Çinlilerin Dünyadan Saklamaya Çalıştığı 10 Gerçek

0
2717

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, büyük yatırımlar sonucunda dünyada yükselen bir güç haline gelmiştir. Farklı kültürü ve ilginç gelenekleri ile dünyanın ilgisini üstüne toplayan büyük Asya medeniyeti aynı zamanda dünyadan sakladığı bir çok gizli gerçeğe de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazımızda ise size Çinlilerin dünyadan saklayamaya çalıştığı 10 gizli gerçekten bahsedeceğiz.

1. Fakirlik

Yapılan incelere göre Çin’de bölgeler, sektörler, şehir ve köy arasındaki gelir farklılığı oldukça yüksektir. Şehirlerde büyüyen eknomi ve gelişen sektörler sonucu, köylere ve kasabalara yapılan yatırımlar azalmış ve bu bölgedeki insanlar fakirleşmeye başlamıştır. Nüfus yüzdesi durdurulamaz şekilde yükselen Çin’de fakirlik özellik sağlık ve eğitim hayatında bir çok problemi de birlikte getirmektedir. Fakirliğin ulaştığı rakamlara göz atarsak, Çin’de 100 milyon civarında insanın günde 1 dolardan az kazandığını görmek mümkündür.

2. Hava Kirliliği

Çin havası bakımından dünyanın en kötü ülkelerinin başında gelmektedir. Hızlı sanayilerşmeyle birleşen tehlikeli kentsel planlama, havayı kullanılamayacak bir hale getirmiştir. Hatta Çin’in kötü havası o kadar etkilidir ki, Çin’de görülen hava kirliğiliğin sonuçları Amerika Birleşik Devletlerine kadar etki edebilir.

3. Terkedilmiş Alışveriş Merkezleri

Çin aynı zamanda, dünyanın en boş alışveriş merkezi ünvanına sahip olan New South China alışveriş merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda kimsenin gitmediği, terkedilmiş bu alışveriş merkezinin içinde boşta duran tam 2350 mağaza bulunmaktadır.

4. İnternet

Çin hükümeti halkına uyguladığı büyük yasaklar sonucu tüm dünyanın büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu yasakların en başında ise  büyük internet yasakları yer almakta. Hali hazırda Facebook vee Twitter gibi sitelerin yasaklı olduğu bu ülkede Bir çok internet sitesi Çin hakkında olumsuz yazılar yazdığı için engellenmiştir.

5. Su kirliliği

Çin nüfusunun yaklaşık yarısı her gün kirli su tüketmektedir. Kalabalık nüfusu nedeniyle su kaynaklarının yeterli olmadığı bu ülkede lğım sularının, günlük hayatta kullanılan sulara karıştığı tahmin edilmektedir.

6. Korsanlık

 2010 yılında yapılan bir araştırmada, Çin’de korsan yazılım indirme oranının yüzde 42’nin üzerine çıktığı belirlenmiştir. Bu oran küresel olan 78’lik indirme oranın neredeyse yarısından fazlası yapmaktadır.

7. Doğum

Kirli havanın ve kirli suların yol açtığı sağlık problemleri yüzünden, 2001’den itibaren Çin’deki çocukların engelli doğum oranı yüzde 40 artmıştır. Aynı zamanda Çİn’de yaklaşık 1,2 milyon bebek, doğum kusurlarına sahiptir.

8. Cüce Parkı

 İlginçlikler ülkesi olarak bilinen Çin, aynı zamanda dünyanın tek cüce parkına ev sahipliği yapmaktadır. Çin’de bulunan bu Cüce Krallığı, içinde ublundurduğu 100 cüce ile birlikte ziyarete gelen turistlere ilginç gösteriler düzenlemektedir.

9. Hayalet Kasaba:

Çin aynı zamanda bir çok hayalet şehire ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede yaklaşık olarak 65 milyon boş ev bulunmaktadır. Bu evlerin çoğunun maddi değeri çok yüksek olduğu için, uzun süre boyunca boş kalması beklenmektedir.

10.Gobi Çölü

Gobi Çölü: Dünyanın en büyük ve görkemli çöllerinden bir tanesi olan Gobi Çölü, aşırı otlatma, su kaynağı tüketimi ve büyük ormansızlaşma nedeniyle her geçen gün genişlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz