Çizgi Filmler Diyanet’in Hedefinde: ‘Dini ve Milli Duygulara Aykırı’

1
968

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık yayımlanan Aile Dergisi’nde bazı çizgi filmlerin ‘dini ve milli duygulara aykırı’ olduğu aktarıldı. Dergide ayrıca çizgi filmlerin çocukları ‘şiddete yönelttiği’ belirtildi. Şiddete özendiren çizgi filmlere He-Man, Ninja Kaplumbağalar ve Bugs Bunny örnek verilirken, ‘dini duygulara aykırı’ yapımlar için herhangi bir örnek gösterilmedi.

Konu Sözcü gazetesi tarafından gündeme taşındı

Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Diyanet’in aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi.

Buna göre, saatlerce çizgi film izleyen çocuklarda, riskli davranışlara yöneltme, fiziksel gelişimi kısıtlama, yanlış benslenmeye yol açma gibi birtakım sorunların ortaya çıkacağı savunulurken, bazı çizgi filmlerin de çocukları “şiddete yönelttiği” vurgulandı.

Bazı çizgi filmlerin de ‘dini ve milli duygulara aykırı olduğu’ belirtildi, ancak burada çizgi film ismi sıralanmadı.

Çocukları şiddete yönelten çizgi filmler arasında ise He-Man, Voltran, Ninja Kaplumbağalar, Bugs Bunny yer aldı.

Bu çizgi filmlerde, “kötüyü yenmek için her yolun mübah olduğu” duygusunun çocukları şiddete yönelttiği öne sürüldü.

Diyanet Aile Dergisi’nde kaleme alınan o makaledeki ifadeler şu şekilde

“He-Man, Voltran, Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar, Temel Reis… Çocukluğumuzun çizgi filmlerine dönüp baktığımızda birçok çizgi filmin ekseninde şiddetin durduğunu görmekteyiz. Ana karakterin şiddet eylemi sonrası ödüllendirilen bir konumda olması, çocuğun şiddeti kabul edilebilir görmesine yol açmaktadır.”

Kaynak: Onedio.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz