Cüzzam Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

0
2515

Tedavi edilmemesi halinde deride, gözlerde ve uzuvlarda ciddi miktarda hasarlar bırakan ve az da olsa bulaşıcı olan sıra dışı bir hastalık; Cüzzam. Bu hastalığın tarihi milattan önce 2000’li yıllara kadar dayanır, üstelik günümüzde etkili tedavisi de mümkündür. Fakat 20. yüzyıla kadar dünyanın en korkulan hastalıklarından biri olarak görülen cüzzam halen daha binlerce insanın hayatını derinden etkilemeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son 40 yılda 15 milyondan fazla cüzzamlı hasta tedavi edilmiştir. Ancak gelişmemiş ülkeler ve bölgelerde, yoksulluk ve temizlik şartlarının pek iyi olmaması nedeniyle orada yaşayan insanlar, bu zorlu hastalık ile hala karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

1.

Cüzzam nasıl bulaşır;

Bu hastalık her ne kadar bulaşıcı olsa da, grip gibi çok kolay bulaşabilen bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için, hasta olan kişi ile çok uzunca bir vakit geçirmek gerekiyor. Kaldı ki, hastalık yeni birine geçse bile hastalığın bakterileri herkes de etkili olmuyor, sadece direnci çok düşük kişilerde ve bakımsız kişilerde etkili oluyor.

Cüzzamın tedavisi olmasına rağmen yoksul ülkelerin bazı bölgelerinde bu hastalıklar hala oldukça büyük bir sorun. Cüzzamın en çok görüldüğü ülkeler ise Hindistan, Afrika ülkeleri, Brezilya ve Endonezya. Dünyadaki cüzzam hastalarının yarısından çoğu ise Hindistan’da bulunuyor.

2.

Hastalığının belirtileri;

Bu hastalığın belirtileri kafa derisinde kuruma, kasların zayıflaması, görme ile ilgili sorunlar, derinin kırmızıya dönmesi ve ilerleyen safhalarda burnundaki kıkırdağın parçalanması ile burnun düzleşmesi. Bu belirtilerden sonra eğer hastalık hala tedavi edilmezse bu sefer insan bedeninde ciddi fiziksel hasarlar meydana getirmeye başlıyor.

Cüzzam hastalığı ölümcül bir hastalık olarak görülmez, daha çok sakat bırakan hastalık olarak görülür, çünkü önce gözlerde ve deride ciddi rahatsızlıklar meydana getiren cüzzam, ilerleyen zamanlarda özellikle el ve ayaklarda ağır hasarlar meydana getirir.

Günümüzde dünyada on binlerce cüzzam hastası bulunmaktadır ve bunların çoğu yoksul ülkelerde yaşayan insanlardır. Ülkemizde ise 2 binden fazla cüzzam hastası vardır, bunlar; daha çok kırsal bölgelerde yaşayan, aynı eşyaları kullanan, bakımsız kişiler veya yeterli sağlık hizmeti alamayan kişilerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz