Bu Bilgilerden Sonra Sincapların Yeteneklerine Ve Zekasına Şapka Çıkartacaksınız!

0
1626

Dünyada, en şirin hayvanlardan biri olarak görülen sincapların aslında oldukça ilginç özelliklere sahip canlılar olduğunu biliyor muydunuz? İnsan ırkı olarak alışkın olmadığımız ve sincaplar hakkında muhtemelen daha önceden bilmediğiniz en ilginç 10 gerçek listesini maddeler halinde sizlere sıraladık. Haydi gelin, listemize hep birlikte yakından bakalım.

1. Sincapların arka ayakları çift eklemlidir!

Doğuştan bir tür hipermobiliteye sahip olan sincapların arka ayaklarında bulunan çift eklemleri sayesinde saatte 20 mil koşma hızına ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Bu da onlara ağaçlara çok hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı koşma yeteneği verir. Aynı zamanda bu çift eklemler sayesinde, ağaç dallarında arka ayaklarını döndürerek kendilerini baş aşağı asabilir veya arka ayaklarını sabitleyerek ön kollarını olabildiğince uzatıp gözlerine kestirdikleri yiyecek ve maddeleri ellerine alabilirler.

2. Sincaplar mülk ve mirasa sahiptir!

Sincaplar, kendilerine münhasır alanlarını, üst üste binmeden belirliyor ve bir çeşit hak iddia ediyorlar. Alberta Üniversitesi Biyolojik Bilimler Profesörü ve Araştırmacısı Dr. Boutin, sincaplarda her bireyin kendine ait bir gayrimenkul parçası olduğunu ve bu gayrimenkulün mülkiyetini, verdikleri çıngırak çağrıları ile duyurduklarını söylüyor. Ayrıca, birilerinin yavruları kendi bölgelerine gelirse ve onu tespit ederlerse, sincapların kullandıkları bir dizi havlama çağrısı olduğunu ve bunun bir yırtıcı kimlik çağrısı olduğunu belirtiyor. Asosyal yaratıklar olmasına rağmen, anne sincaplar bazen gençlerine topraklarını ve birikmiş kışlık yiyeceklerini miras bırakıyorlar. Anlaşılan bu da, bizlere insanlar gibi bir tür “annesinin kuzusu” taktiği uyguladıklarını gösteriyor.

3. Sincaplar %100 kör ve kürksüz doğar!

Sincaplar tamamen gözleri kapalı ve kör doğarlar. Bu durumdaki bir bebek sincabın gözlerini açması yaklaşık üç hafta sürer. Daha da şaşırtıcı olan, dışarıda hava -40°C olmasına rağmen anneler yine de yaklaşık 10 gram ağırlığında ve hiç kürkü olmayan bu küçük bebekleri doğurmaya devam ederler. Bebek bakımı ve ısınmasında yalnızca sincabı doğuran dişiler rol alır. Ancak, cefakar annelerin bütün bu çabalarına değdiğini, sincapların biraz daha büyüdüklerinde sahip oldukları yumuşacık kürklerinden ve arkalarını dahi görmelerini sağlayan mükemmel göz açılarından anlayabiliyoruz.

4. Sincaplar aslında süper kahramandır!

Sincaplar dikey olarak 1.5 metreye kadar atlayabilir ve aralarında 3 metreden fazla olan nesneler arasında duraksamaya ihtiyaç duymadan sıçrayabilir. Sincapların büyüklüğünün insanların büyüklüğünden daha az olduğu göz önüne alındığında, eğer bizler bunu yapabilseydik, tam anlamıyla beş katlı binalara, otobüs ve kamyonlara bir seferde hoplaya zıplaya atlayabilen birer süper kahraman olabilirdik.

5. Sincapların dişleri ölene kadar büyür!

Sincabın iki üst ve iki alt kesici dişi (sivri dişler) asla büyümeyi durdurmaz. Ortalama yılda 15 cm’e kadar uzayabilir. Dişleri fındık kırmak ve başka şeyler yemek için gereklidir ve yedikçe dişler kırılıp öğütülür. Bu sürekli büyüme durumu, aslında sincapları canlı tutmaya yardımcıdır. Tüm kesici dişleri yerli yerinde olmadan ve her biri sivri, uygun uzunlukta, uyum içinde işlev görmeden karınlarını doyuramazlar. Diğer koşullar altında -diş kaybı yaşanmasından kaynaklı dişin uzamaya devam edememesi gibi- sincap yetersiz beslenmeden dolayı ölür.

6. Uçan sincaplar aslında uçamaz!

Sincaplar hakkında bilmediğiniz 10 gerçek listemizde belki de en ilginç madde budur. Bacaklarını birbirine bağlayan ve perde gibi bir yüzey sağlayan cilt kanatları sayesinde havada kayabilir. Sincaplar bu özelliğini, uzuvları arasındaki cilt flepleriyle sadece ağaçtan ağaca kaymak için kullanırlar. Doğal bir paraşüt etkisi gibi de düşünebiliriz.

7. Sincaplar veba taşıyıcısı olabilir!

Evet, dünyada hala veba hastalığı bulunuyor! Ve maalesef sincaplar çok tatlı görünmelerine karşın, yaygın olarak veba taşıyıcısı olabiliyorlar. Bilim adamları, veba bakterilerinin, bazı kemirgen popülasyonlarında aşırı sayıda kemirgen ölmesine neden olmadan düşük oranlarda dolaştığını belirtiyor. Ancak bazen yayılım fazlalaştığında hayvanlar arasında epizootik olarak adlandırılan bir salgına neden olabiliyor. Böyle bir veba epizootik sırasında veya kısa bir süre sonra, insanlar genellikle daha fazla risk altında kalıyor. Kemirgenler arasında böyle bir evreye girildiğinde, hayvanlarla etkileşime giren insanların hastalığı kapma ihtimali artıyor ve daha fazla yayılması da kaçınılmaz hale geliyor. Bundan dolayı, özellikle Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde sincaplara dokunulmaması konusunda ciddi uyarılarda bulunuluyor.

8. Sincaplar rol yapabilir!

Zeka ve yaratıcılıklarını öne çıkaran sincapların rol yapma yetenekleri de vardır! Sincapların potansiyel hırsızları kandırmak için sahte yiyecek mezarları kazdıkları gözlemlendi. Gerçek yiyeceklerini başka bir yerde gizlerken, kuşlar ve diğer sincaplar gibi rakiplerini sahte mezar deposu oluşturarak oraları kazmaya yönlendirebilirler. Ayrıca Kaliforniya’da sincaplar, yırtıcılardan kaçmak için kılık değiştirmeyi de benimsemiştir. Bir sincap, ölü bir yılan bulduğunda, derisini çiğner ve sonra kendini yalar. Böylece, diğer rakip hayvanları kendi yuvalarından uzak tutmaya yarayan yılan benzeri bir koku barındırır ve rakipler de tehlike sezerek sincaptan uzak durmaya karar verir.

9. Bir füze üssü ile sincaplar savaşıyor!

Amerika’nın Montana eyaletinde bulunan ve kıtalararası balistik füzelere ev sahipliği eden Malstrom Hava Kuvvetleri Üssü’nde sincaplar, askerlere düşmanlık ediyor. Öyle bir düşmanlık ki, burada bulunan topluluk, dışarıdan yardım istemeye mecbur kalıyor! Bu küçük düşmanlar neredeyse her bir nükleer füzeyi koruyan çitlerin altında tünel kazmayı alışkanlık haline getirmişler. Çevre çitleri ihlal edildiğinde güvenlik dedektörleri alarma geçiyor, böyle bir durumda da güvenlik kuvvetleri işi gücü bırakıp bu devasa alanda alarm veren çitleri tek tek kontrol etmek zorunda kalıyor. Davetsiz misafirlik yapan bu sevimli sincaplar, pek de sevimli olmayan maliyetlere yol açmakta ve bu bölgedeki tatlı düşmanlıklarına inatla devam etmektedirler.

10. Casus sincaplar tutuklandı!

Sincaplar hakkında bilmediğiniz 10 ilginç gerçek listemizin sonuncu maddesinde sincapların şaşırtıcı casusluğuna dikkat çekmek istedik. 2007 yılında İran’da, devlet destekli haber ajansı IRNA “Son haftalarda istihbarat ajanları İran sınırları içinde 14 sincabı tutukladı. Sincaplar yabancı kurumların casus donanımlarını taşıyordu ve istihbarat servislerimizin uyanıklığı sayesinde harekete geçmeden durduruldu.” şeklinde bir haber yaptı. O dönemde İran istihbarat ajanları, bu sincapların İslam Cumhuriyeti’ne karşı Batılı güçler tarafından gönderilen casuslar olduğunu öne sürerek ülkenin sınırlarında bulunan 14 adet sincabı gözaltına aldılar. Söylenene göre her bir sincap, birer tüfek ve iki büyük mermi taşıyormuş(!) Olayın gerçekliği ve mantığı ise hala arkasında soru işaretleri bırakarak tartışılır seviyede…

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz