uzun Karayolu Tüneli (St.Gotthard – İsviçre – 16.4 km)

Gotthard dağ kütlesinin altından geçen bir tüneldir. Tünel, Erstfeld ile Bodio arasındadır.

8. Dünyanın En Yüksek Şelalesi (Angel – Venezuela – 1.000 m.)

Dev Köpekler

Venezuela’da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir.Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir.

8. Dünyanın en büyük yanardağı (Tambora – Endonezya)

Dev Köpekler

Tambora, Endonezya’da, Sumbawa’nın kuzey kıyısında volkanik dağ. Günümüzde etkin olmayan yanardağ 1815 yılının Nisan ayında patlamış toplamda 92.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bunlardan 11.000-12.000 kişi direkt patlama anında, büyük bir kısmı ise patlamadan sonra meydana gelen kıtlık ve hastalıklardan ölmüştür.

9. Dünyanın En Büyük Adası (Grönland – Kuzey Atlantik – 2.175.597 km²)

Dev Köpekler

Grönland; Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’ya bağlı özerk bölge. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Adanın kuzeyinde Kuzey Buz Denizi (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada’nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alır.

10. Dünyanın En Kalabalık Ülkesi (Çin – 1.237.000.000 Kişi)

Dev Köpekler

Çin: Yaklaşık 1 milyar 340 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık birinci ülkesi konumundadır. Nüfusu en fazla olan ülke olsa da nüfus artış oranı çok yüksek değildir.

11. Dünyanın En Büyük Faresi (Kapibara – 140 cm – 66 kg)

Dev Köpekler

Kemirici hayvanların en irisidir. Anavatanı Güney Amerika’dır. Eti için beslenir. Oldukça tüylü bir yapıya sahip olan bir fare türü -25 dereceye kadar düşen soğuk havalarda rahatlıkla yaşamaktadır. Güçlü bir kemirgen olan dünyanın en büyük fareleri Kapibara’lar şehirlerdeki elektrik kablolarını kemirerek elektriklerin kesilmesine de sebep olmaktadır.

12. Dünyanın En Zehirli Yılanı (İnland Taipan – 250 Bin Fare Ve 125 İnsanı Öldürebilir.)

Dev Köpekler

Taipan, elapidae ailesinden büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Cins adı Oxyuranus Yunancadaki oxys (sivri) ve oura (kuyruk) kelimelerinin birleşiminden oluşur.[1] Bir türü O. microlepidotus en ölümcülü olmamasına rağmen dünyada karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehire sahip olanıdır.

13. Dünyanın En Büyük Gölü (Hazar Denizi – Orta Asya – 394.299 km²)

Dev Köpekler

Adını Hazar Kağanlığı’ndan almıştır.[1] Güneydoğu Avrupa ve güneybatı Asya’dadır ve dünyanın en büyük tuzlu su gölüdür. Tuzluluk oranı %1,2’dir. Hem deniz, hem de göl özelliklerini taşımaktadır. 

14. Dünyanın En Büyük Köpeği (ABD – Herkül / 1 Metre – 128 Kilo)

Dev Köpekler

ABD’nin Boston kentinde yaşayan Flynn ailesinin sahibi olduğu Herkül (Hercules) adlı köpek, 128 kilo ağırlığı ve 1 metreyi aşan boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor. Dünyanın en büyük köpeği ünvanını elinde bulunduran İngiliz Mastiff cinsi köpek, normal yiyeceklerle besleniyor. Neredeyse bir at boyundaki köpekle ilgili bir başka ayrıntı ise boyun çevresinin de 1 metreyi geçiyor olması.

15. Dünyanın En Büyük Çukuru (Sibirya – 1,2 Km Çapında)

Sibirya’nın doğusunda bulunan Udachny Diamond Mine aslen bir elmas madenidir.Bu çukur tam 525 metre derinliğinde ve 1501 m çapındadır

16. Dünyanın En Yüksek Dağı (Everest – Asya – 8.848 m.)

Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest (8.848 m) ile Güney doruğunda (8.748 m) ulaşır.

17. Dünyanın En Uzun Kanalı (Panama Kanalı – Panama – 81,5 Km)

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan su yoludur.

18. Dünyanın En Küçük Ülkesi (Vatikan – 0.272 Km²)

Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet.

19. Yüz Ölçümü İle Dünyanın En Büyük Ülkesi (Rusya 17,075,400 Km²)

Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya (ikisi birden Kaliningrad Oblastı ile), Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşudur

20. Dünyanın En Büyük Çölü (Büyük Sahra Çölü – Orta / Kuzey Afrika)

Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. En büyük soğuk çöl ise Antarktika’dır. Sahra sözcüğü Arapçadaki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.

21. Dünyanın En Kalabalık Şehri (Tokyo – Japonya – 26.500.000 Kişi)

22. Dünyanın En Büyük Barajı (Üç Boğaz Barajı Çin – 3035 m Genişlik, 175 m Derinlik)

Üç Boğaz Barajı Çin’in Hubei eyaleti, Yiling bölgesinde Sandouping kasabası yakınlarında bulunan, Yangtze Nehri üzerine kurulmuş bir hidroelektrik barajıdır.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz