Çekici Görüntüsü Ahlak Dışı Bulunan Dünyanın En Yaşlı Modeli Deshun Wang’ın İlham Veren Hayat Hikayesi

0
1812

“Olduğunuz değil, hissettiğiniz yaştasınız” derler. Deshun Wang’ın ilham veren hayat hikayesi bu cümleyi tam olarak destekliyor.

1.

Yaşınız hayatta istediklerinizi yerine getirmenizin önündeki bir engel değil. Önemli bir sağlık probleminiz olmadığı takdirde yaşınız ne olursa olsun hedeflerine ulaşmak için çaba harcayabilirsiniz. Çİn’de yaşayan Deshun Wang da bunun harika bir örneğini sergiledi. Çin’in ‘en çekici dedesi’ olarak anılan 83 yaşındaki model Deshun Wang, 79 yaşında modellik kariyerine başladı. Ardından ise bir sürü sinema filminde rol aldı. İşte Deshun’un Wang’ın ilham veren hayat hikayesi…

2.

83 yaşındaki Deshun Wang, Çin’de oyunculuk ve modellik gibi işlerle uğraşıyor. Son derece aktif bir yaşam süren Wang yaşlılık konusundaki tüm tabuları yıkıyor.

3.

1936 yılında Shen Yang şehrinde doğan Wang’ın 8 kardeşi vardı. Babası aşçılık yapıyordu. Zor bir çocukluk geçiren Wang 14 yaşındayken okulu bırakıp çalışmaya başladı.

4.

“Oyunculuğu, şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve enstrüman çalmayı seviyordum. İş yerindeki müzik grubuna katıldım.” diyen Wang, daha sonra ise bu konularda ücretsiz dersler aldı.

5.

24 yaşındayken tiyatroya aşık oldu. Sahneye çıkmak ona çok uzak görünüyordu ama Wang hayallerinin peşinde koştu. Gece derslerine kaydoldu ve 1960’da sonunda memleketinde tiyatro oyuncusu oldu. Wang’ın sıkı çalışması işe yaramaya başladı. Jilin Eyaleti, Changchun’da bir tiyatro grubunun yıldızı oldu. Ama yavaş yavaş kuzeydoğu Çinlilerin dramadan daha fazla errenzhuan’a (iki karakter şarkı ve dans içeren bir sanat türü) düşkün olduğunu keşfetti ve tüm yeteneklerini sergilemek için kollarını sıvadı.

6.

Wang, 49 yaşındayken pandomim öğrenmek için evini ve işini bırakıp Pekin’e geldi. Wang’ın pandomim gösterileri ise Almanya’dan bir kültür yetkilisinin dikkatini çekti. Almanya’da konsere davet edildi ve karısının yardımıyla ilk yurtdışı şovu için 10 oyunluk bir repertuar hazırladı

7*.

Pandomimin fiziksel gereksinimleri nedeniyle, Wang 50 yaşında spor salonuna gitmeye karar verdi. Bir süre boyunca ara sıra ordu mensuplarını eğlendiren Deshun Wang daha sonra radyo istasyonları ve tiyatrolarda da çalıştı. Wang moda ile ilişkisini ise şöyle anlatıyor;

8.

“1982 yılında Çinliler çok demode giyiniyordu. Kentteki en büyük mağazaya gidip bana en iyi giysilerini vermelerini ve bir defile yapacağımı söyledim. Onlar da bana kürk mantolar verdi. Çinlilerin o zamanlar ne tarzı ne de renk anlayışı vardı. Siyah, beyaz, gri veya mavi giyiyorlardı, bazıları da askeri üniforma. Sıradan insanlar arasında moda anlayışı yaratmak istedim. Daha sonra da bir mayo defilesi yaptık.”

9.

Dolu dolu bir hayat yaşayan Wang’ın popüler olma öyküsü ise 50 yaşında spor salonuna yazılmasıyla başladı. Yıllarca spor yaptığı için 57 yaşındayken bile fit bir görünüme sahip olan Wang, kendine özgü “Yaşayan heykeller” sanatını yarattı. Çıplak vücudunu metalik boya ile boyayarak August Rodin’in heykeli olarak gösteriler düzenledi. Bu fikri bulan ise Wang’ın o dönem 48 yaşında olan eşi Zhao Aijuan’dı. Wang, 1993’te Pekin’deki ilk gösterisinin ardından, yetkililer tarafından uyarıldı. Çünkü yetkililer onun son derece çekici görüntüsünün ahlak dışı olduğunu düşünüyordu. O yıllarda ise bir sanatçı Wang’ın, vücut güzelliğinin ruhuna yansıdığını ve Rodin’in heykellerini canlandırdığını söyledi ve Wang’ın popüler olmaya yolculuğu başladı.

10. 79 yaşında ise ilk kez podyuma çıkan Wang; “Herkes istediği kadar hayatını değiştirebilir. Önemli olan bir amacın olması. Kafa olarak sağlıklıysan, ne yaptığını biliyorsun demektir” dedi

Hiçbir şey için geç kalınmadığını kanıtlayan Wang, 44 yaşındayken İngilizce öğrendi, 49 yaşındayken kendi pandomim grubunu kurdu, 50 yaşında spora başladı, 57 yaşında canlı heykellik yaptı, 67’sinde ise sinema oyunculuğunu deneyimledi ve 79 yaşında podyumla tanıştı.

İki çocuk ve bir torun sahibi olan 83 yaşındaki Deshun Wang hala hayalleri olduğunu ve gerçekleştirmek istediğini söylüyor. Wang; “Yaşınızı doğa belirler ancak kafa yapınızı siz” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz