Çöllerde Bulunmuş 10 Gizemli Şey

0
1178

En yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü ve çok sayıda kişiye korkutucu gelen çöller içlerinde birçok gizemi saklamaktadır. Biz de bugün sizlere çöllerin içlerinde sakladıkları bu gizemlerin bazılarından bahsedeceğiz. Eğer hazırsanız işte karşınızda çölde bulunan 10 gizemli şey.

1. Kayıp Helikopter

İkinci Dünya Savaşı sırasında P-40 Kittyhawk adındaki askeri helikopterle Mısır çölü üzerinde uçan 24 yaşındaki pilot maalesef çölün tam ortasına düşmüş ve bir daha haber alınamamıştır. Ta ki 2016 yılında Mısır çölünün batısında bu helikopter enkazı bulunana kadar. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda helikopterin içerisinde insana ait bir kalıntı bulunmamıştır. Enkazın yakınlarında bir paraşüt bulunmuş ama yine bir ceset bulunmamıştır. Bunun üzerine birçok kişinin aklına 24 yaşındaki pilotun çölden kurtulmak için yürümeye başladığı fakat maalesef ya öldüğü ya da öldürüldüğüdür.

2. Kayıp Ordu

Filmlere bile konu olan 2500 yıl önce Sahra Çölü’nde Amon Tapınağı kahinini yok etmek üzere yola çıkan, ancak kum fırtınasında kaybolan 50 bin askerin izi nihayet İtalyan arkeologlar tarafından bulunmuştur. Kayıp Pers Ordusunun izini bulan arkeologlar Sahra çölünde Siwa yakınlarında bu orduya ait olduğu düşünülen yüzlerce insan kemiği, silah ve mücevherler keşfetmişlerdir. Kısa bir araştırmadan sonra yüzyıllar boyunca aranan ordunun nihayet bulunduğu anlaşılmış ve bu arkeolojik çalışma tarihi büyük ölçüde aydınlatmıştır.

3. Libya Çölü Camı

Libya Çölü Camı veya taşı olarak bilinen bu özel taş sadece Libya çölünde bulunmaktadır. Mineral bakımından çok zengin olduğu düşünülen taşın ise tam olarak nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Taşla ilgili en büyük ve güçlü iddia ise taşın günümüzden milyonlarca yıl önce dünyamıza düşen gök taşının çöl kumlarıyla birleşmesi sonucunda oluştuğudur. Sarı renkli ve içerisinde elmas kırıntıları dahi olduğu iddia edilen taş 5 civarında bir sertlik derecesine sahip olup Libya Çölünün kuzey doğu kısmında bulunmaktadır.

4. Mumyalanmış El

Peru’da ise 3 parmaklı mumyalanmış bir el bulunmuştur. Inkalıların ölen kişileri gömdükleri bir tünelde keşfedilen bu garip el tüm bilim dünyasını şaşırtmıştır. Aynı tünelde bir de bu garip kafatası keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda incelenen elin günümüz insan eli yapısıyla hiç benzemediği ortaya çıkmıştır. Bu sonucun ardından ise birçok görüş ortaya atılmıştır. Kimilerine göre el dünya dışı bir ziyaretçiye ait iken kimilerine göre de Peru’da, antik çağlarda yaşamış ve nesli tükenmiş olan bir insansıya ait olduğu yönündedir.

5. Nazca Çizgileri

Peru’nun güneyinde yer alan Nazca Çölündeki bu tuhaf çizgiler görenleri şok etmektedir. 1920 yılında çöl üzerinden havayoluyla seyahat edilirken keşfedilen çizgilerin nasıl ve neden yapıldığı hala daha bilinmemektedir. Balina, kuş, maymun, köpek, örümcek, ağaç, çiçek, insanımsı ve daha birçok şekilde olan çizgilerin MÖ 200 ile MS 700 arasında yapıldığı düşünülmektedir. Bu garip ve gizemli şekillerin uzaylılar için yapılmış olduğu ya da uzaylılar tarafından yapılmış olduğuna dair pek çok teori bulunmaktadır. Peki sizce Nazca çizgilerinin sırrı ne olabilir?

6. Balina Mezarlığı

2010 yılında Şili’deki Atacama Çölü üzerindeki otoyolun genişletilmesi amacıyla başlatılan çalışmada işçiler yaklaşık 40 tane balina ve birçok antik deniz yaşamına ait kalıntılar keşfetmişlerdir. Peki ama çölün ortasındaki bu deniz yaşamına ait kalıntılar nasıl mümkün olabilir? Yapılan araştırmalar sonucunda 6 ile 9 milyon yıl öncesine ait olan balina, balık ve diğer deniz canlılarının o yıllarda deniz olan bu alanda zehirli su yosunları yüzünden toplu şekilde öldükleri ortaya çıkmıştır. Daha sonra suların çekilmesi ve çölün oluşmasıyla yıllarca bu deniz canlılarının mezarları Atacama Çölü toprakları altında kalmıştır.

7. Dev İnsanlar

Yapılan filmler, anlatılan masallardan bundan milyonlarca yıl öncesinde biz insanların atası olarak dev insanların dinozorlarla birlikte yaşadıkları iddia edilmektedir. Bu iddaları da dünyanın dört bir yanında yerin altında keşfedilen dev insan iskeletleri doğrular niteliktedir. 2006 yılında Sahra Çölünde bulunan yaklaşık 200 mezarın 5000 yıllık olduğu ve insan iskeletlerinin boylarının ortalama 2 metre civarında olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca Türkiye’de bulunan iskeletlerin birinin bacak boyunun 1.2 santimetre olduğu anlaşılmış, boyunun ise yaklaşık 5 metre civarında olduğu tahmin edilmiştir. Çin’de keşfedilen mezarlarda ise yaklaşık 1.90 boyunda insanların yattığı görülmüştür. Tüm bu dev insan iskeletleri ise bizlere piramitler, Stonehenge gibi antik yapıların bu dev insanlar tarafından yapılmış olduğunu düşündürtmektedir.

8. Peri Halkaları

Afrika’nın güneybatısında bulunan Namibya çölünde ise keşfedilen bu halkalar başta bilim insanları olmak üzere herkesi şaşırtmaktadır. 25 yıldan uzun süredir uzmanların kafasını kurcalayan daire şeklindeki oluşumların sırrı bir türlü tam olarak açıklanamamıştır. Ayrıca çölün üzerinde bulunan bu halkaların üzerinde herhangi bir bitki yetişmemekte ve içerisinde hiçbir canlı da yaşamamaktadır. Böylesine ilginç bir yerle ilgili elbette bilimsel tahminler yapılmaktadır. Bunlardan en güçlüsü ise bu peri halkalarının bitki kökleriyle beslenen beyaz karıncaların eseri olduğudur. Ama bu teori de net bir şekilde kanıtlanmamıştır.

9. Sahra Çölüne Kar Yağdı

2016 yılının aralık ayında Sahra Çölün’de pek alışık olunmayan bir durum yaşanmıştır. Bir gece boyunca yağan kar ertesi gün güneşin doğmasıyla erimeye başlamış ve ortaya bu etkileyici ve şaşırtıcı manzaranın çıkmasını sağlamıştır. Oldukça nadir görülen kar yağışı en sonra 40 yıl önce yine Sahra Çölüne yağmıştır.

10. Fly Gayzeri

Amerika’nın Nevada eyaletindeki Karakaya Çölü’nde bulunan Fly Gayzeri 1916 yılında eski bir göl yatağı olan çölde su aramaları yapılırken, hidrotermal kaynağı delen işçiler tarafından keşfedilmiştir. Muazzam renklere ve görüntüye sahip olan gayzer 1960’larda kendiliğinden püskürmeye başlamıştır. Fly Gayzerin benzerlerinden farkı ise püskürmeye hiç ara vermemesi ve bu etkileyici görüntünün her daim olmasıdır.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz