Doğal Zenginlik: Karadeniz Mutfağı

0
1023

Türk mutfağı her yörenin kendine özgü lezzetleriyle bezeli, oldukça geniş tatlara sahip. Kuzeyde yer alan Karadeniz’de kendine özgü nefis lezzetleriyle yıllardır Türk mutfağının en lezzetli yanlarından birini yansıtıyor. Tereyağlı pidelerden, hamsilere, kuymaktan laz helvasına kadar birbirinden güzel birçok yemeği Karadeniz’de tatmak mümkün.

Siz de Karadeniz’in bu eşsiz lezzetlerinden tatmak isterseniz rotanızı kuzeye kırmanın tam zamanı…

Sebze, meyve ve ot ağırlıklı yemekler Karadeniz’i özellikle vejetaryen mutfağıyla ön plana çıkarıyor. Karadeniz’in doğusunda yer alan Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gibi şehirlerin mutfağında tespit edilmiş 150-200 çeşit yemek bulunuyor. Bu yemekler birbirleriyle benzerlik gösterebiliyor.

KARADENİZ’İN HER BİR BÖLÜMÜ ÖZEL MUTFAK

Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin yaptığı açıklamada, Karadeniz’in her bölümünün çok özel bir mutfağa sahip olduğunu söyledi.

Coğrafyanın verdikleriyle gelişilebileceğini ifade eden Şahin, “Her ne kadar global dünyada artık ürün devşirmeleri ya da değişimleri çok yoğun olsa da yine aslında geriye dönüş var, kendi bölgesine has ürünlerin pazarlandığı bir yaklaşım dünyanın şu andaki en ciddiye aldığı yaklaşım.” dedi.

Şahin, Karadeniz’in orman yapısı, denizi ve tarım arazilerinden oluşan zenginliği aynı anda tutabilen bir bölge olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bir Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya gittiğinizde denizden bahsedemezsiniz, Ege’ye gittiğinizde bu denli geniş ormandan bahsedemezsiniz. Doğal olarak geriye bir bölge kalıyor. Yani hem deniz hem yayla hem ova tüm bu çeşitlilikleri içerisinde barındıran ve aslında içerisindeki varlıkları da bulunduğu şartlarla koruyabilmiş bir coğrafya olduğu için Karadeniz gelecek vadediyor.”

KARADENİZ MUTFAĞI TÜM VARLIKLARIYLA BİRLEŞİYOR

Bir bölgede bölgede olan çeşitlilik her şeye yansır yemeklere, binalara, tarihi yerleri vb. Bir yerde sadece bulgur varsa onla alakalı yemekleri olur çoğunlukla ama gel ezelim Karadeniz bu yönüyle eşsiz bir yere ve konuma sahip.

Karadeniz Çok Zengin Bir Kültüre Sahip

Karadeniz dediğinizde Zonguldak’tan hatta Sinop’u, Samsun’u, Giresun’u, Artvin’i içine alan coğrafyadan bahsediyoruz. Sadece sahil bandı değil bunların bir de iç bölgelerini düşündüğünüzde, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dan etkilenen bir sahil bandından bahsettiğinizde olağanüstü bir çeşitlilik söz konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz