Doğanın Jetleri: En Hızlı Uçan Kuşlar

0
416

Doğa eğer dikkatli ve akılcı incelenirse görülecektir ki, tüm canlılar aslında harika birer sanat eseridir ve her sanat eseri gibi kendisini var eden Sanatçıyı bizlere hatırlatır.

10. Yaban Ördeği (Canvasback Duck) – 117 km/s

Kuzey Amerika bataklıklarında yaşayan dalıcı bir ördektir. 86cm kanat açıklığına sahiptir. Saatte 117km/s hızında uçabilmektedir. Göçmen bir kuştur, göç ederken V şeklinde bir forma girerler.

9. Gri Başlı Albatros (Grey Headed Albatross) – 127 km/s

Gri Başlı Albatroslar güney atlantikte üreyen büyük deniz kuşlarıdır. Adındanda anlaşılacağı üzere mavi-gri bir baş ve boyna siyah-gri bir kuyruğa sahiptirler. 2,2 metre kanat açıklığına sahip olan gri başlı albatros kuşları maksimum 127 km/s hıza ulaşabiliyorken, avını aramak için dinlenmeden yaptığı normal uçuş hızı ise 109 km/s ‘dir.

Güney atlantik bölgesinin hava koşullarının gri başlı albatrosların uçuş hızı üzerinde önemli etkisi vardır. Güçlü antartik fırtınaları avantaja dönüştürerek daha hızlı uçabilmektedirler. Bu gibi koşullarda gri başlı albatrosların geniş kanat açıklığı dengeli bir uçuş gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

8. Tarak diş (Red Breasted Merganser) – 130 km/s

Büyük dalıcı bir ördektir. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki tatlı su göllerinde ve akarsularda bulunurlar. Yaklaşık 80 cm civarında kanat açıklığına sahiptirler, bir söylentiye göre (arkasından gelen bir uçaktan kaçarken) 160 km/s hızda uçtuğuna şahit olunmuştur. Ancak genel ölçülmüş bilimsel tespitlere göre maksimum 130 km/s hıza çıkabilmektedirler.

Kuzey Kanadanın büyük gölleri, bataklıkları ve sulak alanları Kırmızı Göğüslü Marganser’ lerin ana üreme bölgeleridir. Başlıca balıklar, yengeç ve karidesle beslenirler. Erkek, dişileri çekmek için boyununu uzatarak ses çıkararak çağrı yapar. Dişi 10 tane yumurtlayabilir.

7. Mahmuz Kanatlı Kaz (Spur Winged Goose) – 141 km/s

Afrikadaki sulak alanlarda bulunan büyük bir su kuşudur. 76 – 114 cm arasında bir uzunluğa sahiptir. Kanat açıklığı ise 1,5 – 2 metre arasında değişir. Ağırlıkları 7 kg ‘a kadar çıkabilir.

141 km/s ile dünyanın en hızlı kazıdır. Mahmuz Kanatlı Kaz’ lar tüneyen ördekler ailesinin en büyük örneği olmasına rağmen diğer tüneyen ördeklerin tümünden daha hızlı uçarlar.

6. Fırkateyn Kuşu (Frigate Bird) – 152 km/s

Tropik bölgelerde yaşayan büyük bir deniz kuşudur. 2,3 metre uzunluğunda kanat açıklığına sahiptir. Ağırlığına göre kıyaslandığında dünyadaki en geniş kanat açıklığına sahip kuş Fırkateyn Kuşudur. Fırkateyn Kuşu 152 km/s ‘lik bir hıza ulaşabilmektedir. bir hafta boyunca havada kalabilmeleriyle de bilinirler. Fırkateyn kuşları sadece dinlenmek ve beslenmek için kondukları söylenir.

Diğer hızlı uçan kuşlara göre fırkateyn kuşları yerde özellikle de deniz kenarlarında düzgün yürüyemezler. uçan balıklar, yengeçler ve kabuklular başlıca avladığı canlılardır. Genellikle havada süzülerek ve doğru zamanlama ile avlarını havada kaparak beslenirler.

5. Delice Doğan (Eurasian Hobby) – 161 km/s

Şahin ailesinin küçük bir üyesidir. Afrika, Avrupa ve Asya’ da açık ormanlarda, nehir kenarlarında bulunurlar. Delice Doğan göçmen bir kuştur. Kışı geçirmek için Orta Afrika ve Güney Asya’ ya göç ederler.

161 km/s hızında uçabilirler. Hızlı ve akrobatik uçuşuyla ünlüdürler.

4. İğne Kuyruklu Ebabil Kuşu (White-throated Needletail) – 169 km/s

Sibirya ve Asya’ nın kayalık tepelerinde yaşayan hızlı bir uçucudur. kanat çırparak hızlanan kuşlar arasında en hızlısı olarak bilinir. Uzun kavisli kanatları ve kuvvetli bedeni olağan üstü hızlara çıkmasına yardım eder.

İğne Kuyruklu Ebabil Kuşu, göçmen bir kuştur. Kışın başlangıcından önce Güney Asya ve Avustralya’ya doğru hareket eder. Kış bittikten sonra üreme alanlarına geri dönerler.

3. Akdoğan (Gyrfalcon) – 209 km/s

Akdoğanlar yüksek hızlı dalışları ve uzun ve sivri kanatlarıyla bilinirler. Dünyanın en büyük doğanıdır.  50 – 60 cm uzunluğunda, yaklaşık 1,3 kg ağırlığındadırlar. Çok yüksek mesafelerden hızlı dalışlar yaparak avlanırlar. Bu dalış sırasında 209 km/s hızına ulaşabilmektedirler.

Akdoğanlar hızlı dalışları üzerinde olağanüstü uçuş kontrole sahip olmalarıyla bilinirler. Bu hızlı dalışlar bir çok fazdan oluşur. Kanat pozisyonunu değiştirerek hızlarını arttırabilir yada azaltabilirler. Kanatları bir uçtan diğerine 127 cm uzunluğundadır.

2. Kaya Kartalı (Golden Eagle) – 321 km/s

Kuzey Amerika bölgesindeki en büyük yırtıcı kuştur. Orta Asya Türkleri avlanmak için Kaya Kartalı yetiştirirler. Boyları 60 – 152 cm arasında değişir. Yaklaşık 7 kg ağırlığa ulaşabilirler. 2,3 metre aralığında kanat açıklığına sahiptirler.

Kaya Kartalı geniş ve uzun kanatlar sayesinde uzun süreler havada kalabilirler. çok iyi görüş gücüne sahiptirler, çok yükseklerden avlarına odaklanabilirler. Kaya Kartalı avına gözünü diktiğinde çok yüksek sayılabilecek bir hızda dalış yaparak avının üzerine doğru uçar. Yüksek hızlı dalışlar ve güçlü keskin pençeler sayesinde avlarını kavrarlar. 3000 ile 4500 metre yüksekliklere çıkabilirler. Tavşan, domuz, tilki hatta geyik bile avlayabilmektedirler. Kartallar, hayvanlar alemindeki en iyi görme yeteneğine sahip olan kuştur. 3.2 km mesafeden bir tavşanı tespit edebilirler. Gözleri neredeyse insan gözleriyle aynı büyüklüktedir. Eğer biz insanlar kartalların gözüne sahip olsaydık 10 katlı bir binanın tepesinden karıncaların yerdeki yürüyüşünü izleyebilirdik.

1. Gökdoğan (Peregrine Falcon) – 389 km/s

Saatte 389 km hıza çıkabilen Gökdoğanlar dünyadaki en hızlı canlıdır. Antarktika dışında her yerde bulunabilen av kuşudur. güçlü kasları olan sivri kanatlara sahiptir. kanatlarındaki sert tüyler rüzgar direncini ve sürüklenme ihtimalini önler. gövde boyu 36 – 58 cm arasında değişir, kanat açıklığı ise 91 – 112 cm aralığındadır. Ağrılığı 600 ile 1300 gr arasındadır. yaklaşık 15,5 yıl yaşarlar. İkinci dünya savaşında posta güvercinlerine karşı kullanılmışlardır.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz