Çorum’da 100 Yıldır Dua Edilen Türbe Boş Çıktı

0
548

Çorum’da insanların yaklaşık 100 yıldır dilek dileyip dua ettiği Garip Dede Türbesi’nin içi boş çıktı.

1.

Çorum’da insanların dilek dileyip, dua ettiği yaklaşık 100 yıllık Garip Dede Türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırıldı. Yapılan kazıda, türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

Yavruturna Mahallesi’nde yer alan Garip Dede türbesi, Gazi Caddesi’ni Kıbrıs Caddesi’ne bağlamak için yapılması planlanan yol nedeniyle kaldırıldı.

Çorum Müftülüğü’nden alınan onayın ardından belediye ekiplerince kazı yapıldı ve türbe kaldırıldı. Yapılan kazılarda herhangi bir kalıntıya rastlanmadı ve türbedeki mezarın boş olduğu anlaşıldı.

Müftülükten türbenin kaldırılmasına dair izin alındığını, daha sonra kazı yapıldığını belirten Yavruturna Mahallesi Muhtarı Metin Kaşar, “İtinalı bir şekilde kazı yapıldı. Belli bir seviyeden sonra küreklerle kazı yapıldı, içinden herhangi bir kemik çıkar diye. Ancak hiçbir şey çıkmadı.” dedi.

Geçtiğimiz yıl da Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde, yaklaşık yüz yıldır ‘Abuzer Gaffari Türbesi’ olarak bilinen ve adaklar adanan yapıda kalıntı bulunamamıştı. Türbenin taşınması için iki gün süren kazı çalışmasında kalıntı bulunmaması şaşkınlık yaratmıştı.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz