Bilinen En Eski Geleneklerden Biri: Nepal’in Ölüme Meydan Okuyan Antik Bal Avcıları

0
2192

Nepal’de bulunan Nakal Gurung dağı, keskin yamaçlarına petek yapan arılarıyla ünlü. Asıl ilginç olan ise ballar değil, bu ballara sahip olmaya çalışan bal avcıları. İnanılmaz yöntemleri ve tehlikeli tırmanışlarıyla bal toplayan avcılar görenleri şaşkına çeviriyor. Yılda iki defa bal toplamak için Nepal’in merkezinde yer alan bu uçurumlara tırmanıyorlar. Bu bal avcıları atalarının kullandığı aynı aletleri kullanıyorlar, elle örülmüş ip merdivenler, petekleri kesmek için keskin uzun bambu çubuklar ve sepetler. İngiliz fotoğrafçı Andrew Newey‘nin gözünden Nepal’in ölüme meydan okuyan bal avcıları…

1 . Nepal’in yüksek dağlarından olan Nakal Gurung dağının keskin yamaçlarına petek yapan arıların balını almak o kadar da kolay değil…

2. Derin vadilerden ve yeşil ormanlardan hemen sonra başlayan yüksek dağın yamacına yuva yapan bal arıları, yılın belli dönemlerinde peteklerini değerli balla dolduruyor.

3. Petekler dolunca insanlarla arılar arasında ölümüne bir savaş başlıyor.

4. Bal avcıları bu mücadeleyi yılda iki defa veriyor.Bu kıymetli balı alabilmek için canını ortaya koyan Nepal köylüleri, dağcıların bile zorlanacağı uçurumlara çıkıp balı alıyor.

Bunun için atalarının kullandığı aynı yöntemleri kullanıyorlar. Elle örülmüş ip merdivenler, petekleri kesmek için uçları keskin uzun bambu çubuklar ve kesilen bal peteklerini koymak için sepetler.

5. Nepal’in bu bal avcılarının bir kısmı arı saldırısından bir kısmı da uçurumdan düşerek yaşamını yitiriyor.

6. Uçurumdaki kovanlardaki balı kurtarıp aşağıya inenler büyük başarı kazanmış oluyor.

Bal avcılığı bilinen en eski insanlık geleneklerinden biri. İspanya’da 8 bin yıl öncesine ait bal toplamak için uçurumlara tırmanan insanları gösteren mağara resimleri mevcut.

7. İşte bu şartlarda çıkarılan Nepal balı bugün dünyanın en lezzetli balı olarak biliniyor.

8. Bu yöntemle her yıl dağlardan 250 ton civarında bal çıkarılıyor.

Gurung balı avcıları, yılda iki kez atalarının kullandığı yöntemlerle yüksek uçurumların tepesinden inerek bal hasadı yapıyorlar.

9. Fakat bu iş oldukça tehlikeli, Himalaya bal arılarının büyüklükleri 3 cm’ye kadar ulaşabiliyor ve yüksek uçurumlar da cabası.

10. Bal arısı deyince sadece bizim hazır peteklere bal yapan arılardan başka, petek örüp bal depolayan başka arı türleri de var.

11. Genelde diğer türler daha ilkel yaşam tarzı olan arılar, bu fotoğraflarda gördüğünüz arılar da öyle.

12. Tek büyük bir petek üzerinde ve açıkta yaşıyor.

13. Bu türleri kovana alıp arıcılık yapmak mümkün olmuyor, bu işlerle uğraşanlara zaten arıcı değil, bal avcısı deniliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz