Denizlerde Yaşayan En Tehlikeli ve Ürkütücü Canlılar!

0
2600

Derin denizler birbirinden tehlikeli ve ürkütücü canlılarla dolu. Eminiz hiçbiriniz bu korkunç canlılarla karşılaşmak isteyecek cesarete sahip değil. Ama yalnız değilsiniz. Çünkü birazdan bahsedeceğimiz korkunç deniz canlıları herkesin korkulu rüyası. İşte karşınızda günümüzde yaşayan en korkunç deniz canavarları.

1. Fener Balığı

 Fener balığı, kemikli balıklardan olup karakteristik özellikleri, büyük kafaları ve geniş göğüs yüzgeçleridir. Bu deniz canlısıyla beraber yüzmek ise çok tehlikeli. Çünkü onlar çok büyükler. Büyük derken gerçek büyüklükten bahsediyoruz. 1 metre uzunluğunda olan fener balıkları yaklaşık 32 kg ağırlığında oluyorlar. Yani her gün uyuduğunuz yatağın yarısı büyüklüğündeler. Şaşırtıcı öyle değil mi? Fener balıklarının vücudu çok yassı, büyük bir kafası ve çok büyük bir ağzı vardır. Fener balığı başının üzerindeki fenerini olta olarak kullanır; ışığı merak edip tam ağzına kadar yaklaşan küçük balıklardan beslenir. 300-350 metre derinliklerde yaşarlar. Fener balıklarının en ilginç özellikleri ise dişi bulmayı başaramadıklarında kendilerinin dişiye dönüşüp, devasa boyutlara ulaşmalarıdır. Son olarak bu tehlikeli balıklar Türkiye’de Akdeniz, Ege denizi ve Marmara denizinde ve ayrıca Atlas Okyanusunda da bulunurlar.

2. Bofa Balığı

 Bofa balığı yılan balığına benzeyen bir balık türüdür. Hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayan bofa balıkları uzun vücutları ve yuvarlak ağızlarıyla hem muhteşem hem de ürkütücü görünmektedirler. Çenesiz bu balığı denizlerin derinliklerinde fark etmek çok kolay. Ağzı vantuz görevi gören yuvarlak disklerle kaplıdır. Bunları avına yapışmak, derilerini delmek ve altındaki eti sindirmek için kullanmaktadır. Bu balığın en ayırt edici özelliği ise sıra sıra dişleri ve dilidir. Ayrıca korkutucu görünüşü ve kan ile beslenmesi sebebiyle, ‘denizlerin vampiri’ ününü kazanmıştır. Bu eşi benzeri olmayan tür, Baltık Denizi’nde de görüldüğü gibi Kuzey Atlantik sularında da yaşamaktadır.

3. Mavi Halkalı Ahtapot

 Mavi halkalı ahtapotlar ise Japonya’dan Avustralya’ya Pasifik ve Hint Okyanusu’nun gelgit havuzu ve mercan resiflerinde bulunan dört çok zehirli ahtapot türünün ortak adıdır. Sarımsı derileri üzerinde hayvan tehdit edildiğinde belirgin şekilde renk değiştiren mavi ve siyah halkaları ile ayırt edilebilirler. Aralarında yengeç, keşiş yengeci, karides ve diğer kabukluların da bulunduğu küçük hayvanlar ile beslenirler. Ayrıca bu ahtapot türü dünyanın en zehirli deniz hayvanlarından birisi olarak tanınır. Yaklaşık 12 ila 20 cm arasındaki küçük boyutlarına ve görece sakin yapılarına karşın tahrik edildiklerinde ve temas edildiğinde güçlü tetrodotoksin nörotoksini içeren zehirleri nedeniyle insanlar için tehlikelidirler

4.

Yazımızın son sırasında fırfırlı köpek balıkları var. Aslında asli köpek balıklarından birisi olan Fırfırlı köpek balığının neslinin türünün tükenmiş olduğuna inanılmaktadır. Ancak 19. yüzyılda bu garip görünüşlü köpek balıklağı Japonya sularında keşfedilmiştir. Aynı zamanda 2007 tarihinde Japonya’nın güney batısında canlı olarak yakalanmış ancak kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Yapılan araştırmalar sonrasında ise bu köpekbalıklarının soylarının tükenmediği net bir şekilde anlaşılmıştır. Okyanusların diplerinde yaşayan bu tür, 300 adet dişe sahip ve 1.8 metre boylarına ulaşabilmektedir. Bu tür köpekbalığı türlerinin başlıca yaşam yerleri Avustralya, Şili, Batı Afrika, Güneydoğu Asya ve Yeni Zelanda sularıdır.
Denizlerin günümüzde yaşayan en tehlikeli en korkunç canavarlarından bahsettiğimiz videomuzun sonuna geldik. Peki bu canavarlardan en çok hangisinden korktunuz? Hangisiyle karşılaşacak cesaretiniz var? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

5. Büyük Beyaz Köpek Balığı

Sırada denizlerin en yırtıcı hayvanlarından biri büyük beyaz köpek balığı var. Denizlerde karşımıza kahverengi, siyah, gri ve beyaz renklerde çıkan büyük beyaz köpek balığının boyları 6 metreyi ağırlıkları ise 1.7 tonu buluyor. Aynı zamanda bu dev balıklar uzun mesafe kat etme rekorunu da elinde bulundurmaktadırlar. Bu köpek balığının en tuhaf özelliği ise ağızlarının içerisinde yaklaşık 300 diş bulunmasına rağmen genelde avlarını çiğnemeden direk yutmalarıdır. Koku almada diğer köpek balıkları gibi hassas olan büyük beyazlar 100 litre suda tek bir kan damlasının kokusunu fark edebilirler. Ayrıca bu korkunç balıklar elektriksel yük değişimlerine karşı oldukça hassaslardır. Öyle ki avının atan kalbinin ya da solungaçlarının yaydığı elektriği fark edecek kadar hassastırlar. Bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında yaşarlar. Balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, ton balığı en favori yiyeceklerindendir. Yılda en az 10 insanın hayatını kaybetmesine neden olurlar.

Kaynak: www.yameraktan.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz