Deniz Piyadelerinin Hayatta Kalmak İçin Mutlaka Bilmesi Gereken 10 Önemli Bilgi

0
9358

Deniz Piyadelerinin eğitimleri çok zor ve sıkıdır, bu sebeple her türlü koşulda nasıl hayatta kalabileceklerini öğrenirler.

Askeri eğitimler çok zorlu ve sert eğitimlerdir. En olumsuz, kötü ve zor şartlar altında dahi hayatta kalabilmek için birçok hayat kurtaran bilgiye sahip olmaları gerekir. Deniz Piyadelerinin eğitimi de böylesine zorlu ve sert bir eğitimdir. Bu sayede aklınıza dahi gelmeyecek şartlar altında sağ kalmayı başarabilirler

1. Elleriniz ve ayaklarınız bağlı şekilde suya atılırsanız.

Öncelikle panik yapmayın ve nefesinizi tutarak dibe kadar inin. Dibe ulaştığınızda ayaklarınızı yere koyarak yüzeye çıkmak için güçlü bir şekilde zıplayın. Yüzeye ulaştığınızda nefes alabilmek için dizlerinizi bükün ve ardından açın. Bunu sürekli tekrarlayın. Zorlu ve yorucu görünüyor, ancak gücünüzü idareli kullanabilirseniz hayatta kalmanız için tek şansınız bu olabilir.

2. Temiz suya ulaşmak içi her zaman yokuş aşağı ilerleyin.

Eğer ormanda veya dağlık alanda kaybolursanız ve suyunuz da bitmek üzereyse temiz su bulmak için daima yokuş aşağı ilerleyin. Su bu yönde akacağı için temiz su bulma şansınız artacaktır.

3. Kayboldunuz ve paniğe kapılıyorsunuz…

Sakin olun, kendinize küçük hedefler koyun ve bunları başarmayı amaç edinin. Mesela, “bir ateş yak, ardından bir barınak yap, temiz su bul, vb.” küçük hedefler belirleyin ve adım adım bunları gerçekleştirin. Bu sizin aşırı düşünmenizi, içinde bulunduğunuz durumu sorgulamanızı ve paniğe kapılmanızı önleyecektir. Kendinizi organize ettikçe hayatta kalma şansınız da artacaktır. Bu gibi durumlarda küçük hedefler koymak önemli.

4. Çamura veya bataklığa saplanırsanız belinizi kavis yapın.

Eğer kendinizi bir bataklığa saplanmış halde bulursanız yüz üstü uzanın ve belinizi kavisli hale getirin. Bu pozisyon havanın ciğerlerinize daha kolay ve daha hızlı girmesini sağlayacaktır.

5. Eğer kaybolduysanız su akıntılarını takip edin.

Eğer kaybolduysanız çay, dere veya küçük bir akıntı bulun ve onu akış yönünde takip edin. Bu küçük akıntılar eninde sonunda daha büyük bir ırmağa ya da nehre, bunlar da mutlaka medeniyetin olduğu bir yere ulaşacaktır.

6. Asla bir mağaranın içinde ateş yakmayın.

Sığınmak için girdiğiniz mağaranın içinde asla ateş yakmayın, bu mağaranın içindeki kayaların ve taşların genleşmesine sebep olacaktır. Genleşen kayaların ve taşların da kırılıp düşmesi kaçınılmazdır. Eğer ısınmak istiyorsanız ateşi mağaranın içinde değil, dışında yakın.

7. Elleriniz bağlıysa kurtulmak için dişlerinizi kullanın.

Elleriniz bağlıysa bundan kurtulmak için ipi ısırarak kendinize doğru çekiştirin. Bu sırada ellerinizi de birbirine sürtün. İpleri çok sert çekmeyin, kurtulmak isterken bağı daha sıkı bir hale getirebilirsiniz.

8. Bir patlama riski varsa…

Derhal yüzüstü yere uzanın, ellerinizle kafanızı koruyun, bacaklarınızı çapraz hale getirip yukarı doğru bükün ve ağzınızı açık tutun. Bu pozisyon en güvenli pozisyondur. Elleriniz kafanızı, bacaklarınız kasık bölgenizi korurken ağzınızı açmak şok dalgasının ciğerlerinize ve kulaklarınıza zarar vermesini önler.

9. Yanınıza kibrit alacaksanız mutlaka metal veya plastik kutuya koyun.

Ve kibritlerin yanıcı kısımlarını mum ile kaplayın. Kibrit ateş yakmak için çok önemlidir, ancak onları iyi muhafaza etmeniz gerekir. Bu sebeple mutlaka plastik veya metal bir muhafaza içinde tutun ve sudan etkilenmemelerini garanti altına almak için yanıcı kısımlarını mum ile kaplayın. Bunu yapmak için kibriti mumun veya balmumunun içine daldırın ve bir süre bekleyin.

10. Donma (Soğuk ısırması) durumunda etkilenen bölgeye ılık su uygulayın.

Ardından etkilenen parmakları bir pamuk yardımıyla ayırarak bandaj ile sarın. Eğer kendinizi böyle bir durumda bulursanız derhal müdahale etmelisiniz. Asla sıcak su kullanmayın, çünkü bu daha çok zarar verecektir. Etkilenen bölgeyi ılık su ile ısıtın ve bandaj ile sarın. Birbirlerine temas etmemeleri için de aralarına bir şey koyun. Ayrıca donan bölgeyi asla ovalamayın.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz