Bunları Okulda Öğrenemezsiniz! Ağzınızı Açık Bırakacak 14 Çok Acayip Bilgi

0
794

Yerçekimsiz ortamda alev nasıl görünür? Pablo Escobar’ın özel tetikçisi şimdi ne yapıyor? Neden kelebekler kaplumbağaların gözyaşlarını içiyor? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabını eğitim müfredatlarında bulamazsınız. Okullarda bu ve bunun gibi merak edilen, ilginç şeylerin cevapları verilmez. Eğer bu tür konulara meraklıysanız bu içeriğimiz tam size göre. Ağzınızı açık bırakacak çok acayip bilgiler aşağıda.

1. Yerçekimsiz Ortamda, Mum Alevi Yuvarlak Ve Mavi Renkte Görünür

Dünyada, sıcak hava daima yükselir ve soğuk hava daima çöker. Bir mum alevi yukarı doğru uzayan bir şekle ve yanma ürünlerinden dolayı kızıl bir renge sahiptir.

Yerçekimsiz ortamda, alev yuvarlak ve mavi renkte olacaktır. Bu tür bir alev yaklaşık 1000 santigrat derecede yanar. Ancak yanıcı maddeler tükendiğinde, yaklaşık 200 derece sıcaklıkta soğuk yanma devam edecektir. Bu tür alevler neredeyse görünmezdir, ancak yine de yakıcıdırlar.

2. Disneyland’da Böbrek Taşı Düşürmek İçin Bir Hız Treni Vardır

Hız trenine bindikten sonra hastaların böbrek taşı düşürdüğüne dair çok sayıda geri dönüş almasının ardından, Dr. David Wartinger bir deney yapmaya karar verir. Veri toplamak için tasarlanmış 3 boyutlu bir böbrek modeliyle 20 defa hız trenine biner. Taşın büyüklüğünden ve nerede bulunduğundan bağımsız olmak üzere, hız treninin böbrek taşı düşürmede %16-100 arasında değişen bir başarı oranı olduğunu tespit eder.

3. Pablo Escobar’ın Özel Tetikçisi Günümüzde YouTuber Olarak Hayatına Devam Ediyor.

Tetikçinin adı John Jairo Velasque ve kendisinin Popeye isimli YouTube kanalı çok iyi bilinen bir kanal. Videolarında geçmişi hakkında konuşuyor ve hayatını değiştirmeye çalıştığından bahsediyor. Videolarından bazılarının izlenme rakamları milyonu geçiyor.

4. Muz Sadece Sarı Renkte Olmaz, Dünya Üzerinde Mavi Renkte Muz Da Var

Mavi Birmanya muzu, Çin, Hindistan, Vietnam, Tayland ve Laos’ta yetişen; son derece nadir bulunan bir muz türüdür. İnsanlar tarafından tüketilmeyen bu muz cinsi fillerin vazgeçemediği bir besindir.

5. Avustralya’da Yaşayan Kama Kuyruklu Kartalın Kanat Açıklığı 3 Metreye Ulaşabilmektedir

Bu kuşlar (Aquila audax) son derece saldırgandır ve genellikle yuvalarının bulunduğu bölgelere giren helikopter ve küçük uçaklara saldırırlar.

6. Finlandiya’da Doktora Mezuniyetinde Kılıç Ve Şapka Takılır

Bu ülkenin gelenekleri arasındaki yerini almıştır. Şapkanın rengi fakülteden fakülteye değişiklik gösterir. Felsefe doktorasını bitirenler siyah, teoloji doktorası mezunları mor, hukuk doktorası yapanlar koyu kırmızı şapkalar takarlar.

7. 1931 Yılında Doktorlar Bir Şempanzeyi İnsan Olarak Yetiştirmeye Çalışmışlardır

Psikolog çift Winthrop ve Luella Kellogg Gua isimli bir şempanzeyi evlat edinmiş ve 10 aylık oğullarıyla birlikte insan gibi yetiştirmeye başlamıştır. Zeka ve diziksel beceri alanlarında çocuğa üstünlük sağlayan Gua, konu dil olunca ilerleme kaydedememiştir.

Çocukları şempanzeyi taklit etmeye başlayınca psikolog çift deneyi sonlandırmıştır.

8. Hollanda Batı Hindistan Şirketi Tarihteki En Pahalı Şirkettir

Eğer bugün hasla varlığını koruyor olsaydı Apple’dan 8 kat daha büyük bir şirket olurdu. Bazı hesaplamalara göre, zirvede olduğu dönemde şirketin değeri yaklaşık 7.9 trilyon dolar ediyordu.

9. Merkaptal (Thioacetal) Dünyanın En Kötü Kokan Maddesidir

1889 yılında Freiburglu bilim insanları bir miktar merkaptal almaya karar verdiler. O zaman yaşayan insanlar, kasabanın büyük bir bölümüne, hızlıca aşırı derecede rahatsız edici bir kokunun yayıldığını ve insanların kusmaya ve bayılmaya başladığını anlattılar. Hükümet tüm kasabayı derhal tahliye etti.

Bir başka olay ise 1967 yılında, Oxford’da yaşandı. Bir grup bilim insanı merkaptal üzerinde çalışmalar yürütüyordu. İçerisinde bir miktar merkaptal kalıntısı bulunan şişenin kapağı açıldı, her ne kadar hemen müdahale edilip şişenin kapağı kapatılsa da binanın 200 metre yakınında bulunan herkeste mide bulantısı ve bağ ağrısı şikayetleri görüldü.

10. Tim Friede, 160 Zehirli Yılanın Kendisini Sokmasına İzin Vermiştir

Friede, 16 yıl boyunca farklı türdeki zehirli yılanların kendini sokmasına izin vermiştir. Sonuç olarak her tür zehre karşı bağışıklık kazanmıştır. Friede, Siyah Mamba tarafından da sokulmuş ve hayatta kalmayı başarmıştır.

11. İspermeçet Balinalarının Aksanı Ve Bölgeden Bölgeye Değişen Şiveleri Vardır

Dallhousie Üniversitesinden bilim insanları, 18 yıl boyunca topladıkları ispermeçet balinalarının sesleri üzerinde çalışmalar yürüttüler. Birbirinden farklı bölgelerde yaşayan balinaların farklı şiveleri olduğunu tespit etmişler. Benzer ses şekilleriyle haberleşen balinaların ses ritimlerinin ve tempolarının farklı olduğu gözlenmiş.

Başka bir deyişle, ispermeçet balinaları sadece aynı bölgeden ve kültürden gelen ispermeçet balinalarının anlayabiliyor. Farklı bölgelerde yaşayan balinaların ne dediklerini anlamıyorlar.

12. Bir Kutu Kaplumbağasını Yerinden Kaldırır Ve Tekrar Aynı Yere Koymazsanız, Büyük Olasılıkla Evini Bulmaya Çalışırken Ölecektir

Kutu kaplumbağaları yeni bir çevreye götürüldüklerinde strese girerler. İnsanlar tarafından evcilleştirilen vahşi kaplumbağaların yaşam süreleri oldukça kısadır. Eğer kaplumbağa yeniden vahşi yaşama bırakılırsa, çaresizce evini bulmaya çalışacak ve bu uğurda hayatını kaybedecektir.

13. Kelebekler Kaplumbağaların Gözyaşlarını İçerler

Kelebekler ile kaplumbağalar arasındaki sıra dışı ilişkiyi böcekbilimci Phil Torres açıklıyor. Yaptığı çalışmaya göre, tropik bölgelerde bazı hayvanlar yeteri kadar mineral alamıyor, özellikle tüm sular tatlı su olduğu için tuz minerali bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu sebeple kelebekler (ve bazen arılar) kaplumbağaların gözyaşlarını içiyorlar. Ancak kaplumbağaların neden ağladıkları konusunda henüz fikrimiz yok. Bir dertleri mi var yoksa kelebekleri mi düşünüyorlar araştırmak lazım.

14. Tarihteki En Güçlü Ve En Acımasız Korsan Ching Shih Adındaki Çinli Bir Kadındır

Shih, 1775 yılında Guangdong bölgesinde dünyaya gelmiş ve 1800’lerde hayat kadını olarak çalışmıştır. Ardından bir korsan olan Cheng I ile evlenmiş ve Cheng’in filosunun yarısı kendisine verilmiştir.   

Katı disiplin anlayışı ve askeri taktikleri sayesinde gemi sayısı inanılmaz bir hızla artmıştır. Kısa süre içerisinde 80 bin erkeğe ve 1.800 gemiye hükmeder noktaya erişmiştir. Bir keresinde büyük bir imparatorluk filosunu yok eden Ching’e “Korsan Kraliçe” lakabı takılmıştır.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz