Birbirinden Sevimli Albino Hayvanlar

0
1065

Albino ya da albinizm sözcüğünü daha önce duymuş muydunuz? Albinizm, renklenmeyi sağlayan melanin pigmentinin yetersizliği ya da yokluğu sonucu ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Özellikle tüylerde görülen bu pigmentin noksanlığı, saçların, kaşların, kirpiklerin ve kılların beyaz çıkmasına yol açar. Bu rahatsızlığın görüldüğü insan ya da hayvanlara da albino denir.

1.

Albino Geyik

Albino hayvanlar için yaşam çoğu zaman daha zordur. Hele hayvanat bahçesinde değil de doğada yaşayanlar için daha da zordur. Neden mi? Kendinizi bir anlığına yandaki geyiğin yerine koyun. Ormanda yiyecek arıyorsunuz ve bu sırada çevreden gelecek saldırılardan –avcı hayvanlardan– kendinizi sakınıyorsunuz. Ama normal geyiklerin deri renkleri onların orman içinde gizlenmelerine yardımcı olurken bembeyaz tüyleriniz sizi ele veriyor! Üstelik albino hayvanların görme duyuları da genellikle zayıf olur. Yani size yaklaşan tehlikelerin de geç farkına varıyorsunuz. Şimdi bu geyik için yaşamın ne kadar zor olduğunu anladınız, değil mi?

2.

Albino Kanguru

Bu da albino kanguru. San Francisco Hayvanat Bahçesi’ndeki Mulali adlı bu kanguru da normal renkli yavrular gibi yaşamının ilk altı ayını annesinin kesesinde geçirmiş.

3.

Albino Sincap

Yakın çevremizde görebileceğimiz hayvanların içinde de albinolara rastlanır; örneğin bu sincap gibi. Ancak onları görebilmek için önce büyük ağaçların olduğu ormanlara gitmek, sonra da sabırla beklemek gerekir.

4.

Albino Sıpa

Bir albino sıpanın dünyaya gelebilmesi aslında pek de kolay değil. Çünkü öncelikle albinizm geninin hem anne eşekte hem de baba eşekte bulunması gerekiyor. Ama bu yeterli değil. O genlerin hem anneden hem de babadan yavruya aktarılması gerekiyor. Eğer ebeveynin yalnızca birinden aktarılırsa yavru albino olmuyor. Bu nedenle albinizm geni taşımayan normal bir eşekle albino bir eşeğin sıpası hep normal renkli oluyor. 

5.

Albino Goril

Dünyanın en ünlü gorili, işte bu “Kar Taneciği”ydi! Barcelona Hayvanat Bahçesi’nin en popüler sakini Snowflake, 2003’te ölene kadar yeryüzünde bilinen tek albino gorildi. En çok fotoğrafı çekilen hayvanın da o olduğu tahmin ediliyor.

6.

Albino Tavuskuşu

Doğrusu bu albino tavuskuşunun, öteki albino hayvanlardan daha talihsiz olduğunu düşünebiliriz. Çünkü erkek tavuskuşları dişilerine, rengârenk kuyruklarını bir yelpaze gibi açarak kur yapar. Oysa Kolombiya’daki bir botanik bahçesinde yaşayan bu tavuskuşunun pek şansı yok gibi.

7.

Albino Timsah

Bembeyaz bir timsah! Adı da Beyaz Elmas. Almanya’daki Serengeti Vahşi Yaşam Parkı’nın en ünlü hayvanı Beyaz Elmas’tır.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz