Çocukları Severken Dudaklarından Öpmeyi Neden Bırakmalıyız?

0
2027

Bir süre önce David Beckham, kızı Brooklyn’i dudaklarından öpüp, doğum gününü kutlamak dileğiyle bir resmini yayınladı. Doktorlar, çocukların aile ortamında kendilerini sevdiklerini ve güvende hissetmeleri gerektiğini söylüyorlar. Ancak dudaklardan öpmek, ebeveyn sevgisini ifade etmek için en iyi fikir olmayabilir.

1. Bu durum çocuğun kişisel sınırları anlama anlayışını değiştirebilir.

Psikolog Charlotte Reznick’in açıkladığı gibi, dudaklar ve ağız bir çocuğun vücudunun kişisel sınırlarıdır. Bir çocuğu dudaklarından öptüğünüzde, onlara vücut sınırlarının açık olduğunu ve herhangi birinin problemsiz olarak kendi bölgelerine girebileceğini göstermiş oluyoruz bir bakıma.
Bu aynı zamanda sıkı kundaklama, zorla besleme ve agresif gıdıklamada da geçerli. Bu nedenle, istilacı ebeveynler, “hayır” deme ve kendi kişisel sınırlarını yönetememe durumuyla çocuklarının bir “mağdur sendromu” geliştirme riskini artırabilir.

2. Ayrıca Sağlıksız

Doktorlar ve özellikle diş hekimleri, ağızlarımızda erişkinleri etkilemeyebilecek, ancak çocuklara bulaşabilecek ve onlara zarar verebilecek çok sayıda mikrop olduğu konusunda uyarıyorlar. Çocuk daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğundan, Charlotte Reznick, bazı tehlikeli enfeksiyonlar tükürük yoluyla bedenlerine girebilir diyor.

3. Çocuk sempati ifadesi olarak diğer insanları dudaklarından öpmeye başlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz