Doğa olarak çürükleri iyileştirmenin basit 8 yolu

0
3783

Tıpkı vücudunuzun diğer bölümlerinde olduğu gibi dişleriniz dikkat ve doğru bakım gerektirir. Dişçiyi ziyaret etmekten hoşlanmıyorsanız, diş çürümelerini kendi başınıza önlemeyi deneyebilirsiniz.

Sizin için bu 8 basit yolu derledik.

1. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve sağlıklı bir diyete geçmek, hedefiniz ne olursa olsun, sağlığınızı her zaman güçlendirir. İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, diyetteki bir değişikliğin diş çürümelerini tersine çevirebileceğini öne sürdü. Şeker açısından zengin ürün tüketiminin diş çürümesine yol açtığını ve fitik asidin kalsiyum emilimini engelleyebileceğini zaten biliyoruz. Ancak, yeme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, asla bu tür sorunlarla karşılaşmayabilirsiniz.
Daha fazla kalsiyum almalısınız. Kalsiyum kemiklerinizin ve dişlerinizin ana yapı bileşenidir. Her gün süt ürünleri yiyin (süt, yoğurt, ekşi krema ve peynir).
Şekersiz içecekler içiniz. Gazlı içecekler, meyve suları ve gazlı içecekler içmekten kaçının. Basit su, meyve tatlıları ve şekersiz çayları deneyebilirsiniz. Su, vücudunuz üzerinde artan hidrasyon ve daha fazla tükürük akışı dahil olmak üzere çok fazla etkiye sahiptir.

2. Şekersiz sakız çiğneyin

İronik gelebilir ama şekersiz sakız çiğnemek aslında diş çürümelerini önlemenize yardımcı olabilir. Şekersiz sakızların çoğu, doğal bir tatlandırıcı olan ksilitol adı verilen bir bileşen içerir. Yiyeceklerin aksine, ksilitol ağzınızda bakteri üremesine yol açmaz. Ayrıca çiğnendiğinizde ağzınız tükürük ile dolacak ve yiyecek kalıntılarını doğal olarak temizleyebilecek.

3. Diş fırçanızı düzenli olarak temizleyin ve değiştirin.

Dişlerimizi temizlemek için kullandığımız en önemli araç nedir? Diş fırçası. Ancak, az insan doğru diş fırçasını seçmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor.
Daima küçük veya orta boy bir fırça seçin ve kıllarının, yemekten sonra yiyeceğin saklanabileceği azı dişlerinizin yarıklarına ulaşabildiğinden emin olun.
Diş fırçanız için kapak kullanmayın, çünkü bunlar mikroorganizmaları ve bakterileri barındırabilir. Bunun yerine, her kullanımdan sonra fırçanızı suyla yıkayın ve kurumaya bırakın. Ve dışkı bakterileri bulaşabileceği için fırçanı tuvaletinle aynı odada bırakma.
Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin, çünkü kılları zamanla ve kullanımla bozulur. Sonuç olarak, dişlerinizi yeni bir diş fırçası ile temizlemiyorsunuz.

4. Temel bir diş bakım rutini izleyin

Uluslararası Diş Sağlığı Birliği’ne göre, yetişkinlerin yaklaşık% 42’si ağız bakımı için sadece diş fırçası kullanıyor. Bazen diş bakımımızın doğru olmadığını veya değişiklik gerektirdiğini bilmiyoruz. Dişlerinizi erken çürümelerden korumak istiyorsanız, sabahları ve yatmadan önce diş bakımı rutininize aşağıdaki adımları uygulayın.
.Günde en az iki kez 2 dakika dişlerinizi fırçalayın. En uzak köşelere uzanarak dişlerinizin tüm yüzeylerini fırçalamaya çalışın.
.Bazen fırçalamak bile diş ipi kadar işe yaramaz. Kalan yiyecekleri diş etlerinizin altından çıkarmak için ipi kullanın ve oraya sıkışmış mikropları almaya çalışın.
.Gargara kullanın. Herhangi bir gargara’nın antibakteriyel etkisi vardır ve ağzınızdaki kalan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ağzınızı suyla çalkalamayın – etkisi daha uzun sürecektir.

5. Düzenli diş hekiminizi ziyaret edin

Bir sorunu önlemek, onu tedavi etmekten daha iyidir. Dişlerinizi ne kadar iyi fırçalar veya diş ipi kullanırsanız kullanın, daima ulaşılması zor alanlar olacaktır. Plak ve zifti gidermek için diş hekimi dişlerinizin arkasındaki ve önündeki diş eti çizgisinin yakınını temizler. Düzenli temizlik, boşluklarla mücadelede çok önemli bir adımdır. Pek çok insan, temizlikten ve dişlerini daha sonra rahat hissetmekten hoşlandıklarını söylüyor. Yılda en az bir veya iki kez randevu aldığınızdan emin olun.

6. Diyetinize vitamin ekleyin

Diyetinizden şeker ve şekerli ürünleri çıkarmaktan çok bahsettik, ancak tükürüğünüzün diş plağı ile savaşmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şey daha var. Vitaminler dişlerinizin sağlığının iyi olması için kesinlikle olması gerekiyor.
Tükürüğün arttırılması için, meyveler, kabuklu yemişler ve sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekleri tüketmeniz gerekir. En iyileri elma, muz, Brüksel lahanası ve bezelyedir.
Tam tahıllı yiyecekleri yiyin. Çok fazla B vitamini ve demir içerirler. Ek olarak, kepekli tahıllar kalsiyumu emmeye ve dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olan bir mineral olan magnezyum içerir.
Yemeklerinden daha fazla D vitamini almak istiyorsanız, deniz ürünlerini daha sık yiyin. Somon, ringa balığı, konserve ton balığı ve sardalya, D vitamini için harika bir kaynaktır.

7. Hindistancevizi yağı çekmeyi deneyin

Sadece bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ağzınızda 20 dakika boyunca tükürük ve yağ süt beyazı bir renge dönene kadar çevirin. Yutmayın ama. Çok basit ama çok etkili! Yağ çekme işlemi diş çürümesinin etkilerini tersine çevirmez, oyukların önlenmesine yardımcı olur. Bu arada, fırçalama ve diş ipi ile iki kat daha etkili çalışır.

8. Kendi remineralize diş macununuzu yapın

Bu basit diş macunu tarifi, her mağazada satın alabileceğiniz sadece birkaç doğal bileşen gerektirir. Kendiniz yaptığınızdan, tüm bileşenlerin doğal olduğundan ve sağlığınıza zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz. Diş macunu yapmak için aşağıdaki maddelere ihtiyacınız olacak:
4 yemek kaşığı kalsiyum tozu
1 yemek kaşığı stevia
1 yemek kaşığı deniz tuzu
2 yemek kaşığı kabartma tozu
1/4 su bardağı hindistan cevizi yağı
Bir macun elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın. Normal diş macununuzun yerine kullanılabilir.
Unutmayın: Aşındırıcı yapısı ve florür olmaması nedeniyle, bu diş macunu üst üste 30 günden fazla kullanmayın.
Yukarıda listelenen kurallardan herhangi birine uyuyor musunuz? Yoksa profesyonel diş tedavisini mi tercih edersiniz? Diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilecek başka hileler biliyor musunuz? Fikirlerinizi ve deneyiminizi yorumlarda paylaşın.

kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz