Çin İşkencesi Mi Yoksa Osmanlı İşkencesi Mi?

0
6953

Her imparatorluğun tarihinde olduğu gibi, Osmanlı Devleti’nin tarihinde de birçok işkence türü ve efsanesi bulunmakta. Her ne kadar tarihçilerin tartışmaları devam ediyor olsa da, 600 yıl boyunca yaşamış; 3 kıtada hüküm sürmüş imparatorluğun günümüze kadar gelen işkence türleri konuşulmaya devam ediyor.

1. Sıcak Saç

İşkence edilecek kişinin yanında yüksek sıcaklıkta bulunan saca, kesilen kafa bastırılır, kendi cansız bedeni son defa gösterilirdi.

2. Deri Yüzme

Suçlu kişini derisi yüzülür, derisiz bir şekilde denize atılırdı.

3. Fare

Suçlu olan kişi çıplak bir şekilde ortası delik olan bir sandalyeye oturtulur ve kase alttan yavaş yavaş ısıtılırdı. Sıcak ortamlarda hareketlenen fare, çıkacak bir yer bulamadığı için makat deliğinden kemirmeye başlayarak iç organlara doğru girerdi.

4. Deve Derisi

Suçlu elleri bağlı bir şekilde güneşin altına yatırılır ve saçları kazınırdı. Saçları kazındıktan sonra kafasına deve veya keçi derisi geçirilir, yavaşça eriyerek suçlunun kafasına yapışırdı. Daha sonrasında saçlar dışarı çıkamayarak, içeri doğru çıkmaya başlardı ve kafatasına geri dönüp beyne ulaşmasıyla suçlu kişi ölürdü.

5. Çukur

Suçlu, fıçı veya önceden hazırlanan çukurun içine konur, tıkabasa yemek yedirilirdi. Dışkısını yapamayan kurban, fıçı veya çukurun içine dışkısını yapmaya başlayarak zamanla çürümeye başlardı.

6. Hadım Etme

Osmanlı zamanında tecavüzcüler hadım edilirdi. Kanunname’nin 26. emrinde “ kız ya da oğlan kaçırıp tecavüz edenin cinsel organı kesile…” ibaresi yer almaktaydı.

7. Falaka

8. Bedenleri demir keselerle keseleme

9. Diş ve tırnak sökme

10. Çarmıha germe

11. Zina

12. Penis deliğine domuz kılı sokma

13. Gözlere kızgın demirle mil çekme

14. Kurbanı tuz içinde bekletme

15. Kurbanın ağzından aşağı sokulan bir boru ile içine kurşun dökme

16. At kılı

17. Suçlunun vücuduna yara açma ve yaranın üstüne tuz dökülerek hayvanlara yalatma

18. Çengel işkencesi

19. Zina yapan adamın cinsel organını kesme ve sanığa yedirme

20. Kol ve ayak kemiklerini kırma ve gözlere kızgın sirke dökme

21. Mağaraya doldurarak tütsüleme yapma

22. Kol ve bacak kesme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz