Birinci Dünya Savaşı’nda Er Olarak Savaşan Maymun

0
2801

Sıradan bir maymun olmayan Jackie 1915’te, Birinci Dünya Savaşı’nda birçok Güney Afrikalı erkekle birlikte savaşa giden bir askerdi.

1. Her şey Jackie’nin çiftlikte bulunmasıyla başladı

Albert Marr tarafından 1910’da Güney Afrika’da bir çiftliğin yakınlarında bulunuyor Jackie. Marr, Jackie’yi (Chacma maymunu) çiftliğinin etrafında gezerken karşılaştıktan sonra onu içeri alıp, ailenin bir ferdi olarak eğitmeye karar verdi. Marr Jackie’ye çok bağlanmıştı.

2. Birinci Dünya Savaşı Patlak Veriyor

Beraber geçirdikleri süre zarfında birbirlerine çok bağlanmışlardı. Marr, kendisine dost olan maymundan ayrılmak istemiyordu. Bu nedenle Albert, amirine Jackie’nin de orduya katılıp katılamayacağını sordu.

3. Jackie Resmen Er Olarak Birinci Dünya Savaşan Bir Maymun

Jackie de dostu Marr’la birlikte orduya katılanlardan biri oldu ve adını listeye yazdırdı. Maymun Jackie askere alındıktan sonra, diğer bütün askerler gibi tedavi edildi. Ona üniforma, düğmeler, rozetler, bir şapka, bir ödeme kitabı ve kendi bedenine göre askeri bir üniforma seti verildi. Üstüne üstlük maaş defteri bile vardı.

4. Kendinden rütbeli biri görünce asker selamı veriyordu

Jackie, üst düzey bir yetkili gördüğünde ayağa kalkıyor ve bir asker gibi selamlıyordu. Orduyla sık sık eğitime katılan ve yavaş yavaş eğitilen Jackie, adeta diğer erler gibi davranıyordu. Ayrıca, daha fazla koku ve işitme duyusu nedeniyle nöbet bile tutmuşluğu var. İnsanların da onu ciddiye almaya başlaması çok zor olmadı. Orduya olan bağlılığı nedeniyle, 3. Transvaal Alayı’nın resmi maskotu oldu.

5. Jackie savaşta yara alarak resmen gazi oluyor

Maymun Jackie ve dostu Albert, 1918 yılında birlikte durdukları cephe olan Passchendale bölgesinde yaralandı. Jackie, etrafındaki taşlardan küçük bir sığınak inşa ederek korunmaya çalıştığı sırada bacağına isabet eden şarapnel parçası yüzünden sığınağı bitirmeyi başaramadı. Jackie, bu olayların ardından gerçek bir gaziydi artık. Doktorlar, yaralandıktan sonra derhal hayvan kliniğine kaldırılan Jackie’nin bacağını kurtarmaya çalıştıysada zavallı Jackie’nin bacağı kesildi.

6. Askeri başarılarından dolayı altın madalyayla onurlandırıldı

Altın madalyayla onurlandırıldıktan sonra Maitland Dispersal Kampı’ndan taburcu olarak, istifasını verdi askeri maaşını alarak oradan ayrıldı. Savaşın sonuna doğru maymun Jackie taburcu edildi ve iki arkadaş birlikte nihayet evlerine döndüler. Bugüne kadar Jackie, Güney Afrika Piyade’de Özel rütbesini elde eden tek maymun, aynı zamanda I. Dünya Savaşı’nda savaşan tek maymundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz