Boş Bira Şişeleri İle İnşa Edilen Tapınak

0
1975

Tayland’da rahipler topladıkları yaklaşık bir buçuk milyon boş şişeyle bir tapınak kompleksi inşa ettiler.

Kuzey Tayland’da Wat Lan Kuad tapınağının diğer adı ‘Milyon Şişe Tapınağı’ çünkü yaklaşık yirmi binadan oluşan tapınak kompleksindeki tüm yapılar boş şişelerden yapılmış. Bir göl kıyısında kurulu olan kompleks, ana tapınağın yanı sıra krematoryum, dua odaları, turistler için banyolar ve rahiplerin kaldığı kulübeleri kapsıyor. 

1.5 MİLYON ŞİŞEDEN OLUŞUYOR 

Rahipler boş şişeleri toplamaya 1984 yılında başlamışlar. Şişe sayısı bir milyona yaklaşınca da inşaata başlamışlar. Tapınak tamamlandığında kullanılan şişe sayısı bir buçuk milyona yaklaşmış. Ancak bu inşaatın tamamlandığı anlamına gelmiyor, rahiplerden Abbot San Kataboonyo daha fazla şişe topladıkları takdirde yeni binalar yapacaklarını söylüyor.

Tapınakta kullanılan malzeme çevreci olduğu kadar pratik de. Şişeler renklerini kaybetmiyor, ışığı geçiriyor ve şişelerin temizlenmesi kolay. 

ALKOL GÜNAH AMA… 
Kullanılan şişelerin önemli bir bölümünü boş bira şişeleri oluşturuyor. Alkol kullanımı Budizm’de yasak ancak şişeler ‘hayırlı’ bir iş kullanıldıkları sürece görünen o ki sorun yok.

Tapınağın yalnız yapı malzemesi değil, çok sayıdaki mozaik de çevre dostu. Mozaikler yapılırken şişe kapakları kullanılmış. 

TURİSTİK MERKEZ OLDU 
Temel hedefi insan ruhunu arındırmak olan Budizm’de, doğayı temizlemeyi de işin için katan bu tapınak turistlerin de yoğun ilgisini çekiyor. Tapınak, Güneydoğu Asya’ya yapılan eko turların olmazsa olmaz duraklarından bir haline geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz