Böyle Gelenek Görülmedi! Endonezya’nın Eski YamYam Kabilesinin Kadınları Sevdikleri Öldüğünde Parmaklarını Kesiyorlar

0
3384

Dünyanın en izole kabilelerinden olan Dani Kabilesi’ndeki kadınlar, bir akrabanın ölümü üzerine kendi parmak uçlarını kesiyor…

1.

İnsan sevdiği birini kaybedince ne olduğunu şaşırır, öfkelenir, ağlamaktan helak olur. Bazı durumlarda ise yas biçimi olarak durum kendini yaralamaya kadar bile gidebilir. Endonezya’daki Dani Kabilesi’nde, bunun bir örneğine şahit olabiliriz. Kabile üyeleri cenazeye katıldıklarında parmaklarından birinin üst yarısını kesiyor; külleri ve kili yüzlerine sürüyor.

2.

Endonezya’nın eski yamyam kabilesi olan Dani Kabilesi, Batı Papua kentindeki Baliem Vadisi’nde yaşıyor ve parmakları kesmek gibi gelenekleri içeriyor.

3.

41 yaşındaki fotoğrafçı Gianluca Chiodini, bu kabileyi yerinde görüntüledi ve bunu nasıl yaptıklarını öğrendi.

4.

Kesim öncesi, 30 dakika boyunca parmağın üst yarısının etrafını sıkıca iple bağlıyorlar. Parmağını kesen kişiler genelde yakın aile üyesinden biri oluyor. Kanamayı önlemek ve yeni parmak ucunu oluşturmak amacıyla açık yara dağlanıyor.

5.

Parmak kesmenin sevilen bir kişiyi kaybettikten sonra acı çekmenin sembolü olduğu söyleniyor. Ancak parmak kesme uygulaması, gittikçe çağ dışı oldu ve birkaç yıl önce resmi olarak yasaklandı.

6.

Bu nedenle genellikle sadece yaşlı insanlarda bu tarz parmaklara rastlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz