Bir Aile Yaralı Bir Tilkinin Hayatını Kurtardı, Sonrasında Tilki Aileye Öyle Bir Teşekkür Etti Ki…

0
1049

Bugünkü yazımızda bir ailenin yaralı bir tilkiyi nasıl kurtardığından ve bir süre sonra tilkinin aileye nasıl teşekkür ettiğinden bahsedeceğiz.

1.

Yurt dışında bir çift doğayı çok seviyorlarmış ve bu yüzden de fırsat buldukça kırsala gidip temiz havanın tadını çıkarıyorlarmış. Yine bir haftasonu çift küçük kızlarını da alıp köye gitmek için yola çıkmışlar. Aslında gidecekleri köy, kadının çocukluğunun geçtiği köymüş ve orada büyükbabasından miras kalan bir evleri varmış. Fakat yıllar önce kadının anne ve babası o evi satmışlar. Zaten köyde de çok az kişi yaşıyormuş. Çift, köye gitmeden önce tanıdıklara haber veriyor ve onların evlerinde kalıyorlarmış. Köy, şehre 2 saat uzaklıktaymış ve o gün hava mükemmelmiş. Yolculuk ilk başta her zamanki gibiymiş fakat bir süre sonra adam aniden frene basıp durmuş. Daha sonra arabadan hızla inmiş. Kadın ise eşinin gittiği yöne bakınca yolun kenarında çamurla kaplı bir hayvanın yattığını fark etmiş. O da hemen araçtan dışarı çıkıp hayvanın yanına gitmiş. Yaklaştıkça yerde yatan hayvanın tilki olduğunu anlamış ve tilkiye kısa süre önce arabanın çarptığını anlamış. Zavallı hayvan yavaşça gözlerini açıp kapatıyor ve hareket edemiyormuş. Kadın ve eşi, tilkiye çarpan daha sonra da ona yardım etme tenezülünde bulunmayarak oradan uzaklaşan sürücüye çok sinirlenmişler. Tilki nefes almakta zorlanıyormuş ve acınacak haldeymiş. Çift ne yapacaklarını bilmiyorlarmış ve sadece hayvana bakmışlar.

2.

O anda arabanın kapısı açılmış ve küçük kız koşarak tilkinin yanına oturarak başını okşamaya başlamış. Çift kızlarını ilk kez böyle görüyorlarmış. Küçük kızın bakışları endişeli yetişkin bakışlarına benziyormuş. Küçük kız anne babasına kesin bir dille tilkiyi orada bırakamayacaklarını söylemiş. Kızlarının bu net tavrı karşısında çift, tilkiyi en yakın kasaba daha uzakta olduğu için köye götürmeye karar vermişler. Kadın hemen arabadan battaniye çıkarmış ve adam tilkiyi battaniyeye dikkatlice sararak arabanın arka koltuğuna yerleştirmiş. Küçük kızda tilkinin hemen yanına oturmuş ve yol boyunca tilkinin başını okşamış.

Adam arabayı olabildiğince hızlı sürmüş. Küçük kız ise tilkiyi hayatta tutmak için elinden geleni yapmış. Ama tilki yatıyor ve hiçliğe bakıyormış. Hayvanın durumunun kötü olduğu çok belliymiş. Hatta yolda bir kere kusmuş. Nihayet köye vardıklarında ilk karşılarına çıkan evin kapısını çalıp yardım istemişler. Kapıyı açan yaşlı adam, onları köyün şifalı yaşlı kadınına yönlendirmiş. Çünkü onlara yardım edecek tek kişi o yaşlı kadınmış.
Yaşlı kadın köyün dışındaki dağın eteklerinde yaşıyormuş ve aile eve vardığında kadın evinin bahçesinde oturuyormuş. Çift durumu yaşlı kadına anlatmışlar ve zavallı tilkiyi göstermişler. Kadın hemen tilkiyi içeriye getirmeleri gerektiğini söylemiş. Evin içine girdiklerinde aile kısa süreli şaşkınlık yaşamış. Çünkü evin her yerinde şifalı otlar ve bilinmeyen ilaçlar asılıymış. Ayrıca evde tuhaf bir koku varmış.

3.

Kadın hemen üzerini boşaltığı pencere kenarındaki masaya tilkiyi koymalarını söylemiş. Tilkiyi inceleyen kadın akciğerlerinde ve beyninde sorun olabileceğini belirtmiş. Ayrıca bana getirmeniz çok iyi oldu, tam zamanında geldiniz demiş. Daha sonra yaşlı kadın adama, hemen git bana kaynaktan temiz su getir ve koridora bırak. Sonrasında gidebilirsiniz. Birkaç gün sonra tekrardan gelin demiş. Bunun üzerine aile evden çıkmış. Bahçede hazırda bekleyen su kovasını alıp kaynağa gitmişler. Çalıların arasında gizlenen kaynağı bulmak ise kolay olmamış fakat suyu doldurduktan sonra temiz suyu kadına getirip, evlerine gitmişler.
Fakat aile, gece hiç uyuyamamış ve sürekli zavallı tilkiyi düşünmüşler. İki gün sonra ise küçük kız anne-babasını erkenden uyandırıp, tilkiye gitmeleri gerektiğini söylemiş. Fakat anne ve baba kızlarına gitmek için çok erken olduğunu anlatmış. Daha sabahın beşiymiş. Küçük kız da üzülerek bahçeye çıkıp oturmuş. Kahvaltı yaptıktan sonra ise aile şifacı yaşlı kadına gitmiş. Eve vardıklarında kapıyı çalmışlar, fakat kimse kapıyı açmamış. Biraz beklemişler ve daha sonra içeri girmeye karar vermişler.

İçeri girdiklerinde kadın oturuyor ve çayını içiyormuş. Tilki ise dobanın yanındaki  tahta kutuda yatıyormuş. Kadın aileyi görür görmez tam zamanında geldiniz. Haydi gelin çay içelim size anlatacaklarım var demiş. Küçük kız hemen tilkinin yanına gitmiş. Zavallı tilkinin vücudunun birçok yeri bandajlıymış ve hala çok zayıf görünüyormuş. Yaşlı kadın ise aileye tilkiniz kesinlikle iyileşecek. Ama artık vahşi doğada yaşayamaz çünkü yaralar çok ciddi. İyileşme süresi uzun olacak ve bir daha avlanamayacak. Onunla ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Ayrıca hayvanın yolunuza çıkması bir tesadüf değildi. Kızınız ile tilki arasında güçlü bir bağ var ve bunu bozamazsınız. Aksi takdirde kötü şeyler olabilir demiş.
Yaşlı kadının söylediklerinden sonra kadın ve adam birbirlerine bakmışlar. Daha sonra ise kadına inanıp tilkiyi evlerine götürmeye karar vermişler. Yaşlı kadın aileye, tilki için bazı otlar ve ilaçlar vermiş, ne yapmaları gerektiğini ise bir kağıda yazarak anlatmış. Aile evden ayrılırken, kadına yaptıklarının karşılığı olarak para vermek istemiş. Kadın ise paraya ihtiyacı olmadığını söylemiş ve onlardan sadece temiz bir kova su istemiş. Ayrıca köye her geldiklerinde tilkinin nasıl olduğundan kendisini haberdar etmelerini söylemiş.
Tilki oldukça yaşlı bir erkekmiş ve aile ona Rey ismini vermiş. Küçük kız anaokulundan döner dönmez soluğu yeni arkadaşının yanına alıyor ve onunla oyunlar oynuyormuş. Rey zamanla eski sağlığına kavuşmuş ve yürümeye başlamış. Fakat bazen saldırgan davranabiliyormuş. Bu yüzden anne ve baba kızlarını Rey ile yalnız bırakmıyorlarmış.
Bir süre sonra aile tekrar köye gitmiş ve yanlarında Rey’i de götürmüşler. Köye gitmişken yaşlı kadına da uğramışlar. Rey, yaşlı kadını görür görmez tanımış ve hemen kurtarıcısının kucağına atlamış. Yaşlı kadının yanında biraz vakit geçirdikten sonra aile evlerine yerleşmek için gitmişler. Kadın ve eşi evin içerisinde eşyalarını yerleştirirken, kızları da dışarıda tilkiyle oynuyormuş. Fakat her ikisinin de gözleri dışarıdaymış. Bir süre sonra tilkinin kızın üzerine atladığını görmüşler ve hemen dışarı çıkarak tilkiye bağırmışlar. Ancak kızlarına yaklaştıklarında gerçeği net bir şekilde görmüşler. Tilki ağzında bir yılan tutuyormuş. Aslında tilki, küçük kızı yılandan korumuş. O an anne ve babanın aklına yaşlı kadının kendilerine söylediği o söz gelmiş. Küçük kız ile tilkinin arasındaki o güçlü bağ. Aylar önce kurtardıkları tilki şimdi kızlarının hayatını kurtarmış. Tilki aileyle birkaç yıl daha yaşamış ve sonra vefat etmiş. Tüm bu yaşananlar tilkinin hayattaki görevini tamamlayıp öyle vefat ettiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz