Cinsel İlişki Sırasında Oluyor! Görülme Olasılığı Yüzde 75

0
17624

Neden cinsel ilişki sırasında ağrı oluyor peki?

Kadınların çok sık rastladığı sorunlardan bir tanesi de cinsel ilişki sırasındayken çektikleri ağrılardır. Yüzde 75 gibi büyük oranlarda görülme sıklığı buluna ağrının dönemsel olabileceği gibi kalıcı bir sorun oma ihtimali de var.

1.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Danışmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, “Cinsel ilişkide ağrı neden olur?” sorusuna tüm ayrıntılarıyla açıklık getirdi.

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissetme çeşitli fiziksel hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer yaşanan durumun altında herhangi bir fiziksel sorun yoksa psikolojik nedenlerin araştırılması gerekir.

2.

Vajinismus psikolojik nedenli cinsel ağrı sebebidir. Cinsel ilişkide ağrı durumu yapısal ve psikolojik sorunlara bağlı olarak gelişebilir. Özellikle vajinismus problemi psikolojik cinsel ağrı nedenidir. Kontrol dışı vajinal kasılmaların tam olarak geçmemesine bağlı olarak ilişki sırasında ağrı, acıma gibi hisler görülebilir. Bu durumda tedavi için bilişsel davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Cinsel ilişki ağrısında psikolojik nedenlerin altında yer alan diğer nedenler arasında vajinismus problemi haricinde; hamilelik endişesi, cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma sorununa bağlı vajinal kuruluk, partner ile ilgili uyumsuzluklar, cinsellikle ilgili yanlış veya eksik bilgiler de yer almaktadır.

Cinsel ilişkide ağrı sorunu nedenleri arasında en sıklıkla organik yani psikolojik olmayan, yapısal (fiziksel) sebepler yer almaktadır. Bu yapısal sorunların bir kısmı sonradan ortaya çıkmış, bazıları da önceden beri vardır.

3.

Mesane sarkması ve endometriozis (çikolata kisti) cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilen hastalıklardan bazılarıdır. Normal doğum esnasında yapılan epizotomi uygulaması da cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilir.

Vajinal kuruluk, vajinanın dar olması ya da vajina daraltma operasyonu geçirilmesi; menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajinada meydana gelen kuruluk; vulva ve vajinada meydana gelen enfeksiyonlar da cinsel ilişki esnasında ağrının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

4.

Tedavisi

Disparoni (cinsel birleşmede ağrı) cinsel tedaviler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Daha önce belirtildiği gibi doğru tedavinin uygulanabilmesi için kesin nedenin saptanmasında ve nedene yönelik tedavi uygulanması esastır. Bu nedenle de ilk jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür. Tedavilerde bir takım ilaç tedavileri, cerrahi müdahaleler, gerekli durumlarda yapılan bazı ameliyatlar ve psikolojik destek tedavileri yer almaktadır.

Kaynak: 1,2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz