Bir Asker VS Ordu! Tek Boşuna Kalabalık Birlikleri Alt Eden Askerlerle Tanışın

0
850

Bir askerin sahip olması gereken özelliklerin başında kesinlikle cesaret geliyor. Öyle askerler var ki cesaretleri konusunda diğer yoldaşlarının arasında öne çıkıyor. Bu askerler akılları, güçleri ve cesaretleriyle bir süper kahramanın karşılarında korkak gibi görünmelerine neden olacak şeyler yapmışlar. Bugün ise bütün bir orduya karşı tek başına duran inanılmaz askerlerden bahsedeceğiz.

1. Saito Musashibo Benkei

Sıradaki hikayemiz Japonya’da 1155’den 1189’a kadar yaşayan bir Japon askeri Saito Musashibo Benkei hakkında. 1.98 cm uzunluğundaki Benkei, seyahat eden Budist bir rahipmiş. Benkei, henüz bir çocukken Budist manastırlarında bıçaklı direk silahı olan naginata ile dövüşmeyi öğrenmiş. O yıllarda Budist manastırları yarı üniversite yarı askeri okul olarak görev yapıyormuş. Daha sonra Benkei, hayatın anlamını düşünmek için bir dağ keşişi olmuş. Nihayet efsanevi savaşçı Minamoto Yoshitsune tarafından mağlup edilinceye kadar 1000 savaşçının 999’unu yenmeyi başarmış. Benkei daha sonra, kendisini yenen adama saygı duymuş ve ikisi de ortaklık kurarak suç hayatına girmişler. Ancak bu cesur yaşam sonsuza dek sürmemiş ve ikisi Koromogawa notat kalesinde kuşatılmış. Teslim olmak istemeyen Yoshitsune, harakiri olarak adlandırılan işlemi yapmak için içeri girmiş ve Benkei kaleye giden köprüde kalan saldırganlarla savaşmaya yemin etmiş. Benkei’nin tek başına 300’den fazla askeri etkisiz hale getirdiği biliniyor. Bu etkileyici performans nedeniyle, askerler Benkei ile birebir mücadelesinin hemen hemen intihar demek olduğunu fark etmişler. Bu yüzden bunun yerine oklarla uzaktan ona ateş etmeye başlamışlar. İşte o zaman Benkei hayatında ilk kez oklarla tanışmış ve üzerine isabet eden oklar nedeniyle hayata gözlerini yummuş. Benkei’nin hayatı boyunca verdiği inanılmaz mücadele ise onu Japon tarihinin en cesur savaşçılarından biri yapmış.

2. Dominic McCarthy

Yazımıza Avustralyalı asker Dominic McCarthy ile başlıyoruz. Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefiklerle birlikte hizmet ederken sol elinde 3 parmağı eksik olduğu için önce savaşmasına izin verilmemiş. Ancak iyi bir nişancı olduğunu kanıtladıktan sonra özel olarak görevlendirilmiş. Zaten McCarthy’nin teğmen rütbesine ulaşması çok uzun sürmemiş. McCarthy savaş sırasında birçok cesaret örneği gösterirken, en etkileyici cesaret eylemi 23 Ağustos 1918’de gerçeklenmiş. McCarthy siperden sadece tüfeğiyle atlamış ve el bombası atmakla görevli olan düşman hatlarına koşarak Almanlara saldırmaya başlamış. Saldırı sonucunda ise 20 askeri esir düşürmüş ve 5 makineli tüfeği de ele geçirmiş. Kahramanca başarısından dolayı, taburu Alman topraklarında ciddi şekilde ilerleyebilmiş. Mc Carthy’nin gösterdiği bu büyük cesaret Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya büyük avantaj sağlamış. Savaş bittikten sonra ise McCarthy sadece Victoria Haçı ile ödüllendirilmemiş, ayrıca ülke ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış.

3. Fazal Din

Cesur askerler sadece Batıda yaşamıyor. Onbaşı Fazal Din’de savaşta gösterdiği üstün cesaretle tarihe geçmiş bir asker. 2 Mart 1945’de Fazal Din Myanmar’da bazı Japon sığınaklarına saldırı sırasında yaklaşık bir düzine askere kumanda ediyormuş. O esnada ise 6 Japon askerinin saldırısına uğramış. Bir Japon askeri saldırı esnasa Din’e kılıcıyla saldırmış. Din ise acı çekmek veya pes etmek yerine saldırıya geçmiş ve Japon askerlerinin elinden silahlarını almayı başarmış. 6 askeri etkisiz hale getirdikten sonra ise Din hayatını kaybetmiş. Ancak İngiliz ordusu için savaşan Din’in cesareti ona verilen Victoria Haçı ile ödüllendirilmiş.

4. Herbert F. Christian

Avrupa genelinde ilerleyen bir sonraki hikayemiz, orta İtalya’da savaşan bir asker olan özel Herbert F. Christian’ın hikayesi. Haziran 1944’te Herbert ve diğer on iki kişi, üç muharebe tankının desteğiyle yaklaşık 60 düşman askeri tarafından pusuya düşürülmüş. Henüz 30 metre uzaktayken Herbert geri çekilme sinyali vermiş. Ancak sağ bacağından vurulmuş olmasına rağmen pes etmemiş ve sürünerek saldırıya geçmiş. Düşman kuvvetlerini etkisiz hale getirse de maalesef hayatını kaybetmiş. Ama onun da gösterdiği performans ve cesaret karşılıksız kalmamış. Hayatını kaybettikten sonra Herbert’e Onur Madalyası verilmiş.

5. Mikhail Panikakha

 Sırada Kızıl Ordu asker Mikhail Panikakha var. Mikhail Panikakha, Nazi savaş makinesinin bir başka cesaret örneği. Panikakha, gönüllü olarak katıldığı Stalingard muharabesinde bazı sıkıntılar yaşamış. Stalingard muharebesinde hayatını kaybetmek üzereyken pes etmeyen Panikakha, iki molotof kokteyliyle bir Alman tankını yok etmiş. Panikakha’nın gösterdiği bu cesaret ise her ne kadar o hayatını kaybetmiş olsa da karşılıksız kalmamış. Panikakha’ya iki Alman tankını yok ettiği için Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanı verilmiş. Ayrıca Rusya’nın Volgograd şehrinde Mikhail Panikakha’nın bir heykeli bulunuyor.

6. Checkhovich Konstantin Alexandrovich

Sovyet Rusya’nın bir diğer cesur askeri ise Checkhovich Konstantin Alexandrovich. 11 Ağustos 1941’de Alexandrovich, başarısız olan düşman hatlarının arkasında bir görev üstlenmiş ve Porco şehrine savaş esiri olarak alınmış. Sadece 12 gün sonra 23 Ağustos’ta o bölgede yaşayan bir kadınla tanışmış ve 1943 yılında yerel bir sinemada projeksiyon uzmanı olarak işe başlamış. Ayrıca Nazi Partisinin sivil işbirlikçileri içinde görev yapmış. 13 Kasım 1943’te ise çalıştığı sinemada 130 kilo patlayıcı patlatmış. Patlama esnasında sinemada çok sayıda Alman subayı film izliyormuş. 600 koltuklu sinema salonunda yaşanan patlamada Nazi güçlerinin üst düzey subayları da hayatını kaybetmiş. Alexandrovich tek kişilik saldırısının ardından Sovyetler Birliğine kaçmış ve tarihe korkusuz asker olarak geçmiş. Ayrıca Alexandrovich yıllar sonra Almanlar’dan intikamını almış.

7. Khadzhimurza Zaurbekovich Mildzikhov

 İkinci Dünya Savaşındayız ve sıradaki kahramanlık hikayemiz Khadzhimurza Zaurbekovich Mildzikhov hakkında. Sovyet Rusya askeri olan Mildzikhov’un en dikkate değer savaşı 14-17 Ocak 1972 yılında gerçekleşmiş. Rusya’nın Novgorod bölgesinde Mildzikhov bir Nazi saldırısı esnasında pusuya düşürülmüş. O esnada Mildzikhov bacağından ciddi şekilde yaralanmış olmasına rağmen pes etmemiş ve 108 Nazi askerini etkisiz hale getirmiş. Bu gösterdiği üstün cesaret nedeniyle Mildzikhov, Sovyetler Birliği’nin prestijli kahraman ödülüne layık görülmüş ve ordudan onurlu bir şekilde emekli edilmiş. 79 yaşına kadar ise onurlu bir asker olarak yaşamını sürdürmüş.

8. Jake G. Hansen

Sonraki kahramanımız Kore Savaşı’nda makineli nişancı Jake G. Hansen. Hikaye 7 Haziran 1951’de Kore Savaşı sırasında gerçekleşiyor. Savaş esnasında Hansen ve beraberindeki 4 kişi düşmanın ilerlemesini engellemek için arka koruma olarak geride kalmışlar. O esnada ise tarihe geçen o efsane şeyler yaşanmış. Aslında o anlarda neler yaşandığını tam olarak bilmiyoruz. Çünkü o anlara şahit olan herkes hayatını kaybetti. Ancak bildiğimiz tek şey Amerikalıların saldırıya uğramasından yaklaşık iki saat sonra tekrar saldırıya geçtikleri esnada şok edici manzarayla karşılaşmış olmaları. Çünkü Hanson’ın cansız bedeni cephanesi tamamen boş olan makineli tüfeğinin yanında bulunmuş. Hanson’ın sol elinde bir tabanca ve önünde 22 tane hayatını kaybetmiş Kuzey Koreli asker varmış. Tek başına küçük bir orduyla mücadele eden ve başarılı olan Hansen’in hikayesi inanılmaz.

9. James H. Howard 

Yaklaşık 750 yıl ileri sarıyoruz ve karşımızda James H. Howard var. 11 Ocak 1944’de Howard, Amerikan Hava Kuvvetlerinde önemli bir isimmiş ve Berlin yakınlarındaki bazı uçak fabrikalarını yok etmek için bir grup bombardıman uçağına eşlik etmek için görevlendirilmiş. Bölgede Nazi savaş uçakları tarafından saldırıya uğranmış olsa da kısa sürede hepsi etkisiz hale getirilmiş. Howard ise müttefik bombardıman uçaklarını aramak için geri dönerken 30 ila 40 Alman avcı uçağıyla karşılaşmış. Howard filosunun geri kalanını beklemek yerine harekete geçmiş ve 30 dakika boyunca tek başına mücadele etmiş. Howard tam 6 Alman uçağını vurmuş ve onlara hasar vermiş. Howard’ın uçağının kanatlarından sadece birinde tek bir kurşun deliği varmış. Daha da inanılmaz olan şey, Howard’ın uçağının yakıtı tehlikeli bir şekilde azalıyormuş ve neredeyse mühimmatı bitiyormuş. Ancak Howard, Alman savaş uçaklarına dalmaya ve onları kendi bombardıman uçaklarından uzaklaştırmaya devam etmiş. Sonunda ise Alman uçaklarının geri çekilmesini sağlamış. Sonrasında ise Howard İngiltere’de üssüne geri dönmüş. İniş yaptığında Howard’a neden filonun geri kalanını beklemediği sorulmuş, o da korkusuz ve cesaretli olma zamanı diye bir cevap vermiş. Howard, savaşta gösterdiği üstün performans ve cesaret sonrası ise herkesin hayranlığını kazanmış.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz