Bu Ay Piyasaya Sürülecek Olan iPhone X Ailesinin Kusursuzlaştırılmış Versiyonu Olan iPhone 11 Özellikleri ve Fiyatı

0
3567

Apple’dan sızan bilgiler ve kulaktan kulağa yayılan dedikodular çerçevesinde iPhone 11 de olmasını beklediğimiz yepyeni özellikleri derledik.

Apple tutkunlarının merakla beklediği iPhone 11’in – tıpkı diğer modellerde olduğu gibi – eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yakın bir zamanda tanıtımının yapılacağı yeni iPhone’un iştah kabartıcı yepyeni özelliklerinin yanı sıra, önceki modellere yakın bir kullanım tecrübesi sunacağı sızan bilgiler arasında yer alıyor.

Gelin şimdi, iPhone 11 ile birlikte cebimize girecek olan yepyeni özelliklere odaklanalım…

1. Yüzde 30 daha hızlı yüz tanıma sistemi

Apple’ın iPhone X’te kullandığı birinci nesil bir teknoloji olan Face ID (yüz tanıma) sistemi, ekran kilidini Touch ID‘den çok daha yavaş açtığı için eleştirilere maruz kalmıştı. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre iPhone 11 modelinde yüz tanıma sistemi yüzde 30 daha hızlı çalışacak.

2. Yüzde 25 daha fazla pil kapasitesi

Apple Analisti Ming-Chi Kuo’dan yayılan bir rivayete göre iPhone 11’de dev bir batarya olacak. 2.942 mAh pil kapasitesine sahip XR modeline karşılık gelen iPhone 11R, 3.678 mAh bataryaya sahip olurken, 2.658 mAh pil kapasitesine sahip XS modeli ise 3.323 mAh bataryalık iPhone 11 Max ile güncellenecek. Bu da iPhone 11 bataryasının yüzde 25, iPhone 11 Max bataryasının ise yüzde 15 oranında artacağı anlamına geliyor.

3. Üçlü lens sistemiyle profesyonel fotoğraflar

iPhone 11’in belki de en heyecan verici özelliği olan üçüncü kamera lensi, ultra geniş açısı sayesinde özellikle doğa çekimleri için oldukça başarılı sonuçlar doğuracak gibi görünüyor. Yeni lens sisteminin yanı sıra, yeni modellerdeki ön kamera için de bazı iyileştirmeler yapılması bekleniyor. İddialara göre yeni serinin ön kamerası 7 MP çözünürlükten 12 MP çözünürlüğe yükseltilecek.

4. Süper hızlı Wi-Fi teknolojisiyle yüzde 40 daha hızlı veri akışı

Wi-Fi 6 olarak da bilinen en güncel Wi-Fi 802.11 ax standardından yararlanacak olan yeri seri, kalabalık alanlarda 4 kat performans artışı ve yüzde 40 daha yüksek veri hızı sağlayacak. Uygulama güncellemeleri gibi temel veriler ise yüzde 60 daha az yer kaplayacak.

5. Bluetooth 5.0 özelliğiyle aynı anda çift cihaz bağlantısı

Bir önceki modellerde Bluetooth vasıtasıyla iki cihaz bağlantısı yapılabiliyor olsa da, ses paylaşımı tek bir cihaz üzerinden gerçekleşiyordu. iPhone 11 serisinde ise Airpods ve Apple Watch’unuza aynı anda farklı ses gönderimleri yapabileceksiniz.

6. Milimetrik tasarım değişiklikleri

iPhone 11’in sızdırılan kılıf tasarımlarına baktığımızda, yeni serinin önceki modellere kıyasla yalnızca milimetrik ölçülerde büyük ve kalın olacağını görüyoruz. Düğme ve kontrol fonksiyonlarının hemen hemen aynı olacağı iPhone 11’in sessize alma düğmesi ise alışılmış yatay şeklinin aksine yuvarlak formda olacak ve sağ-sol yerine aşağı-yukarı eksende kontrol edilecek.

7. NFC teknolojisine sahip iOS 13 sürümü

iPhone 11, NFC desteğinin bulunduğu iOS 13 sürümünü kullanan ilk akıllı telefon olma özelliğine sahip olacak. Yakın Alan İletişimi anlamına gelen NFC (Near Field Communication), 3-4 cm gibi çok yakın mesafelerde NFC donanımlı cihazları birbirine bağlayabilen bir kablosuz iletişim teknolojisi anlamına geliyor.

8. Yeni A13 yonga setiyle daha güçlü işlemci

iPhone XS modeline güç veren A12 çipinin piyasadaki en yetenekli mobil çiplerden biri olduğunu düşünürsek, iPhone 11 ile sahneye çıkacak olan yeni A13 yonga setinin yeni modelleri uçuracağına hiç kuşku yok!

9. Fiyat barajı 1.000 dolar

iPhone X ailesinin kusursuzlaştırılmış versiyonu olan iPhone 11 serisinin muhtemel satış fiyatı ise şöyle olacak:

iPhone 11

  • 128GB 999 dolar
  • 256GB 1.099 dolar
  • 512GB 1.199 dolar

iPhone 11 Max

  • 128GB 1.099 dolar
  • 256GB 1.199 dolar
  • 512GB 1.299 dolar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz