Dinazor mu ? Balık mı ?

0
1030

Dinozor çağının en vahşi canlılarından olan spinosauruslar ile ilgili yapılan yeni bir keşif, bu canlıların karadan ziyade suda yaşadıklarını doğruluyor. Özellikle kuyruklarının iskelet yapısı, nehirlerde çabucak yüzmelerine imkân tanıyordu.
Gerek boyutu gerekse de görüntüsüyle en korkunç dinozor türlerinden biri olan Spinosauruslar ile ilgili yeni bir keşif yapıldı. Dünyanın en esrarengiz dinozor türlerinden biri olan bu devasa canlıların yüzebildiği doğrulandı. Spinosaurus türüne ait bir fosilin kuyruk kısmına ulaşan bilim insanları, dinozorun milyonlarca Yıl önce nehirlerde yüzmek için kuyruğunu kullandığını doğruluyor. Kuyruğunu bir balık gibi kullanarak hareket edebilen bu devasa hayvanlar, böylece bir su canlısı gibi hareket edebiliyordu.

700

Aslında bu dinozorların yüzebildiği fazla önce keşfedilmişti, yalnız yeni bulgular canlının suda tahmin edilenden de daha kaldığını gösteriyor. Detroit Mercy Üniversitesi’nden paleontolog Nizar İbrahim, “Bu keşif Asılten gözlerimizi dinozorların yeni dünyasına açıyor” biçiminde açıklamalarda bulundu. “Bu keşif yalnızca bilinen bir hikayeye ekleme yapmıyor, tamamiyle yeni bir hikaye başlatıyor ve dinozorların Asıl neler yapabildiğine dair bildiğimiz şeyleri önemli ölçüde değiştiriyor” diyen İbrahim, boyutlarıyla Tyrannous Rex’lere kafa tutan bu canlıların suyu tahmin edilenden çok fazla etkin kullandığını açıklıyor.

Uzun Yıllardan beri zaman dinozor araştırmaları, karasal dinozorların su ortamlarında da yaşamış olabileceğine olasılık veriyorlardı. Son dönemde ise bu fikir yerini daha fazla sudaki hayatın karadaki hayata oranla daha fazla olduğu yönünde evrilmeye başladı. Günümüzde çoğu araştırmacı, kuş olmayan dinozorların karada tahmin edilenden çok fazla az dolaştığını, genellikle suda yaşadıklarını düşünüyor.

Bununla beraber döneminin en yırtıcı canlılarından olan spinosaurus, konuyu biraz fazla komplike hale getiriyor. Bulunan kemikler, devasa dinozorun yarı su adaptasyonuna sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan yeni araştırmalarla beraber spinosaurusların kuyruğu, şimdilerde yaşayan birçok balığın iskelet yapısına benziyor. Bu sayede devasa yapıya sahip spinosauruslar suyun içinde rahatça hareket edebiliyorlardı.

90 ila 100 milyon Yıl öncesine ait olduğu düşünülen kuyruk, spinosaursların suda yüzerken üreteceği itme kuvveti için yeterli kuvveti sağlayabiliyor. Başka bir deyişle, bu keşif dinozorların büyük bir kısmının yüzebileceğini doğruluyor. Nizar İbrahim, “Bu dinozor aktif olarak su içerisindeydi, yalnızca balıkları avlamak için sığ sularda kalmadı. Muhtemelen ömrünün çoğunu suda geçirdi” biçiminde açıklamalarda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz